Wyrejestrowanie pojazdu – ile kosztuje, kiedy i jak to zrobić?
W pewnych przypadkach konieczne jest wyrejestrowanie samochodu. Kiedy będziesz musiał to zrobić? Czy do Twoich obowiązków po sprzedaży pojazdu należy wyrejestrowanie auta? Na czym to polega i ile kosztuje? Jak zrobić to poprawnie? Co jest potrzebne do wyrejestrowania samochodu?
Przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela – jak to zrobić?
Obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego jest wykupienie dla niego ubezpieczenia OC i zachowanie ciągłości ochrony ubezpieczeniowej. Czy można jednak przepisać ubezpieczenie samochodu, jeśli dojdzie do podarowania auta osobie bliskiej albo do jego sprzedaży? Jak wygląda przeniesienie OC na nowego właściciela?
Zielona karta – czy jest ważna i potrzebna na Ukrainie?
Planując wyjazd na Ukrainę własnym autem, warto wiedzieć wcześniej, jakich dokumentów nie powinno zabraknąć w samochodzie. Każdy z uczestników wyjazdu musi mieć paszport, który pozwoli na przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej, ale oprócz tego właściciel pojazdu powinien zadbać o to, by zabrać wymagane na Ukrainie dokumenty. Jak potwierdzić w tym kraju posiadanie komunikacyjnego ubezpieczenia OC? Zielona karta będzie tam wymagana?
Szkoda osobowa w wypadku a odszkodowanie – jak je uzyskać?
W Polsce do grupy ubezpieczeń obowiązkowych zalicza się komunikacyjne OC. Chroni ono posiadaczy pojazdów mechanicznych przed ponoszeniem finansowej odpowiedzialności za spowodowane ubezpieczonym pojazdem szkody osobowe i majątkowe. Skupmy się na wyjaśnieniu tego, czym są szkody osobowe.
Rejestracja samochodu 2023 – jak zarejestrować auto krok po kroku? Ile kosztuje rejestracja pojazdu?
Rejestracja samochodu jest niezbędna, aby pojazd został dopuszczony do jazdy. Rejestracji pojazdu dokonuje się w wydziale komunikacji właściwego urzędu. W niektórych z nich możliwe jest zarejestrowanie pojazdu także przez internet. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak krok po kroku zarejestrować auto i ile wynosi cena rejestracji samochodu. Gdzie złożyć wniosek?
Przerejestrowanie samochodu 2023 – kiedy i jak to zrobić?
Przerejestrowanie samochodu jest procedurą podobną do rejestracji pojazdu. Wymaga to kilku ważnych dokumentów oraz wniesienia niezbędnych opłat. Nowy właściciel ma 30 dni na zgłoszenie nabycia samochodu i jego zarejestrowanie w urzędzie. W przeciwnym razie naraża się na karę finansową. Sprawdź, kiedy należy przerejestrować pojazd oraz jak i gdzie to zrobić.
Minicasco – co obejmuje, jaki jest koszt polisy?
Autocasco (AC) przydaje się w wielu sytuacjach, jakie mogą spotkać kierowców. Zaliczane jest do grona nieobowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Z polisy jest wypłacane odszkodowanie pokrywające koszty naprawy pojazdu lub straty wynikające z jego całkowitego uszkodzenia czy kradzieży. Taki szeroki zakres ubezpieczenia ma jednak wpływ na cenę – koszt zakupu pełnego AC może być stosunkowo wysoki. Na rynku od kilku lat dostępne są jednak ubezpieczenia typu AC mini. Co to jest? Jaką ochronę…
Punkty karne – jak je sprawdzić, kiedy się kasują?
Kierowca, który przekracza przepisy ruchu drogowego, musi się liczyć z ryzykiem nałożenia na niego mandatu, a także z tym, że otrzyma punkty karne. W wielu przypadkach niedostosowanie się do zasad dla prowadzącego pojazd może się zakończyć nawet odebraniem prawa jazdy. Jak sprawdzić, ile mamy punktów karnych? Po jakim czasie się one kasują?
Ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla w 2021 roku i gdzie je kupić?
Zanim wyruszymy w świat swoim motocyklem, musimy zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo. W przypadku dwukołowców jest podobnie jak przy samochodach. Należy pamiętać o regularnych przeglądach, rozsądku na drodze i odpowiedniej ochronie. Ile kosztuje ubezpieczenie OC motocykla? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Jaki wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma pojemność silnika?
Ubezpieczenie auta to jeden z większych wydatków właściciela takiego pojazdu. Co więcej, jest to koszt narzucony przez obowiązujące przepisy prawne, dlatego konieczne jest terminowe opłacanie tych składek. Na wysokość tej składki wpływają różne czynniki, między innymi pod uwagę brane jest to, od jak dawna kierowca ma prawo jazdy, a także to, jaki model samochodu będzie ubezpieczony. Czy pojemność silnika samochodowego również ma tutaj znaczenie? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.
Ubezpieczenie NNW dla kierowcy i pasażerów – co obejmuje?
Zadbałeś o ubezpieczenie OC i AC dla swojego samochodu. A czy pomyślałeś o zagwarantowaniu bezpieczeństwa kierowcy i pasażerom? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat ubezpieczenia od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków.
Stłuczka – jak uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy?
Niestety wypadki na naszych drogach zdarzają się ciągle bardzo często. Choć statystyki nieco się poprawiły, nadal w wyniku tych zdarzeń dochodzi do utraty zdrowia i życia. Oprócz tego bardzo często problemem jest brak pojazdu zastępczego, którym biorący udział w wypadku mogliby wrócić do domu. Rozwiązaniem jest samochód zastępczy z OC sprawcy. Z jakimi formalnościami jest to związane i czy to rzeczywiście zgodne z przepisami?
Kolizja ze zwierzyną leśną a uzyskanie odszkodowania
Podróżując autem, musisz być gotowy nawet na niespodziewane. Tak więc zdarza się, że ludzkie drogi przemierzają też zwierzęta zamieszkujące znajdujące się nieopodal łąki czy lasy. Niestety, z tego powodu dochodzi do kolizji auta z sarną, dzikiem czy innym swobodnie poruszającym się stworzeniem. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Jak to się ma do odszkodowania?
Jak jeździć ekonomicznie samochodem?
Auto i jego eksploatacja kosztują. Na szczęście, stosując się do kilku zasad, można trochę zaoszczędzić. Warto wiedzieć, jak to zrobić. Poniżej cenne rady związane z tym tematem.
Zmiana ubezpieczyciela OC - jak zmienić ubezpieczyciela? Czy można wypowiedzieć umowę OC i zawrzeć bez problemu nową polisę OC w innej firmie?
Standardowo umowa ubezpieczenia OC jest zawierana na 12 miesięcy. Część kierowców, którzy nie są usatysfakcjonowani z aktualnej polisy komunikacyjnej lub płacą zbyt wysoką składkę względem oferty rynkowej, zastanawia się, w jakich sytuacjach jest możliwa zmiana ubezpieczyciela OC i AC. Czy można wypowiedzieć ważną umowę bez żadnych konsekwencji i to w dowolnym momencie? Co warto wiedzieć przed rezygnacją z polisy u dotychczasowego ubezpieczyciela i zawarciem nowej?
Umowa użyczenia samochodu – jak prawidłowo użyczyć auto?
Umowa użyczenia samochodu dotyczy oddania do użytku auta konkretnemu podmiotowi, najczęściej osobie fizycznej, na czas określony lub nieokreślony. Od większości innych umów, w tym leasingu, różni się przede wszystkim tym, że nie zakłada wnoszenia opłat za użytkowany pojazd. Dowiedz się więcej o jej specyfice i zobacz, jak wygląda użyczenie pod względem podatkowym, kto pokrywa koszty związane z eksploatacją auta, w tym za paliwo, Czy zawarcie takiej umowy wpływa na wysokość składki na obowiązkowe…
Umowa sprzedaży samochodu w 2024 – co powinien zawierać dokument umowy kupna i sprzedaży samochodu? Jaki płaci się podatek od sprzedaży auta?
