Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
ciężarówka

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego – ile kosztuje, jaki jest jego zakres?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy pojazd mechaniczny w Polsce podlega obowiązkowo komunikacyjnemu ubezpieczeniu OC. Nie inaczej jest w przypadku samochodów ciężarowych. Co warto wiedzieć przed zakupem ochrony dla tych pojazdów? Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego i jaki jest jego zakres?

Czytaj dalej
ruch uliczny

Dopuszczalne prędkości na drogach w Polsce – jakie są?

Każdy kierowca powinien mieć świadomość tego, co oznaczają znaki drogowe i jakie są dopuszczalne prędkości na poszczególnych trasach. Przekroczenie przepisów grozi nałożeniem mandatu, otrzymaniem punktów karnych, a w wielu przypadkach nawet odebraniem prawa jazdy. Sprawdziliśmy, jakie ograniczenia prędkości obowiązują obecnie na drogach w Polsce.

Czytaj dalej
Fotoradar ustawiony przy drodze

Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru? Jak go zapłacić?

Obecnie w pobliżu polskich dróg funkcjonuje około 400-450 fotoradarów. Te urządzenia mają na celu zdyscyplinować kierowców, którzy pozwalają sobie na przekraczanie dozwolonej prędkości. Wielu z nich w momencie zauważenia charakterystycznego błysku flesza zastanawia się, po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru. Czy można opłacić mandat za zbyt szybką jazdę za pośrednictwem internetu i jaki jest termin płatności tego typu kary?

Czytaj dalej

Kradzież samochodu – co zrobić, jak się zabezpieczyć?

Kradzież samochodu to przykre i stresujące zdarzenie, które może przydarzyć się każdemu, nawet najbardziej zapobiegliwemu właścicielowi auta. Statystyki przestępczości samochodowej udostępniane przez policję nie są optymistyczne, zwłaszcza dla mieszkańców Warszawy - co trzeci kradziony pojazd w Polsce ginie w stolicy. Jakie sztuczki stosują złodzieje samochodów? Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą i włamaniem?

Czytaj dalej
młoda kobieta za kierownicą

Jak wybrać pierwszy samochód – czym się kierować?

Zakup pierwszego samochodu to ekscytujące, ale i nieco stresujące wydarzenie dla kierowcy, który zdał egzamin na prawo jazdy. Jednak osoby, które planują kupić pierwsze auto w życiu, zwykle mają dosyć ograniczony budżet - jak wybrać dobry i tani samochód, który posłuży bezawaryjnie i zapewni kierującemu oraz pasażerom bezpieczeństwo podczas podróży?

Czytaj dalej
laweta wciąga samochód, którego właściciel skorzystał z ubezpieczenia assistance – pomoc na wszelki wypadek

Assistance – pomoc na wszelki wypadek

Ubezpieczenie typu Assistance większości osób kojarzy się z doraźną pomocą mechanika w przypadku awarii samochodu. Jego zakres jest jednak znacznie szerszy i w zależności od wariantu obejmuje m.in. kompleksową pomoc w podróży, opiekę medyczną czy pomoc prawną. Biorąc pod uwagę relatywnie niskie koszty tego ubezpieczenia, warto rozważyć jego zakup – zwłaszcza jeśli często podróżujemy.

Czytaj dalej
biały samochód holowany na lawacie

Zmiana koła, awaryjne uruchomienie, holowanie – jak to zrobić?

Producenci projektują najnowsze modele samochodów tak, aby ich obsługa wymagała od właściciela jak najmniejszej wiedzy technicznej. Silniki są szczelnie obudowane, a elektronika nie pozwala mechanikom-amatorom nawet na proste naprawy. Istnieją jednak pewne czynności obsługowe i naprawcze, które każdy kierowca powinien potrafić wykonać. Należą do nich m.in.: wymiana koła, uruchomienie samochodu z „pożyczonego” akumulatora, czy holowanie pojazdu.

Czytaj dalej
młoda kobieta za kierownicą

Ubezpieczenie OC na raty – czy i komu opłaca się takie rozwiązanie?

