Regres ubezpieczeniowy – na czym polega i jak działa?
Ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych jest w Polsce obowiązkowe i zapewnia ochronę zarówno poszkodowanym, jak i posiadaczowi pojazdu. Poszkodowany otrzyma odszkodowanie od ubezpieczyciela, natomiast sprawca nie będzie ponosił za spowodowaną szkodę finansowej odpowiedzialności. W pewnych przypadkach jednak kosztem odszkodowania zostanie obciążony właśnie ubezpieczony. Mowa wówczas o regresie ubezpieczeniowym.
Dziura w jezdni a odszkodowanie – kto powinien je wypłacić?
Szkoda w pojeździe może wynikać nie tylko z wypadku czy kolizji, ale jej przyczyną może być również stan drogi. Jeśli sprawcą szkody jest kierujący innym pojazdem, to wówczas odszkodowanie otrzymasz z jego OC. Co jeśli jednak do zdarzenia doszło bez udziału innych pojazdów i osób? Kto powinien ci w takim przypadku wypłacić odszkodowanie?
Utrata wartości handlowej pojazdu – jak ją poprawnie obliczyć?
Jako poszkodowany w zdarzeniu drogowym masz prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia z OC sprawcy. Przysługuje ci m.in. likwidacja szkody w pojeździe, która ma doprowadzić twoje auto do stanu sprzed zdarzenia. Tylko czy sama naprawa samochodu jest wystarczająca? Czy na skutek wypadku, czy kolizji pojazd nie stracił na wartości?
Upoważnienie do rejestracji pojazdu – jak napisać pełnomocnictwo do rejestracji samochodu lub jego wyrejestrowania?
Po zakupie pojazdu masz 30 dni na jego zarejestrowanie w wydziale komunikacji, pod który podlegasz. Obecnie niedotrzymanie tego terminu wiąże się z karą w wysokości nawet do 1000 zł. Co jeśli z pewnych powodów nie jesteś w stanie dopełnić tego obowiązku? W takim przypadku wystarczy, że napiszesz upoważnienie do odbioru dowodu rejestracyjnego i rejestracji dokona inna osoba. Czy wiąże się to z jakimikolwiek kosztami?
Przerejestrowanie samochodu a ubezpieczenie OC – czy pozostaje ważne? Czy zmiana tablic rejestracyjnych jest konieczna?
Jeśli kupiłeś pojazd lub otrzymałeś go w ramach darowizny, to wymaga on przerejestrowania. Chociaż od 2022 roku nie jest konieczna wymiana tablic, to obowiązkowo należy zmienić dane w dowodzie rejestracyjnym, a to nie jedyne powinności. Co z ubezpieczeniem? Czy OC z dotychczasowego właściciela przechodzi na kupującego? Czy można korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela?
Kupiłem samochód co dalej – jakich formalności należy dopełnić?
Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w 2019 roku do Polski sprowadzono 625 470 samochodów osobowych i dostawczych o masie całkowitej do 3,5 tony. Do nich należy jeszcze doliczyć pojazdy kupione w salonach samochodowych, a także auta, które były zarejestrowane w Polsce, ale zmieniły właścicieli. Każdy, kto zdecydował się kupić samochód, musi pamiętać o dopełnieniu formalności związanych z przeniesieniem prawa własności.
Zgubiona karta pojazdu – co zrobić w przypadku jej utraty?
Karta pojazdu jest jednym z podstawowych dokumentów, jakie wydawane są dla danego pojazdu. Posiadają ją wszystkie auta, które zostały zarejestrowane w Polsce po 1 lipca 1999 roku. Czy karta pojazdu jest potrzebna do rejestracji? Co znajduje się w tym dokumencie? Do czego jest potrzebny? Jak wyrobić kartę pojazdu?
Ucieczka z miejsca kolizji – jakie są konsekwencje prawne?
Jeśli jesteś uczestnikiem kolizji, to przede wszystkim nie powinieneś oddalać się z miejsca zdarzenia. Musisz dopełnić kilku obowiązków. Odjechanie z miejsca kolizji może mieć poważne konsekwencje. Jakie? Co powinieneś zrobić, jeśli przydarzyła ci się stłuczka? Kto wypłaca odszkodowanie poszkodowanemu, jeśli zdarzenie spowodował nieznany sprawca?
Historia ubezpieczenia – jak wpływa na ubezpieczenie OC?
Cena ubezpieczenia OC uzależniona jest od wielu czynników. Zakłady ubezpieczeń mają pełną dowolność pod względem wyliczania opłaty za ochronę ubezpieczeniową – muszą jedynie zapewnić ten sam zakres zgodny z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Najczęściej na koszt OC wpływa historia ubezpieczenia posiadacza pojazdu. Na czym one polegają i jak można je zdobyć?
Współwłaściciel samochodu – jak go dopisać? Co warto wiedzieć o współwłasności samochodu?
Pojazd może stanowić współwłasność. Wówczas prawa do auta ma np. kilka osób. Z jakimi obowiązkami wiąże się taka współwłasność? Czy jest to korzystne?
Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co musi się w nim znajdować?
To, co powinno się znajdować w twoim pojeździe uregulowane jest przepisami. Wskazują one na obowiązkowe wyposażenie samochodu, które jest potrzebne przede wszystkim w sytuacjach kryzysowych. Posiadanie niezbędnych rzeczy w aucie może cię uchronić przed kłopotami oraz otrzymaniem mandatu. Co się składa na obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce?
Szkoda całkowita z OC sprawcy czy własnego AC? Kiedy samochód to wrak?
Pojęcia szkody całkowitej nie znajdziesz w polskich przepisach, operują nim jednak zakłady ubezpieczeń. Na jakiej podstawie można zatem stwierdzić, że w danym przypadku mamy z nią do czynienia? Wynika to z wyroków sądów, które w uzasadnieniach używały pojęć szkody częściowej i całkowitej już na początku lat 90. XX wieku. Co warto wiedzieć o tego rodzaju szkodzie?
Darowizna samochodu w 2023 roku – jak jej dokonać?
Samochód może być przedmiotem darowizny, czyli nieodpłatnego przekazania pewnej rzeczy drugiej osobie, np. członkowi rodziny. Czy darowizna pojazdu wiąże się z koniecznością opłacenia podatku przez obdarowanego? Pomiędzy kim może być zawarta umowa i czy zachowanie formy pisemnej jest obowiązkowe? Czy może konieczny jest notarialny akt darowizny samochodu? Możesz to sprawdzić z nami i dowiedzieć się, jak podarować samochód zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Podatek od kupna samochodu – kto i kiedy musi zapłacić podatek PCC? Jak rozliczyć podatek od zakupu samochodu?
Zakup pojazdu wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności, m.in. powiadomienia o tym zakładu ubezpieczeń czy rejestracji w wydziale komunikacji. Kolejnym obowiązkiem jest opłacenie podatku od kupna samochodu - podatku PCC. Kto musi to zrobić? Sprzedający czy kupujący? Ile wynosi podatek od kupna samochodu? W jakim czasie należy wywiązać się z tego obowiązku?
Sprawdzanie OC – w jaki sposób sprawdzić ważność polisy?
Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. W praktyce jednak nie wszyscy dopełniają tego obowiązku. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny szacuje, że po polskich drogach jeździć może nawet od 80 do 100 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Jak możesz sprawdzić, czy kierowca, który spowodował szkodę w Twoim pojeździe ma ważne OC?
Jazda bez ważnego OC - kary i konsekwencje braku OC pojazdu. Ile kosztuje brak OC w 2023 roku?
Posiadanie aktualnej polisy OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu, na mocy przepisów ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ubezpieczenie to należy posiadać niezależnie od tego, czy samochód jest w ciągłej eksploatacji, czy stoi nieużywany. Brak OC jest podstawą do nałożenia kar finansowych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeszcze bardziej…
Numer VIN – czym jest, jak go sprawdzić?
Każdy samochód ma swój własny numer identyfikacyjny, czyli numer VIN. Na podstawie numeru VIN można określić producenta, rodzaj nadwozia, model, silnik, typ skrzyni biegów, a także numer produkcyjny danego samochodu. Jak rozszyfrować numer VIN? To proste – wystarczy znać przeznaczenie poszczególnych znaków.
Termin wypłaty odszkodowania za uszkodzony samochód
Według przepisów prawnych towarzystwo ubezpieczeniowe na wypłatę należnego kierowcy odszkodowania ma 30. dni od momentu zgłoszenia szkody. Dotyczy to zarówno wypłaty środków finansowych z polisy OC, jak i z AC. W przypadku trudnych do wyjaśnienia okoliczności termin ten może zostać wydłużony maksymalnie do 90. dni.
Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?
W niektórych przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do odmowy wypłaty odszkodowania. Dotyczy to w szczególności zaniedbań właściciela samochodu w zakresie przeprowadzań badań technicznych pojazdu. Ubezpieczyciel może również odmówić wypłaty odszkodowania wówczas, gdy szkoda została spowodowana celowo.
Czy pożar samochodu podlega ochronie AC?
Zakres ochronny polisy AC wyszczególniony jest na umowie zawartej z towarzystwem ubezpieczeniowym. Zazwyczaj obejmuje on takie sytuacje losowe, jak, np. pożar. Jednakże, jeśli samochód spłonął w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej, niewłaściwego serwisowania lub rażącego zaniedbania właściciela, wówczas odszkodowanie z AC nie przysługuje.
Odszkodowanie z ubezpieczenia AC krok po kroku
Odszkodowanie z polisy AC można uzyskać dopiero wówczas, gdy zostaną dopełnione wszystkie formalności, w związku z zaistniałą szkodą. Najważniejszą kwestią jest termin zgłoszenia szkody, który zwykle wynosi maksymalnie 3 dni. Dopiero po dostarczeniu wszystkich wymaganych dokumentów, dochodzi do wyceny szkody i wypłaty odszkodowania.
Jak ustala się wysokość odszkodowania z polisy AC przy szkodzie całkowitej? Czy ubezpieczenie pokryje odszkodowanie przy szkodzie całkowitej z OC sprawcy?
Wysokość odszkodowania z ubezpieczenia AC lub OC uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju szkody i, określonej przy podpisywaniu umowy, wartości rynkowej samochodu. Towarzystwa ubezpieczeniowe przy ustalaniu wysokości odszkodowania biorą pod uwagę także sposób spowodowania zdarzenia.
Polisa AC – jak się zachować po szkodzie?
W celu odzyskania odszkodowania z polisy AC po spowodowaniu kolizji, wypadku drogowego lub uszkodzenia samochodu należy podjąć odpowiednie działania. Podstawą jest powiadomienie organów porządkowych, a w przypadku, gdy w zdarzeniu uczestniczyły także inne pojazdy – należy spisać ich dane.
Nie jestem sprawcą ale chcę skorzystać z AC auta
Szkodę niepowstałą w wyniku działań kierowcy można zlikwidować z OC sprawcy lub własnego ubezpieczenia AC. Wybór drugiej opcji nie jest równoznaczny z utratą zniżek na podstawowe ubezpieczenia komunikacyjne. Przy czym warto pamiętać, że chociaż wypłata odszkodowania z AC przebiega sprawniej, to standardowo szkody powstałe nie z naszej winy należy likwidować z polisy OC sprawcy.
Kiedy warto kupić ubezpieczenie AC (autocasco)?
Jako posiadacze auta jesteśmy zobligowani jedynie do wykupienia obowiązkowej polisy OC. Nie zapewni nam ona jednak odszkodowania za poniesione szkody, jeśli sami spowodujemy wypadek. Pieniędzy nie otrzymamy również wtedy, gdy auto zostanie nam skradzione lub uszkodzone w inny sposób. W takich sytuacjach przydaje się inne ubezpieczenie – autocasco. Jakie są jego warianty i kiedy warto je wykupić?
Wartość rynkowa samochodu – jak się ją określa?
Wartość auta jest brana pod uwagę przy ustalaniu wysokości składki polisy AC. Wielu właścicieli pojazdów zastanawia się, jaka jest cena rynkowa auta, które użytkują. Jak prawidłowo wycenić samochód, kupując autocasco? W celu obliczenia wartości auta używanego, należy wziąć pod uwagę jego przebieg, wyposażenie, stan techniczny, rok produkcji oraz wartość rynkową samochodu. Z kolei przy wykupie polisy AC na nowy samochód z salonu, ubezpieczyciel najczęściej uwzględnia kwotę widniejącą na fakturze.
Udział własny w szkodzie – czym jest, na czym polega?
Przed wyborem oferty ubezpieczenia AC warto wiedzieć, czym jest „udział własny w szkodzie”. Poprzez ten termin należy rozumieć część wartości szkody, którą kierowca musi wyłożyć z własnej kieszeni, wówczas, gdy spowoduje wypadek lub kolizję drogową. Wysokość udziału własnego w szkodzie znacząco wpływa na cenę polisy AC.
Ubezpieczenie AC – jakie zniżki przysługują?
Rodzaje zniżek, przysługującym kierowcom przy zakupie polis uzależnione są od wewnętrznych ustaleń towarzystw ubezpieczeniowych. Zazwyczaj na wysokość ubezpieczenia AC wpływa: historia jazdy, wiek kierowcy, przebieg, marka samochodu i miejsce zamieszkania.
Czy wartość auta zmienia się w trakcie trwania ubezpieczenia AC?
Wpływ na maksymalną wysokość odszkodowania z polisy AC ma przede wszystkim wartość rynkowa samochodu. Wraz z upływem czasu spada suma ubezpieczenia, a co za tym idzie również wysokość odszkodowania w przypadku szkody. Jej zmniejszenie następuje również wraz z konsumpcją sumy ubezpieczenia.
Ubezpieczenie OC i AC najtaniej – opcje dla ubezpieczenia samochodu firmowego
Przedsiębiorcy, którzy ubezpieczają w danym towarzystwie więcej niż jedno auto, mogą liczyć na atrakcyjne warunki zakupu polisy. Należy przy tym pamiętać, że jeśli korzystają z leasingu, umowa ta zobowiązuje ich do zakupu OC i AC o konkretnym zakresie ochrony.
Materiały mają charakter informacyjny i marketingowy oraz nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego.
Ubezpieczenie OC już od 321 zł/rok. Składka została wyliczona 19.02.2024 r. dla kierowcy z Łopuszna, w wieku 47 lat, jeżdżącego samochodem TOYOTA-Auris 1.6 MR`13 E5-Premium z silnikiem 1598 cm3 z 2013 roku. W cenie została uwzględniona 15-proc. zniżka za zakup online. Twoja indywidualna cena może się różnić od podanej w reklamie.