Umowa sprzedaży samochodu jest dokumentem, który potwierdza prawo przeniesienia własności auta. Dlatego też jest niezwykle istotne, aby zawierała wszelkie niezbędne informacje i dane, aby jej ważność nie została podważona przez urzędy. Niezależnie od tego, czy umowa została spisana odręcznie, czy strony posługują się gotowym wzorem, należy pamiętać o najważniejszych elementach. Jakich? Jak wygląda umowa kupna-sprzedaży pojazdu?
Ubezpieczenie OC – czym jest, jak wybrać najlepsze?
Każdy właściciel zarejestrowanego w Polsce pojazdu jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – czyli OC. Choć brak ubezpieczenia jest karany, nie oznacza to, że trzeba decydować się na pierwsze lepsze ubezpieczenie losowego ubezpieczyciela. Wśród ofert towarzystw ubezpieczeniowych można znaleźć naprawdę korzystne warunki polis OC.
Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi – co powinna zawierać umowa?
W Polsce pracuje i mieszka coraz więcej obcokrajowców – według danych z GUS w 2019 roku było to ponad 2 miliony osób. Zatem przestaje być dziwne, że chcą oni kupować nieruchomości czy auta. Jednak sprzedaż samochodu obcokrajowcowi nadal może budzić pewne wątpliwości, ponieważ sprzedawcy mogą nie wiedzieć, jak powinna wyglądać umowa sprzedaży, co z rejestracją auta i ubezpieczeniem OC? Poniżej wyjaśniamy te kwestie.
Samochód służbowy – obowiązki i korzyści związane z użytkowaniem firmowego auta
Wśród wielu benefitów, jakie oferują pracodawcy, jest często samochód służbowy. Możliwość swobodnego korzystania z firmowego auta wydaje się mieć same korzyści. Jednak nie można zapominać, że pracownik ma też obowiązki, wynikające z użytkowania samochodu.
Przewożenie dzieci w samochodzie – jakie przepisy obowiązują?
Podróżowanie z dziećmi to niemal wyzwanie – musimy zadbać o ich bezpieczeństwo, ale także zająć je czymś, by się nie nudziły. Zanim zaczniemy podróż, powinniśmy zapoznać się z obowiązującymi przepisami, które mówią nam, jak podróżować z niemowlakiem bądź dzieckiem. Jakie są podstawowe zasady przewożenia dzieci w samochodzie? Kiedy należy korzystać z fotelika, a kiedy z podstawki?
Podwójne ubezpieczenie – kiedy może do tego dojść?
Ubezpieczenie OC jest polisą, którą musi posiadać każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu – wynika to z zapisów ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Brak wykupionego ubezpieczenia OC grozi w Polsce karą, dlatego większość kierowców stara się pamiętać o wykupieniu nowej polisy na czas, niektórzy zapominają jednak o złożeniu wypowiedzenia u poprzedniego ubezpieczyciela. Co wtedy?
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – co zrobić gdy nie zgadzamy się z decyzją?
Posiadanie ubezpieczenia samochodu, ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia podróży itp. daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu. W trudnych chwilach ubezpieczenie może znacząco poprawić sytuację finansową, wspierając w chorobie, po wypadku czy choćby zalaniu mieszkania. Zdarza się jednak, że ubezpieczeni nie zgadzają się z decyzjami towarzystw ubezpieczeniowych w różnych kwestiach. W takich sytuacjach pozostaje jedynie odwołanie od decyzji ubezpieczyciela.
Odprysk na szybie samochodu – naprawa czy wymiana?
Odprysk na szybie samochodowej pojawia się niespodziewanie. Nikt, kto dba o swój pojazd (a według badań zleconych przez NordGlass to aż 88% kierowców), nie będzie starał się o generowanie kosztów jego naprawy. O ile odprysk jest niewielki, wielu kierowców odpuści wymianę szyby. Jednak taka praktyka może zostać ukarana mandatem w wysokości nawet do 500 zł. Odprysk na szybie a policja? Taka sytuacja niekoniecznie będzie Ci na rękę.
Awaria samochodu na drodze – jakie ubezpieczenie może nam się przydać?
Problem z działaniem auta, kiedy jesteśmy w drodze, może utrudnić wycieczkę, uniemożliwić dotarcie na ważne spotkanie i spowodować inne komplikacje. Jeśli jednak będziemy mieć na uwadze ryzyko awarii samochodu i zakupimy odpowiednie ubezpieczenie, to uporanie się z tego typu utrudnieniami stanie się dużo łatwiejsze. Jaka polisa sprawdzi się w takim przypadku?
Dopuszczalne prędkości na drogach w Polsce – jakie są?
Każdy kierowca powinien mieć świadomość tego, co oznaczają znaki drogowe i jakie są dopuszczalne prędkości na poszczególnych trasach. Przekroczenie przepisów grozi nałożeniem mandatu, otrzymaniem punktów karnych, a w wielu przyppoliadkach nawet odebraniem prawa jazdy. Sprawdziliśmy, jakie ograniczenia prędkości obowiązują obecnie na drogach w Polsce.
Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru? Jak go zapłacić? Ile wynosi wysokość kary z fotoradaru?
Obecnie na terenie Polski jest ustawionych około 470 fotoradarów i kilkadziesiąt urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości. Mają one zdyscyplinować kierowców, którzy pozwalają sobie na przekraczanie dozwolonej prędkości. Wielu z nich w momencie zauważenia charakterystycznego błysku flesza zastanawia się, po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru. Czy można opłacić mandat za zbyt szybką jazdę za pośrednictwem internetu i jaki jest termin płatności tego typu kary?
Jak wybrać pierwszy samochód – czym się kierować?
Zakup pierwszego samochodu to ekscytujące, ale i nieco stresujące wydarzenie dla kierowcy, który zdał egzamin na prawo jazdy. Jednak osoby, które planują kupić pierwsze auto w życiu, zwykle mają dosyć ograniczony budżet - jak wybrać dobry i tani samochód, który posłuży bezawaryjnie i zapewni kierującemu oraz pasażerom bezpieczeństwo podczas podróży?
Assistance – pomoc na wszelki wypadek
Ubezpieczenie typu Assistance większości osób kojarzy się z doraźną pomocą mechanika w przypadku awarii samochodu. Jego zakres jest jednak znacznie szerszy i w zależności od wariantu obejmuje m.in. kompleksową pomoc w podróży, opiekę medyczną czy pomoc prawną. Biorąc pod uwagę relatywnie niskie koszty tego ubezpieczenia, warto rozważyć jego zakup – zwłaszcza jeśli często podróżujemy.
Ubezpieczenie OC na raty – czy i komu opłaca się takie rozwiązanie?
Każdy właściciel pojazdu mechanicznego podlegającego rejestracji w Polsce zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. To komunikacyjne OC, które z reguły zapewnia 12-miesięczny okres ochrony. Można również, zamiast z góry płacić pełną kwotę składki ubezpieczeniowej, wybrać płatność ratalną. Pytanie tylko, czy ubezpieczenie OC na raty się opłaca, a jeśli tak, to komu?
Materiały mają charakter informacyjny i marketingowy oraz nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego.
Ubezpieczenie OC już od 321 zł/rok. Składka została wyliczona 19.02.2024 r. dla kierowcy z Łopuszna, w wieku 47 lat, jeżdżącego samochodem TOYOTA-Auris 1.6 MR`13 E5-Premium z silnikiem 1598 cm3 z 2013 roku. W cenie została uwzględniona 15-proc. zniżka za zakup online. Twoja indywidualna cena może się różnić od podanej w reklamie.