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego podlegającego rejestracji w Polsce zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. To komunikacyjne OC, które z reguły zapewnia 12-miesięczny okres ochrony. Można również, zamiast z góry płacić pełną kwotę składki ubezpieczeniowej, wybrać płatność ratalną. Pytanie tylko, czy ubezpieczenie OC na raty się opłaca, a jeśli tak, to komu?

Czytaj dalej

Szkoda parkingowa – jak należy się zachować?

Zarysowanie auta na parkingu to nieprzyjemna i powszechnie występująca sytuacja, z którą spotkał się chociaż raz w życiu niemal każdy kierowca. Jak się prawidłowo zachować, gdy spowodujemy tzw. szkodę parkingową lub ktoś inny uszkodzi nasz samochód? Jak spisać oświadczenie o szkodzie parkingowej i co zrobić, aby bez problemów otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy lub autocasco?

Czytaj dalej
automatyczna skrzynia biegów

Automatyczna skrzynia biegów – jak działa?

Automatyczna czy manualna? Samochód, z jaką skrzynią biegów wybrać? Standardowe skrzynie z przekładnią mają wielu zwolenników, ale ci, którzy odważyli się przesiąść do aut z popularnym automatem twierdzą, że bardzo łatwo się je obsługuje. Sprawdźmy, jak korzystać z automatycznej skrzyni biegów i jakie oznaczenia są wykorzystywane przez różnych producentów samochodów?

Czytaj dalej
ochrona ubezpieczeniowa

Ubezpieczenie majątkowe – rodzaje polis majątkowych

W grupie ubezpieczeń znaleźć można różnego rodzaju oferty, które obejmują osoby lub mienie. Jeśli przedmiotem ochrony jest majątek klienta, wówczas mamy do czynienia z ubezpieczeniami majątkowymi. Czym one są?

Czytaj dalej

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą a AC

Auta w Polsce wciąż dosyć często padają złodziejskim łupem – przestępcom wystarczy zaledwie kilka lub kilkanaście sekund, by dostać się do wnętrza pojazdu i odjechać. Do tego typu przykrych zdarzeń może dojść wszędzie, nawet parkując na z pozoru bezpiecznym miejscu, możemy stracić pojazd. Wielu kierowców zastanawia się, jakie zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą jest najlepsze. Czy istnieją urządzenia, które zapewniają 100% ochronę naszemu pojazdowi? Jak odstraszyć złodzieja?

Czytaj dalej
Sprawca kolizji drogowej podpisuje oświadczenie

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej – jak je poprawnie napisać? Sprawdź, jak wygląda wzór oświadczenia o zdarzeniu drogowym!

Wystarczy ułamek sekundy, chwila nieuwagi, aby doprowadzić do stłuczki. Kolizja może doprowadzić do znacznych strat i uszkodzenia samochodu innego uczestnika ruchu drogowego, a te może pokryć ubezpieczenie OC sprawcy. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest spisanie oświadczenia sprawcy kolizji drogowej. Przyspieszy to proces likwidacji szkody, a także ułatwi pracę ubezpieczycielowi. Jak sporządzić taki dokument? Czy wszystkie koszty poniesione przez poszkodowanego pokryje ubezpieczyciel…

Czytaj dalej

Amortyzacja części w ubezpieczeniu AC – jak działa?

Zużywanie się części pojazdu to naturalny proces, który czeka każdy samochód. Towarzystwa ubezpieczeniowe, zdając sobie sprawę z tego problemu, oferują kierowcom polisy, które uwzględniają amortyzację części lub droższe ubezpieczenia AC z tzw. zniesieniem amortyzacji. Wielu młodych kierowców zastanawia się, czym dokładnie jest amortyzacja części i jakie są jej zalety oraz wady.

Czytaj dalej
młoda kobieta za kierownicą samochodu

Zniesienie współwłasności samochodu: jak to zrobić krok po kroku

Na współwłasność samochodu decydują się przede wszystkim młodzi kierowcy. Zakup auta na pół z bardziej doświadczonym kierowcą ma na celu uchronienie się przed wysokimi składkami OC. Obniżenie ceny za ubezpieczenie to jedna z głównych możliwych zalet ustanowionej współwłasności pojazdu. Niestety, to rozwiązanie ma również wady, dlatego wiele osób decyduje się na jej zniesienie. Jak wygląda zniesienie współwłasności samochodu? Zobacz, jakie formalności trzeba podjąć i jakie są koszty wykreślenia z…

Czytaj dalej
przejście dla pieszych

Potrącenie pieszego na pasach – co grozi kierowcy?

Śliska nawierzchnia, kiepska widoczność, nieostrożność uczestników ruchu drogowego – trzeba naprawdę niewiele, aby potrącenie pieszego na pasach stało się faktem. Sytuacja jest nieprzyjemna, a niekiedy tragiczna dla obu stron. Pieszy w najlepszym wypadku doznaje niewielkich uszkodzeń ciała, kierowca musi liczyć się z rysami czy wgnieceniami na karoserii. Często jednak potrącenie pieszego na pasach ma o wiele poważniejsze skutki. Co wtedy – co grozi za potrącenie pieszego na pasach?

Czytaj dalej
ubezpieczenie samochodu

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe – kto i kiedy może je wykupić?

Standardowo większość polskich kierowców wykupuje ubezpieczenie OC na rok. Jednak istnieją wyjątki od tej reguły. TU oferują swoim klientom również OC krótkoterminowe (tzw. ubezpieczenie komisowe), które gwarantuje ochronę przez co najmniej 30 dni – co istotne, gwarantuje taki sam zakres ochrony, jak standardowe ubezpieczenie OC zawierane na 12 miesięcy. Kto najczęściej korzysta z czasowego ubezpieczenia samochodu i czy OC na miesiąc odnawia się automatycznie?

Czytaj dalej
podpisywanie dokumentów

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych – co reguluje?

Warunki ubezpieczenia komunikacyjnego pojazdów mechanicznych warunkuje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Przepisy tego aktu prawnego weszły w życie 22 maja 2003 roku. Nowelizacja nastąpiła natomiast w 2012 roku. Ustawa obowiązuje wszystkich posiadaczy samochodów osobowych oraz innych pojazdów mechanicznych, np. motocykli czy aut ciężarowych. Co reguluje ustawa o działalności ubezpieczeniowej? Które z ubezpieczeń są obowiązkowe dla właścicieli pojazdów?

Czytaj dalej
wypadek

Wypadek a kolizja drogowa – czym różnią się takie zdarzenia drogowe?

Codziennie na polskich drogach dochodzi do wielu wypadków i kolizji, które są skutkiem chwilowej nieostrożności kierowcy lub konsekwencją nieprzestrzegania przepisów o ruchu drogowym. Wiele osób traktuje te terminy jako synonimy, co jest błędem. Jakie są podstawowe różnice między wypadkiem a kolizją? Co powinno zawierać oświadczenie wypadku samochodowego i jakie konsekwencje prawne czekają sprawców tych zdarzeń?

Czytaj dalej
przebieg auta

Jak sprawdzić przebieg auta?

Kupując samochód, chce się dowiedzieć o nim jak najwięcej. Liczy się na to, że sprzedający przedstawi rzetelne i prawdziwe dane, m.in. na temat stanu technicznego pojazdu czy przebiegu samochodu. Trzeba jednak pamiętać, że sprzedający zawsze chce swoją ofertę przedstawić w jak najlepszym świetle. Przez to też czasem dochodzi do przekłamań, np. zaniżenia przebiegu auta. Jak zatem sprawdzić przebieg auta samodzielnie?

Czytaj dalej
Zezłomowane pojazdy

Złomowanie samochodu – jak pozbyć się auta?

Kiedy samochód nie nadaje się do użytku, właściciel zwykle decyduje się na złomowanie pojazdu, aby móc go wyrejestrować i uniknąć kosztów związanych z utrzymaniem. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje kasacja auta i gdzie najlepiej to zrobić? Jakie dokumenty są niezbędne podczas złomowania pojazdów?

Czytaj dalej
Uściśnięcie dłoni

Zwrot składki OC – kiedy nam przysługuje?

Zawierając umowę motoryzacyjnego ubezpieczenia OC, decydujesz się na zapłatę ustalonej składki. Najczęściej korzystasz dzięki temu przez rok z obowiązkowej ochrony ubezpieczeniowej. W pewnych przypadkach możesz otrzymać zwrot części składki na OC. Kiedy będzie to możliwe? Jakie warunki musisz spełnić? Czy możesz zerwać umowę w czasie jej trwania i otrzymać zwrot składki?

Czytaj dalej
Wymiana opony przez mechanika

Wymiana opon – kiedy najlepiej je zmienić?

Każdego roku przed zimą i po niej wielu kierowców decyduje się na wymianę opon. Wybierają ogumienie sezonowe, żeby dopasować je do warunków panujących na drodze. Czy wymiana opon z letnich na zimowe i na odwrót jest obowiązkowa? Ile kosztuje taka usługa? Kiedy powinieneś zająć się wymianą ogumienia?

Czytaj dalej
Policjant zabiera kierowcy prawo jazdy

Utrata prawa jazdy na 3 miesiące. Jak można stracić prawo jazdy za prędkość - nowe przepisy ruchu drogowego. Jak można odzyskać utracone prawko?

Funkcjonariusze policji zatrzymują miesięcznie z różnych powodów nawet kilka tysięcy praw jazdy. Bardzo często przyczyną tego jest zgromadzenie przez kierowców zbyt dużej liczby punktów karnych. Nie wszyscy prowadzący pojazdy zdają sobie sprawę z tego, że inny limit obowiązuje młodych kierowców, a inny doświadczonych. Za co można stracić prawo jazdy i jak je odzyskać?

Czytaj dalej
autobusy

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu: zasady i procedura

Posiadasz pojazd, ale na kilka miesięcy wyjeżdżasz za granicę i wtedy nie będziesz z niego korzystać. Auto w tym czasie nie będzie również użytkowane przez innych kierowców. Czy w takim przypadku możesz czasowo wycofać pojazd z ruchu, żeby nie płacić za ten okres obowiązkowego OC? Czy prawo dopuszcza zawieszenie ubezpieczenia OC?

Czytaj dalej
Zaniepokojny kierowca po szkodzie

Zadośćuczynienie z OC sprawcy – kiedy i jak można je uzyskać?

Pojęcie zadośćuczynienia często mylone jest z odszkodowaniem. W mowie potocznej są one używane zamiennie, tymczasem oznaczają coś innego. Kiedy mowa o zadośćuczynieniu z OC sprawcy, a kiedy o odszkodowaniu? W jakich przypadkach możesz się o nie ubiegać? Czy możesz dostać jednocześnie odszkodowanie i zadośćuczynienie?

Czytaj dalej
autobus

Ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego – co obejmuje polisa OCP?

Firmy, które zajmują się transportem drogowym muszą zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC, tak jak każdy posiadacz pojazdów. Przedsiębiorcy z branży transportowej mogą się również zdecydować na OC przewoźnika. Ta ochrona ubezpieczeniowa jest dobrowolna, jednak biorąc pod uwagę fakt, że przewoźnik ponosi odpowiedzialność za ładunek, skorzystanie z takiego ubezpieczenia wydaje się być niezbędne.

Czytaj dalej
młoda kobieta za kierownicą

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) – co należy do jego zadań?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja powołana w 1990 roku w związku z rozwojem rynku ubezpieczeń w Polsce. Jej istnienie jest niezbędne, gdyż pełni ona bardzo ważne funkcje, szczególnie istotne z punktu widzenia poszkodowanych w wypadkach i kolizjach. Co należy do zadań funduszu? Co warto o nim wiedzieć?

Czytaj dalej
mężczyzna za kierownicą

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) – jakie dane gromadzi?

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, w skrócie CEPiK, to system, w którym gromadzone są dane o pojazdach i kierowcach. Prowadzony on jest przez Ministra Cyfryzacji, a zasady jego działania reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Jakie konkretnie dane gromadzone są w bazie? Jak możesz z nich skorzystać?

Czytaj dalej
uszkodzone pojazdy

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z polisy?

Ubezpieczenia OC i autocasco zapewniają szeroką ochronę ubezpieczeniową. Wystarczy, że zgłosisz szkodę, dostarczysz wymaganą przez ubezpieczyciela dokumentację i będziesz oczekiwać na decyzję. Co, jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania? W jakich przypadkach jest to możliwe i co wówczas możesz zrobić?

Czytaj dalej
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę