
Przegląd instalacji gazowej 2025: wymogi prawne, koszty i terminy
Przegląd instalacji gazowej jest jednym z obowiązków spoczywających na Tobie jako właścicielu nieruchomości z przyłączem gazowym. To kontrola techniczna, której konieczność przeprowadzenia wynika z ustawy Prawo Budowlane (Dz.U. 2023 poz. 682). Wykonanie przeglądu instalacji gazowej, średnio 1-2 razy do roku, zwiększa prawdopodobieństwo utrzymania jej w szczelności. W naszym artykule przedstawimy najważniejsze aspekty dotyczące kontroli instalacji, w tym: podstawę prawną, proces diagnostyczny czy…

Najczęstsze przyczyny pożarów w domach – jak im zapobiegać?
Ogień jest potężnym żywiołem, który trudno opanować. W jednej chwili może strawić dobytek całego życia. Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny pożarów. Przeprowadzimy kompleksową analizę różnorodnych czynników prowadzących do takich zdarzeń, uwzględniając zarówno niewłaściwe użycie ognia, jak i awarie instalacji elektrycznych. Sprawdź z nami, jak chronić swój dom przed pożarem?

Jak kupić mieszkanie bez wkładu własnego w 2025 roku – praktyczny przewodnik
Rodzinny kredyt mieszkaniowy to szansa dla osób, które chciałyby zakupić własną nieruchomość, ale przez brak wkładu własnego nie mają szans na uzyskanie kredytu hipotecznego. Oczywiście, banki nadal żądają wniesienia części wartości kupowanego lokum, ale w tym przypadku wkład pieniężny jest zastępowany gwarancją udzielaną przez BGK (w wysokości nawet 100% wkładu, maksymalnie do 100 tys. zł). Program działa na mocy ustawy z dnia 1 października 2021 roku. Sprawdź aktualne zasady uczestnictwa i…

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego? Lista kontrolna rzeczy do sprawdzenia
Zakup mieszkania to decyzja, która pociąga za sobą wysokie koszty. Racjonalne podejście do procesu selekcji ofert sprzedaży oraz zapoznanie się z procedurą odbioru lokalu pozwolą uniknąć typowych błędów popełnianych przez wielu nabywców. Z naszego kompleksowego poradnika dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania idealnej nieruchomości.
Świadomy wybór pomoże Ci zminimalizować ryzyko finansowe. Pobierz nasz wzór umowy przedwstępnej i umów się na ocenę stanu technicznego mieszkania już…

Jak skutecznie zabezpieczyć dom przed powodzią?
Straty spowodowane powodziami na terenie Polski liczone są w miliardach złotych. „Wielka woda” z września 2024 roku spowodowała ogromne zniszczenia, co sprawiło, że jeszcze więcej właścicieli nieruchomości zainteresowało się kwestią ochrony przeciwpowodziowej. W naszym poradniku, przygotowanym we współpracy z ekspertami z Grupy Pietrucha (lidera w sektorze inżynierii lądowej i wodnej z 60-letnim doświadczeniem w 34 krajach), znajdziesz informacje o sprawdzonych metodach zabezpieczenia domu na…

Jak skutecznie zabezpieczyć dom przed włamaniem? Sposoby na zabezpieczenie mieszkania
Zabezpieczenie domu przed włamaniem wymaga sporych nakładów finansowych, niemniej warto zdecydować się na ten wydatek. Z danych policji wynika, że w 2024 roku odnotowano ponad 57 000 włamań do domów i mieszkań w Polsce, przy czym większości z nich można było uniknąć, stosując odpowiednie zabezpieczenia. Chcesz zmniejszyć ryzyko? W naszym praktycznym poradniku przedstawimy solidne metody ochrony mienia polecane przez ekspertów z branży security. Obejmują one m.in. certyfikowane drzwi…

Wymiana okien w bloku – jak wyglądają formalności? Czy można liczyć na dofinansowanie do wymiany okien w mieszkaniu?
Stare, nieszczelne okna w mieszkaniu w bloku z czasem będą wymagały wymiany. Zobacz, jak ją zorganizować – jakich formalności musisz dopełnić przed rozpoczęciem prac remontowych? Czy istnieje możliwość pokrycia części kosztów związanych z wymianą okien?

Hipoteka łączna – czym jest ta forma finansowania i co warto o niej wiedzieć? Czy trzeba ustanowić ją w księdze wieczystej nieruchomości?
Z hipoteką, jako formą zabezpieczenia kredytu mieszkaniowego, mają do czynienia wszyscy kredytobiorcy, którzy za pośrednictwem finansowania bankowego uzyskują środki niezbędne do zakupu mieszkania – z rynku pierwotnego czy wtórnego. Jednym jej z rodzajów jest hipoteka łączna. Kiedy znajduje zastosowanie?

Wywłaszczenie nieruchomości – kiedy może mieć miejsce? Czym jest wywłaszczenie na cel publiczny?
O wywłaszczeniu nieruchomości bardzo często mówi się w kontekście dużych projektów infrastrukturalnych realizowanych przez państwo. Sprawdź, czym właściwie jest ten proces i kiedy może do niego dojść.

Wartość odtworzeniowa nieruchomości – czym jest wartość odtworzeniowa i czym różni się od wartości rynkowej i rzeczywistej?
Przy ustalaniu ubezpieczenia domu lub mieszkania można posłużyć się różnymi podstawami szacowania wartości - odtworzeniowej, rzeczywistej lub rynkowej. Wyjaśniamy, czym różnią się względem siebie i jak wpływają na konstrukcję ubezpieczenia domu lub mieszkania?

Przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny – niezbędne do wykonania formalności przy zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego
Rosnące koszty inwestycji budowlanych powodują, że szukamy alternatywy dla budowy domu. Sposobem na to może być dokonanie przekształcenia budynku gospodarczego na mieszkalny. Jak to zrobić i czy zawsze istnieje taka możliwość?

Wiata bez pozwolenia – czy na budowę wiaty niezbędne jest pozwolenie? Formalności związane z budową wiaty bez pozwolenia na budowę
Budowa pewnych obiektów na Twojej działce może wymagać uzyskania pozwolenia, co generuje koszty, zajmuje czas i powoduje, że proces staje się o wiele bardziej skomplikowany. Jednak wiele budynków i budowli możesz postawić na działce bez pozwolenia. Czy wiata zalicza się do nich?

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o rozbudowie domu – czy potrzebne będzie pozwolenie na budowę czy nadbudowę? Jakich formalności dopełnić przy rozbudowie domu jednorodzinnego?
Przy kupnie domu jednorodzinnego czy jego budowie nabywca bierze pod uwagę bieżące potrzeby rodziny, która ma w nim zamieszkać. Jednak w miarę upływu czasu mogą one ulec zmianie i pojawia się, np. potrzeba posiadania większej powierzchni mieszkalnej. Zamiast budować nowy dom lub zamieniać dotychczasowy na większy, można zdecydować się na rozbudowę. Dowiedz się, z jakimi formalności wiąże się przebudowa domu i jak to wygląda krok po kroku.

Ubezpieczenie dla wynajmującego: jak się zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi zdarzeniami w wynajmowanym mieszkaniu? Ubezpieczenie OC najemcy
W 2023 roku, według raportu Narodowego Banku Polskiego, zdecydowanie wzrosła liczba mieszkań oferowanych na wynajem, przy jednoczesnym zmniejszeniu popytu. Z analiz Otodom wynika z kolei, że na koniec stycznia 2024 roku liczba dostępnych do wynajęcia lokali wynosiła ok. 23 tysiące, co stanowi wzrost o 14 proc. miesiąc do miesiąca oraz o 38 proc. rok do roku. Wynajmujący mieszkania, czyli ich właściciele, chcą mieć pewność, że oddane do użytku najemcy lokum nie zostanie zniszczone i nie zmniejszy…

Podatek od kupna mieszkania – ile wynosi podatek od zakupu mieszkania (podatek PCC) i kto go zapłaci przy umowie kupna-sprzedaży nieruchomości?
Dodatkowym kosztem, wynikającym ze sprzedaży lub nabycia nieruchomości, jest podatek. Mowa tu o różnych kategoriach obciążeń – podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku VAT oraz podatku dochodowym od osób fizycznych. Dowiedz się więcej na temat podatku PCC i okoliczności jego zapłaty.

Przydomowa elektrownia wiatrowa – czy opłaca się instalacja przydomowej turbiny wiatrowej?
Polski Instytut Ekonomiczny informuje, że polskie możliwości produkcji paneli fotowoltaicznych są lokowane na 4. pozycji w całej Unii Europejskiej. Polenergia podała z kolei, że w 2022 roku już 14 proc. domów jednorodzinnych w Polsce posiadało instalację fotowoltaiczną. Polacy inwestują w odnawialne źródła energii – nie tylko w fotowoltaikę, ale i przydomowe elektrownie wiatrowe wykorzystujące siłę wiatru do produkcji energii z OZE. Jak zbudować taką elektrownię i ile to kosztuje?

Czym jest operat szacunkowy nieruchomości i kto go sporządza?
Określenie wartości nieruchomości – mieszkania, działki, domu jednorodzinnego czy innego obiektu, wymaga dokładnej analizy. W celu jej potwierdzenia sporządza się operat szacunkowy. Czym on jest i kto może go przygotować?

Podatek od sprzedaży nieruchomości – ile trzeba zapłacić podatku od sprzedaży mieszkania w PIT-39 w 2024 roku?
Sprzedaż nieruchomości implikuje konieczność odprowadzenia podatku w wysokości 19 proc. zysku od takiej transakcji. Nie zawsze jednak przy odpłatnym zbyciu nieruchomości musisz go zapłacić. Możesz go uniknąć, korzystając z ulg i wyłączeń. Zobacz, jak wyliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości i kiedy nie musisz go płacić.

Czym jest dom pasywny? Jak budować budynek pasywny. Jakie są różnice pomiędzy budową domu pasywnego a energooszczędnego?
Jednym z globalnych trendów budowlanych, mających na celu ograniczanie zużycia energii elektrycznej pochodzącej z konwencjonalnych źródeł, jest rozwój budownictwa niskoemisyjnego, czyli przyjaznego dla środowiska naturalnego. Zobacz, czym jest dom pasywny, jak go zbudować i jaki wpływ wywiera na środowisko.

Umowa najmu okazjonalnego lokalu – czym się charakteryzuje? Co powinna zawierać umowa najmu okazjonalnego?
Podstawą prawną wynajmu mieszkań czy domów jednorodzinnych najemcom może być umowa najmu okazjonalnego. Chroni ona interesy obu stron, tj. właściciela nieruchomości oraz osoby, która ją wynajmuje. Jak wygląda taka umowa? Jakie powinna uwzględniać elementy?

Podnajem mieszkania – na czym polega?
Rozpoczęcie inwestowania w nieruchomości wydawać się może działaniem, które wiąże się wyłożeniem dużego kapitału. Zakup mieszkania wymaga przecież nawet w średniej wielkości miejscowościach wygospodarowania kilkuset tysięcy złotych. Okazuje się jednak, że zainteresowani podnajmem nieruchomości mogą zarabiać bez przygotowania na ten cel wysokiego budżetu.

Kaucja w umowie najmu mieszkania – co warto wiedzieć przed wynajmem mieszkania?
Wynajem mieszkania wiąże się z koniecznością ponoszenia najczęściej miesięcznej opłaty za użytkowanie lokalu. W umowie ustalana jest stała kwota, do której należy doliczyć wydatki na wodę, gaz czy energię elektryczną. Zanim jednak zaczniemy ponosić te koszty, jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania lokalu będziemy musieli zapłacić również kaucję za mieszkanie. Co warto o niej wiedzieć i czy zawsze jest konieczna?

Remont mieszkania krok po krok – ile może nas kosztować?
Kupujący mieszkania często nastawiają się na znalezienie nieruchomości, która wymaga generalnego remontu. Decydują się na nią z tego względu, iż liczą, że ogólny koszt inwestycji będzie niższy niż zakup mieszkania po remoncie, ale też chcą w pełni dopasować lokum do swoich oczekiwań. Jak przeprowadzić remont mieszkania krok po kroku i ile to może nas kosztować?

Leasing nieruchomości – leasing mieszkania alternatywą dla finansowania zakupu mieszkania na kredyt hipoteczny
Większość nieruchomości kupowana jest w Polsce w ramach zewnętrznego finansowania ze środków z kredytu hipotecznego. Zainteresowani taką inwestycją mogą również skorzystać z innej formy pozyskania pieniędzy – chodzi o leasing nieruchomości. Na czym to polega? Czy jest to bardziej opłacalne rozwiązanie od hipoteki?

Zalany dom - dom po zalaniu lub powodzi, co robić z zalaną podłogą i ścianami?
Zalanie domu wodą może spowodować uszkodzenia niemal każdego elementu konstrukcji. W efekcie nieruchomość może się nie nadawać do użytkowania. Czy to oznacza, że budynek po takim zdarzeniu należy wybudować na nowo? Na szczęście nie – zalany dom można doprowadzić do stanu, który umożliwia jego użytkowanie. Co należy zrobić?

Wspólnota mieszkaniowa – czym jest, jakie ma prawa i obowiązki?
Kupując mieszkanie, możemy automatycznie stać się członkami wspólnoty mieszkaniowej. Z tym pojęciem prawdopodobnie spotkał się każdy, kto posiadał nieruchomość w obiektach wielorodzinnych. To, czy jako właściciele lokalu będziemy też przynależeć do wspólnoty mieszkaniowej, zależy od stanu prawnego budynku, w którym znajduje się nasza nieruchomość. Co to jest wspólnota mieszkaniowa? Jak działa i jakie korzyści może odnieść osoba, która do niej przynależy?

Zapowietrzony grzejnik – jak go odpowietrzyć?
Niezawodne działanie ogrzewania w domu czy w mieszkaniu zależy od kilku czynników. Choć kaloryfery mogą się wydawać niezawodnym rozwiązaniem, to jednak mogą one być przyczyną źle działającego ogrzewania, a dokładnie chodzić może o zapowietrzenie grzejnika. Jakie mogą być tego konsekwencje? Po czym zauważyć, że mamy taki problem i dlaczego do tego dochodzi?

Ceny mieszkań w Łodzi z rynku wtórnego i pierwotnego
Łódź to jedno z największych miast w Polsce, które może pozytywnie zaskoczyć cię kosztami życia. Miejscowość słynie z wielu dobrych uczelni, jest ośrodkiem kulturalnym i przemysłowym. Czy jednak to wszystko przekłada się na zadowolenie mieszkańców? Czy ceny mieszkań w Łodzi są przystępne? Jak zmieniało się to miasto w ostatnich latach – zyskuje nowych mieszkańców czy ich traci?

Kredyt na remont domu i mieszkania – jak go uzyskać?
Prace remontowe przeprowadzone w domu możesz sfinansować z oszczędności albo z pieniędzy pożyczonych. Mogą to być środki uzyskane od przyjaciół czy rodziny, ale najczęściej w takich przypadkach decydujemy się na skorzystanie z oferty banku. Jak uzyskać kredyt na remont domu, żeby kosztowało cię to jak najmniej?

Ceny mieszkań w Poznaniu – jakie są prognozy?
Poznań jest stolicą województwa wielkopolskiego i zamieszkiwany jest przez ponad pół miliona mieszkańców. To ważny ośrodek naukowy, kulturowy i akademicki. Miasto stale się rozwija, działa tam wiele dużych firm, a mieszkańcy nie mogą narzekać na brak pracy. Jak wpływa to na ceny mieszkań w Poznaniu? Jakie są prognozy na najbliższe lata?
Materiały mają charakter informacyjny i marketingowy oraz nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego.
Ubezpieczenie mieszkania i domu już od 74 zł/rok. Składka została obliczona 8.11.2024 r. dla mieszkania w Warszawie o powierzchni 84m2 w pakiecie pod kredyt. Twoja indywidualna cena może się różnić od podanej w reklamie. Materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego.