Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Ładowanie elektrycznego samochodu

Samochód elektryczny a ubezpieczenie OC i AC

Przyszłością motoryzacji są samochody hybrydowe i elektryczne. Wciąż pojawiają się kolejne regulacje, które mają na celu zachęcenie Polaków do zakupu auta elektrycznego. Co to za pojazd? Jakie są korzyści korzystania z niego? Czy ubezpieczenie takiego samochodu kosztuje więcej niż w przypadku pojazdu spalinowego? Ile takich aut jeździ po polskich drogach?

Czytaj dalej
Mężczyzna pokazujący prawo jazdy

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B w 2021 roku?

Uzyskanie uprawnień do jazdy pojazdami wymaga przejścia przez kurs przygotowawczy do egzaminu, a następnie potwierdzenia swoich umiejętności podczas testu i egzaminu praktycznego. Sprawdź, jak przebiega kurs na prawo jazdy i ile kosztuje. Ile musisz mieć lat, żeby rozpocząć naukę prowadzenia pojazdu?

Czytaj dalej
zapinanie pasów bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa – przepisy, w jaki sposób nas chronią?

Podstawowym celem montowania w samochodach pasów bezpieczeństwa jest ochrona kierowcy i pasażerów przed urazami, a nawet śmiercią w wyniku wypadków drogowych. Pomimo istniejącego w polskich przepisach obowiązku zapinania pasów samochodowych, nie każdy się do niego stosuje. Co grozi za niezapięcie pasów? Jak chronią nas one w chwili kolizji?

Czytaj dalej
Na parkingu stoją samochody których właściciele nie wiedzą jak zapłacić akcyzę za samochód

Akcyza za samochód sprowadzony z zagranicy – ile wynosi?

W 2019 roku padł rekord pod względem liczby sprowadzonych przez Polaków pojazdów. Do naszego kraju trafiło 1 009 184 aut, co oznacza wynik o 0,59 proc. wyższy niż rok wcześniej, który wówczas też był rekordowy. Sprowadzenie pojazdu z zagranicy wiąże się z dopełnieniem kilku formalności. Należy je przeprowadzić zgodnie z przepisami. Jedną z nich jest zapłacenie akcyzy.

Czytaj dalej
Jazda ubezpieczonym autem

Ubezpieczenia obowiązkowe – jakie są ich rodzaje?

Korzystając z ubezpieczenia, chcesz przede wszystkim zabezpieczyć się przed finansową odpowiedzialnością w przypadku wystąpienia pewnych ryzyk, które wymienione są w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Posiadając polisę, możesz otrzymać odszkodowanie w przypadku takich zdarzeń. Niektóre ubezpieczenia są obowiązkowe i niekorzystanie z nich może się wiązać z nałożeniem kar. Z których musisz skorzystać?

Czytaj dalej
ochrona ubezpieczeniowa

Suma ubezpieczenia – na jaką kwotę się ubezpieczyć?

W ogólnych warunkach ubezpieczenia możesz trafić na wiele ważnych, ale niezrozumiałych pojęć, takich jak m.in. suma ubezpieczenia. To jeden z tych zapisów w umowie, na który powinieneś zwrócić szczególną uwagę, gdyż to od tej kwoty uzależnione jest, jak wysokie otrzymasz odszkodowanie, jeśli dojdzie do zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową. Czym zatem jest suma ubezpieczenia? Co odróżnia ją od sumy gwarancyjnej? Jak to wygląda w przypadku polisy na życie?

Czytaj dalej
ochrona ubezpieczeniowa

Okres karencji ubezpieczenia – jakich polis dotyczy?

Zawarcie umowy ubezpieczenia nie zawsze oznacza, że od razu możesz korzystać z ochrony ubezpieczeniowej. Co więcej, w ogólnych warunkach ubezpieczenia możesz znaleźć informację, że w przypadku poszczególnych ryzyk ochrona zaczyna obowiązywać po różnym czasie. Mowa tutaj o okresie karencji. Czy okres ten występuje we wszystkich polisach?

Czytaj dalej
Prawo jazdy

Wymiana prawa jazdy w 2021 – kiedy należy wymienić dokument?

To, że posiadasz prawo jazdy, nie oznacza, że będziesz mógł już zawsze korzystać z tego samego dokumentu. W pewnych przypadkach konieczna jest jego wymiana. W jaki sposób odbywa się ta procedura, kiedy jest ona obowiązkowa i ile będzie cię kosztować wymiana dokumentu? Co się stanie, jeśli tego nie zrobisz? Czy grożą ci jakiekolwiek kary?

Czytaj dalej
auto pod ochroną

Rażące niedbalstwo – czym jest, jakie mogą być konsekwencje?

W treści ogólnych warunków ubezpieczenia możesz się spotkać z pojęciem rażącego niedbalstwa. Towarzystwa ubezpieczeniowe używają go, wskazując na wykluczenia odpowiedzialności, kiedy to nie wypłacą odszkodowania ze względu na to, że poszkodowany ich zdaniem dopuścił się takiego zachowania. Co to jest rażące niedbalstwo?

Czytaj dalej
kobieta za kierownicą

Koszty utrzymania samochodu – ile rocznie płacimy za auto?

Zakup pojazdu to dopiero początek wydatków, jakim musi podołać nabywca. Auto generuje koszty, z których część jest jednorazowa, część coroczna, a inne pojawiają się w kolejnych latach użytkowania pojazdu. Sprawdźmy, ile wynoszą roczne koszty utrzymania samochodu i co najbardziej obciąża budżet właściciela.

Czytaj dalej
mężczyzna za kierownicą auta

Kontrola drogowa – jakie uprawnienia ma policja?

Zatrzymanie przez policję do kontroli to jedna z bardziej stresujących sytuacji, jakie mogą spotkać kierowcę. Na mocy znowelizowanych przepisów rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, w życie weszły nowe rozwiązania, nadające funkcjonariuszom dodatkowe uprawnienia. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak powinna przebiegać rutynowa kontrola drogowa i jakie są prawa policjanta.

Czytaj dalej
mężczyzna za kierownicą

Kara za brak przeglądu technicznego auta – ile może wynieść w 2021?

Wykonywanie przeglądu technicznego jest jednym z obowiązków posiadacza pojazdu. Aktualny przegląd jest potwierdzeniem tego, że auto nadaje się do użytkowania. Jaka jest ważność badania technicznego pojazdu? Co się stanie, jeśli wykonasz je po terminie? Czy możesz dostać mandat za brak przeglądu? Jaka jest kara za brak przeglądu sprawdź.

Czytaj dalej
Uszkodzony pojazd

Regres ubezpieczeniowy – na czym polega i jak działa?

Ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych jest w Polsce obowiązkowe i zapewnia ochronę zarówno poszkodowanym, jak i posiadaczowi pojazdu. Poszkodowany otrzyma odszkodowanie od ubezpieczyciela, natomiast sprawca nie będzie ponosił za spowodowaną szkodę finansowej odpowiedzialności. W pewnych przypadkach jednak kosztem odszkodowania zostanie obciążony właśnie ubezpieczony. Mowa wówczas o regresie ubezpieczeniowym.

Czytaj dalej
Mężczyzna rozstawia słupki bezpieczeństwa

Dziura w jezdni a odszkodowanie – kto powinien je wypłacić?

Szkoda w pojeździe może wynikać nie tylko z wypadku czy kolizji, ale jej przyczyną może być również stan drogi. Jeśli sprawcą szkody jest kierujący innym pojazdem, to wówczas odszkodowanie otrzymasz z jego OC. Co jeśli jednak do zdarzenia doszło bez udziału innych pojazdów i osób? Kto powinien ci w takim przypadku wypłacić odszkodowanie?

Czytaj dalej
Ustalanie wartości pojazdu

Utrata wartości handlowej pojazdu – jak ją poprawnie obliczyć?

Jako poszkodowany w zdarzeniu drogowym masz prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia z OC sprawcy. Przysługuje ci m.in. likwidacja szkody w pojeździe, która ma doprowadzić twoje auto do stanu sprzed zdarzenia. Tylko czy sama naprawa samochodu jest wystarczająca? Czy na skutek wypadku, czy kolizji pojazd nie stracił na wartości?

Czytaj dalej
Leżący na biurku dokument upoważnienia

Upoważnienie do rejestracji pojazdu – jak napisać pełnomocnictwo do rejestracji samochodu lub jego wyrejestrowania?

Po zakupie pojazdu masz 30 dni na jego zarejestrowanie w wydziale komunikacji, pod który podlegasz. Obecnie niedotrzymanie tego terminu wiąże się z karą w wysokości nawet do 1000 zł. Co jeśli z pewnych powodów nie jesteś w stanie dopełnić tego obowiązku? W takim przypadku wystarczy, że napiszesz upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego i rejestracji dokona inna osoba. Czy wiąże się to z jakimikolwiek kosztami?

Czytaj dalej
Praca w samochodzie

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – jak to zrobić?

Do najpopularniejszych form zewnętrznego finansowania zakupu pojazdów należy kredyt samochodowy i leasing. Wśród firm szczególnym zainteresowaniem cieszy się druga z wymienionych możliwości. Co to jest leasing samochodowy? Na czym polega taka forma finansowania? Czy auto z leasingu staje się twoją własnością? Kto odpowiada za ubezpieczenie pojazdu?

Czytaj dalej
Podpisanie umowy - przerejestrowanie samochodu

Przerejestrowanie samochodu a ubezpieczenie OC – czy pozostaje ważne? Czy zmiana tablic rejestracyjnych jest konieczna?

Jeśli kupiłeś pojazd lub otrzymałeś go w ramach darowizny, to wymaga on przerejestrowania. Chociaż od 2022 roku nie jest konieczna wymiana tablic, to obowiązkowo należy zmienić dane w dowodzie rejestracyjnym, a to nie jedyne powinności. Co z ubezpieczeniem? Czy OC z dotychczasowego właściciela przechodzi na kupującego? Czy można korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela?

Czytaj dalej
podpisanie umowy kupna samochodu

Kupiłem samochód co dalej – jakich formalności należy dopełnić?

Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w 2019 roku do Polski sprowadzono 625 470 samochodów osobowych i dostawczych o masie całkowitej do 3,5 tony. Do nich należy jeszcze doliczyć pojazdy kupione w salonach samochodowych, a także auta, które były zarejestrowane w Polsce, ale zmieniły właścicieli. Każdy, kto zdecydował się kupić samochód, musi pamiętać o dopełnieniu formalności związanych z przeniesieniem prawa własności.

Czytaj dalej
Ochrona samochodu

Zgubiona karta pojazdu – co zrobić w przypadku jej utraty?

Karta pojazdu jest jednym z podstawowych dokumentów, jakie wydawane są dla danego pojazdu. Posiadają ją wszystkie auta, które zostały zarejestrowane w Polsce po 1 lipca 1999 roku. Czy karta pojazdu jest potrzebna do rejestracji? Co znajduje się w tym dokumencie? Do czego jest potrzebny? Jak wyrobić kartę pojazdu?

Czytaj dalej
rozbity samochód

Ucieczka z miejsca kolizji – jakie są konsekwencje prawne?

Jeśli jesteś uczestnikiem kolizji, to przede wszystkim nie powinieneś oddalać się z miejsca zdarzenia. Musisz dopełnić kilku obowiązków. Odjechanie z miejsca kolizji może mieć poważne konsekwencje. Jakie? Co powinieneś zrobić, jeśli przydarzyła ci się stłuczka? Kto wypłaca odszkodowanie poszkodowanemu, jeśli zdarzenie spowodował nieznany sprawca?

Czytaj dalej
Kluczyk do samochodu

Historia ubezpieczenia – jak wpływa na ubezpieczenie OC?

Cena ubezpieczenia OC uzależniona jest od wielu czynników. Zakłady ubezpieczeń mają pełną dowolność pod względem wyliczania opłaty za ochronę ubezpieczeniową – muszą jedynie zapewnić ten sam zakres zgodny z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Najczęściej na koszt OC wpływa historia ubezpieczenia posiadacza pojazdu. Na czym one polegają i jak można je zdobyć?

Czytaj dalej
Podpisanie umowy zakupu samochodu

Współwłaściciel samochodu – jak go dopisać? Co warto wiedzieć o współwłasności samochodu?

Pojazd może stanowić współwłasność. Wówczas prawa do auta ma np. kilka osób. Z jakimi obowiązkami wiąże się taka współwłasność? Czy jest to korzystne?

 

Czytaj dalej
Kierowca w samochodzie

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co musi się w nim znajdować?

To, co powinno się znajdować w twoim pojeździe uregulowane jest przepisami. Wskazują one na obowiązkowe wyposażenie samochodu, które jest potrzebne przede wszystkim w sytuacjach kryzysowych. Posiadanie niezbędnych rzeczy w aucie może cię uchronić przed kłopotami oraz otrzymaniem mandatu. Co się składa na obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce?

Czytaj dalej
Para podpisuje umowę zakupu samochodu

Sprzedaż samochodu a OC - co dzieje się z ubezpieczeniem OC przy sprzedaży auta?

W związku ze sprzedażą samochodu ubezpieczenie OC nie traci swojej ważności. Co z ubezpieczeniem po sprzedaży auta? Czy poprzedni właściciel może odzyskać część składki za niewykorzystany okres trwania ubezpieczenia? Niestety nie jest to takie proste, ponieważ OC po sprzedaży auta powinno zostać przekazane nowemu nabywcy. W takim przypadku obowiązkiem sprzedającego samochód jest poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o dokonaniu transakcji. Należy to zrobić w formie pisemnej oraz…

Czytaj dalej
Wypadek dwa rozbite samochody

Szkoda całkowita z OC sprawcy czy własnego AC? Kiedy samochód to wrak?

Pojęcia szkody całkowitej nie znajdziesz w polskich przepisach, operują nim jednak zakłady ubezpieczeń. Na jakiej podstawie można zatem stwierdzić, że w danym przypadku mamy z nią do czynienia? Wynika to z wyroków sądów, które w uzasadnieniach używały pojęć szkody częściowej i całkowitej już na początku lat 90. XX wieku. Co warto wiedzieć o tego rodzaju szkodzie?

Czytaj dalej
Śmiejący się ludzie w samochodzie

Darowizna samochodu w 2023 roku – jak jej dokonać?

Samochód może być przedmiotem darowizny, czyli nieodpłatnego przekazania pewnej rzeczy drugiej osobie, np. członkowi rodziny. Czy darowizna pojazdu wiąże się z koniecznością opłacenia podatku przez obdarowanego? Pomiędzy kim może być zawarta umowa i czy zachowanie formy pisemnej jest obowiązkowe? Czy może konieczny jest notarialny akt darowizny samochodu? Możesz to sprawdzić z nami i dowiedzieć się, jak podarować samochód zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Czytaj dalej
Przekazanie kluczyków na tle samochodu.

Podatek od kupna samochodu – kto i kiedy musi zapłacić podatek PCC? Jak rozliczyć podatek od zakupu samochodu?

Zakup pojazdu wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności, m.in. powiadomienia o tym zakładu ubezpieczeń czy rejestracji w wydziale komunikacji. Kolejnym obowiązkiem jest opłacenie podatku od kupna samochodu - podatku PCC. Kto musi to zrobić? Sprzedający czy kupujący? Ile wynosi podatek od kupna samochodu? W jakim czasie należy wywiązać się z tego obowiązku?

Czytaj dalej

Sprawdzanie OC – w jaki sposób sprawdzić ważność polisy?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. W praktyce jednak nie wszyscy dopełniają tego obowiązku. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny szacuje, że po polskich drogach jeździć może nawet od 80 do 100 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Jak możesz sprawdzić, czy kierowca, który spowodował szkodę w Twoim pojeździe ma ważne OC?

Czytaj dalej
kobieta za kierownicą

Jazda bez ważnego OC - kary i konsekwencje braku OC pojazdu. Ile kosztuje brak OC w 2023 roku?

Posiadanie aktualnej polisy OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu, na mocy przepisów ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ubezpieczenie to należy posiadać niezależnie od tego, czy samochód jest w ciągłej eksploatacji, czy stoi nieużywany. Brak OC jest podstawą do nałożenia kar finansowych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeszcze bardziej…

Czytaj dalej
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę