Ubezpieczenie szkolne dla dzieci i młodzieży. Co obejmuje ubezpieczenie szkolne NNW i czy jest obowiązkowe? Jaki jest zakres ochrony dla Twojego dziecka?
Początek roku szkolnego wiąże się z dużymi kosztami dla rodziców. Lwią część domowego budżetu pochłaniają wydatki na książki, zeszyty i przybory szkolne. Koszty nie kończą się wraz z ich zakupem. Kolejnym wydatkiem może być ubezpieczenie dziecka, które chroni przed skutkami finansowymi różnych zdarzeń. Jego zakres obejmuje m.in. nieszczęśliwe wypadki. Czy jednak ubezpieczenie dziecka w szkole jest obowiązkowe? Czy rodzic może odmówić opłacania składek i co to oznacza dla pociechy?
Najważniejsze formalności po śmierci bliskiej osoby. Od czego zacząć? Co załatwić po śmierci osoby bliskiej?
Śmierć bliskiej osoby to zwykle traumatyczne wydarzenie, które odciska piętno na rodzinie i przyjaciołach zmarłego. W takiej chwili zwykle nie myślimy racjonalnie. Jesteśmy w szoku, zwłaszcza gdy przedwcześnie umiera ktoś bliski. Śmierć dziecka, rodzica czy innej ukochanej osoby, wpływa na naszą psychikę, wywołując poczucie dojmującej pustki i żalu. Jednak nawet i wtedy bliscy muszą stawić czoła rzeczywistości i załatwić formalności. Od czego zacząć? O czym należy pamiętać?
Ile wynosi zachowek?
Zachowek jest instytucją prawa spadkowego, a jej cel stanowi ochrona interesów najbliższych osób spadkodawcy. W praktyce oznacza to dokładnie tyle, że jeśli ktoś został pominięty w testamencie lub uwzględniony w niższej wysokości, niż gdyby dziedziczył na mocy dziedziczenia ustawowego, ma prawo ubiegać się o należne środki – czyli o zachowek.
Świadczenie za nowotwór złośliwy – na co możesz liczyć przy zachorowaniu? Jakie ubezpieczenie na wypadek nowotworu wybrać?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że rośnie liczba osób chorujących na raka. Już co piąty pacjent może usłyszeć diagnozę nowotworu. Im wcześniej zostanie on wykryty, tym lepiej dla chorego. W 2022 roku WHO odnotowało 20 milionów nowych przypadków zachorowań, przy czym w 2035 roku może być to już 35 milionów. W przypadku tej choroby duże znaczenie mają szybka diagnoza i rozpoczęcia właściwego leczenia, które niestety może być kosztowne. Aby uchronić się przed finansowymi skutkami…
Jak wybrać ubezpieczenie dla chorych na raka? Poradnik dla pacjentów i ich rodzin przy wyborze ubezpieczenia na wypadek nowotworu złośliwego
Statystyki zachorowań na raka nie są optymistyczne – zarówno w skali świata, jak i Polski. Nowotwory stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów w XXI wieku i nazywane są chorobą cywilizacyjną o wielu obliczach. W Polsce co roku na raka umiera ponad 100 000 osób, co stanowi ponad 25 proc. zgonów. Wczesne wykrycie i kierunkowe leczenie nowotworów zwiększa szanse na wyleczenie czy choćby przedłużenie życia pacjentom. Czy można zapewnić sobie ochronę na wypadek takiej diagnozy?
Ubezpieczenie dla dziecka uprawiającego sport – co jest ważne? Ochrona z ubezpieczenia NNW dla dziecka przy uszczerbku na zdrowiu
Świetnie pływają, skaczą, strzelają gole, coraz szybciej biegają, czy jeżdżą na nartach. Młodzi wyczynowcy są naszą przyszłością i nadzieją dla całej branży sportowej w Polsce. Systematycznie i ciężko trenują, aby w przyszłości zdobywać nagrody i medale. Rodzice powinni ich wspierać i zapewnić bezpieczeństwo. Młodych sportowców można i warto ubezpieczyć. W jaki sposób?
Ubezpieczenie na życie dla małżeństw: poradnik dla par planujących wspólną przyszłość. Ubezpieczenie na życie i zdrowie dla par
Głównym atutem oferty ubezpieczenia na życie lub ubezpieczenia na życie i zdrowie dla małżonków jest zwykle korzystniejsza cena w porównaniu z polisą indywidualną. Zakres ochrony może być szeroki przy atrakcyjnej składce. Jak wygląda to w praktyce? Jakie zdarzenia może objąć ubezpieczenie na życie i zdrowie dla par?
Wymiana dowodu osobistego po terminie – czy grożą nam konsekwencje?
Dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość danej osoby i potwierdzającym jej obywatelstwo. Termin jego ważności w Polsce wynosi 10 lat. Co dzieje się w sytuacji, gdy wniosek o wydanie nowego dowodu został złożony po terminie i masz nieaktualny dokument?
Ubezpieczenie ucznia na praktykach – co musisz wiedzieć?
Praktyki są obowiązkowe w technikach oraz w szkołach zawodowych. Są również doskonałą okazją do zdobycia doświadczenia przez studentów. Jest to rozwiązanie cieszące się też coraz większą popularnością w szkołach średnich. Nic w tym dziwnego, ponieważ ma ono mnóstwo zalet. Z drugiej strony wiąże się jednak z pewnymi zagrożeniami, które koniecznie trzeba mieć na uwadze. Mowa tutaj o nieszczęśliwych wypadkach, do których może dojść podczas praktyk zawodowych.
Ubezpieczenie na wycieczce szkolnej – jakie zagrożenia czekają Twoje dziecko?
Szkolna wycieczka to dla dziecka doskonała okazja do spędzenia czasu z koleżankami i kolegami oraz do dobrej zabawy i poznania nowych miejsc. O ile dla uczniów jest to ekscytujące doświadczenie, o tyle dla ich rodziców oznacza spory stres. Na uczestników wycieczki czyhają różne zagrożenia takie jak np. nieszczęśliwy wypadek czy nagłe zachorowanie. Nikt oczywiście nie nastawia się, że podczas wyjazdu coś takiego może się przytrafić, ale w myśl dobrze znanego powiedzenia lepiej być przezornym i…
Ubezpieczenie szkolne – co obejmuje ubezpieczenie NNW szkolne dla dzieci i młodzieży? Czy polisa dziecka jest obowiązkowa?
Wbrew powszechnemu przekonaniu ubezpieczenie ucznia, inaczej ubezpieczenie szkolne czy ubezpieczenie NNW szkolne dla uczniów i przedszkolaków, nie jest zaliczane do obowiązkowych. Jeszcze do niedawna podczas wrześniowych zebrań z rodzicami uczniów zbierane były zwykle składki na NNW dla dzieci. Obecnie już tak nie jest. Na ubezpieczeniu NNW dla dzieci nie warto oszczędzać, a już na pewno nie powinno się z niego rezygnować. To jednorazowy wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych w skali roku na…
Czy ubezpieczenie dziecka w przedszkolu jest obowiązkowe? Sprawdź, co mówi prawo o NNW przedszkolaka
Ministerstwo Edukacji Narodowej właściwie co roku otrzymuje od rodziców uczniów i przedszkolaków czy dzieci uczęszczających do żłobka zapytania dotyczące istnienia lub jego braku obowiązku ubezpieczenia dzieci w ramach ubezpieczeń NNW. Co mówi na ten temat prawo? Czy rodzice przedszkolaków absolutnie muszą wykupić im ubezpieczenie, czy jest to opcja, którą jednak warto rozważyć dla dobra dziecka?
Ubezpieczenie dla studentów pielęgniarstwa i studentów medycyny - co obejmuje?
Ministerstwo Zdrowia podejmuje w Polsce konkretne działania, których celem jest zwiększenie liczby studentów kierunków pielęgniarstwo i położnictwo. Dąży się, poprzez różnego rodzaju stypendia i poprawę warunków kształcenia, do zwiększenia aktywnych zawodowo pielęgniarek i położnych w systemie opieki zdrowotnej. Resort zdrowia informuje, że w roku 2021/2022 na kierunku pielęgniarstwo I stopnia liczba studentów wynosiła 11 408 osób, podczas gdy w roku akademickim 2015/2016 było to jedynie…
Ubezpieczenie dziecka w żłobku - co warto wiedzieć?
W 2022 roku na terenie całego kraju działało 5,3 tys. placówek opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat, w tym 4,4 tys. żłobków, które zapewniały 206 tys. miejsc dla najmłodszych wychowanków. Jak informował Główny Urząd Statystyczny, 75 proc. z nich to placówki prywatne. Pracujący rodzice mogą zapisać dziecko do żłobka, by zapewnić mu należytą opiekę w czasie, kiedy oni nie mogą tego zrobić. Żywiołowe małe dzieci w żłobkach mogą łatwo ulec wypadkom – drobne otarcia czy siniaki to tylko niektóre…
OC nauczyciela – dlaczego jest tak ważne?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – czyli OC – jest ubezpieczeniem majątkowym zapewniającym ochronę w sytuacji, gdy ubezpieczony jest zobligowany do naprawienia szkody wyrządzonej osobie trzeciej. Odszkodowanie jest wypłacane z polisy sprawcy. W Polsce ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest w wielu przypadkach obligatoryjne. Muszą je posiadać m.in. właściciele pojazdów mechanicznych, notariusze, rzecznicy patentowi, agenci ubezpieczeniowi. Obowiązek ten nie dotyczy nauczycieli,…
Poduszka finansowa – oszczędności dające poczucie bezpieczeństwa
Już nasze prababcie wiedziały, że warto gromadzić oszczędności na tzw. czarną godzinę. Co prawda przez lata sposób odkładania kapitału znacząco się zmienił – dziś większość osób nie chowa już gotówki w skarpetach ani nawet w domowych sejfach, a magazynuje zebrane środki na kontach i lokatach bankowych. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, projektując swoją finansową poduszkę bezpieczeństwa? Przedstawiamy sprawdzone porady.
Wizyta lekarska w domu w ramach prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to produkt, który umożliwia szybki dostęp do specjalistów z różnych dziedzin medycyny, rehabilitacji oraz wykonanie ważnych badań diagnostycznych, na które musielibyśmy oczekiwać przez długi czas, chcąc skorzystać z oferty NFZ. W ramach indywidualnego pakietu medycznego możemy też korzystać z wizyt lekarskich w domu, co jest dużym udogodnieniem dla osób, które nie są mobilne ze względu na zły stan zdrowia.
Ubezpieczenie od utraty pracy – jak działa, ile kosztuje? Dlaczego może być wymagane przy kredycie hipotecznym?
Polisy na życie mają wiele uzupełniających wariantów, które zabezpieczają nas i naszych bliskich na wypadek różnych zdarzeń. Ubezpieczenie od utraty pracy jest najczęściej oferowane jako dodatkowa opcja ochronny przy długoletniej umowie kredytowej, na przykład w przypadku zaciągania kredytu hipotecznego. Co daje ubezpieczenie od utraty pracy kredytobiorcom?
Odszkodowanie za pobyt w szpitalu — jak można je uzyskać? Z ubezpieczenia czy ZUS?
Pobyt w szpitalu to okoliczność losowa, której nikt z nas sobie nie życzy. Jeśli jednak zachodzi konieczność hospitalizacji (np. po wypadku), wiąże się ona z szeregiem konsekwencji – zarówno zdrowotnych, jak i finansowych. Co zrobić, aby czas niezdolności do pracy był dla nas nieco mniej uciążliwy? Jak uzyskać odszkodowanie za pobyt w szpitalu? Przedstawiamy najważniejsze informacje o ubezpieczeniach szpitalnych.
Osoba uposażona – kim jest, kogo można uposażyć w polisie?
Uposażonym określa się podmiot wskazany w umowie ubezpieczenia, który posiada prawo do uzyskania świadczenia w przypadku śmierci ubezpieczonego. W większości towarzystw nie stosuje się istotnych ograniczeń dotyczących tego, kto może zostać uprawniony do otrzymania odszkodowania. Tym samym uposażony w umowie polisowej może zostać zarówno członek rodziny, jak i osoba niespokrewniona z właścicielem polisy.
Ubezpieczenie OC zawodowe – dla kogo jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, w określonych przez ustawy przypadkach, jest w Polsce obowiązkowe. Dotyczy to m.in. właścicieli pojazdów mechanicznych, ale też niektórych profesji. Kogo obejmuje obowiązkowe OC zawodowe, a kto może ubezpieczyć się w ten sposób dobrowolnie?
Urlop wypoczynkowy a choroba w trakcie urlopu - czy można przerwać urlop i wziąć zwolnienie lekarskie? Czy ubezpieczenie zdrowotne pokryje koszty leczenia za granicą?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwia bezpłatne korzystanie z usług medycznych w trakcie pobytu w wielu krajach Starego Kontynentu. Nie wszędzie jednak opieka zdrowotna nie będzie się wiązać z jakimikolwiek opłatami. Często jedynym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć kosztów, może być skorzystanie z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Zobacz, jak leczyć się za granicą, jeśli podczas urlopu wypoczynkowego dopadnie Cię choroba lub ulegniesz wypadkowi? Czy możesz wówczas przerwać…
Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe – czym się różnią? Czy ubezpieczenia chorobowe i zdrowotne są obowiązkowe?
Zarówno pracodawca, jak i osoby zatrudnione spotykają się z pojęciami ubezpieczeń zdrowotnych i chorobowych. W obu przypadkach mamy do czynienia z inną formą ochrony. Co dają te ubezpieczenia? Ile wynoszą składki? I dlaczego warto korzystać z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego?
Ubezpieczenie grupowe na życie – co obejmuje polisa na życie dla pracowników?
Polisę na życie możesz kupić indywidualnie, ale często możliwe jest też skorzystanie z ubezpieczenia grupowego, którym objęci są pracownicy danego zakładu, o ile się na to zdecydują. Czy warto wybrać takie rozwiązanie? Czy ubezpieczenie grupowe w pracy będzie dla ciebie korzystniejsze niż umowa zawarta na własną rękę?
Wypadek przy pracy a odszkodowanie za wypadek przy pracy z polisy na życie
Przydarzył ci się wypadek przy pracy? Niestety, ale ryzyko takich zdarzeń istnieje w niemal każdym zawodzie. Czy jeśli do tego dojdzie, to możesz liczyć na jakieś świadczenie? Do kogo powinieneś o nie wnioskować? Do pracodawcy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy kogoś innego? Czy warto, biorąc pod uwagę takie ryzyko, posiadać dodatkową polisę na życie?
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – co obejmuje, jak działa i jak ubezpieczyć się dobrowolnie poza NFZ?
Bezpieczeństwo zdrowotne to priorytet. Coraz więcej Polaków, którym zależy na kompleksowej opiece medycznej dla, wykupuje dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. Produkty te zapewniają szybki dostęp do wielu specjalistów oraz możliwość skorzystania z różnych badań diagnostycznych. Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
Jakie ubezpieczenie dla rowerzysty — jak działa, co obejmuje ubezpieczenie roweru?
Regularna jazda jednośladem wspaniale wpływa na zdrowie, sylwetkę i dobre samopoczucie, a w dodatku pozwala zaoszczędzić czas, który stracilibyśmy w korkach. Jednak w czasie takiej aktywności nietrudno o kolizję z nieostrożnym kierowcą. Z drugiej strony - wypadki, w których winę ponosi rowerzysta, też nie należą do rzadkości. A to, co najbardziej niepokoi posiadaczy jednośladów, to kradzieże rowerów. Dlatego warto wykupić odpowiednią polisę, która ochroni rowerzystę od konsekwencji różnych…
Ubezpieczenie zwierząt domowych w ramach polisy OC w życiu prywatnym
Ubezpieczenie zwierząt domowych to dodatek do polisy mieszkaniowej lub OC w życiu prywatnym, oferowany przez wiele towarzystw. Na co zwracać uwagę, decydując się objąć ochroną swojego czworonoga? Za jakie szkody rekompensatę wypłaca ubezpieczyciel? Kiedy warto wykupić ubezpieczenie psa lub kota w ramach polisy OC? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Ubezpieczenie NNW indywidualne dla dzieci i dorosłych - co obejmuje ubezpieczenie NNW?
W życiu prywatnym, w szkole, jak i pracy może dojść do nieszczęśliwego wypadku. Jego konsekwencje finansowe często stanowią spore obciążenie dla poszkodowanego. Ubezpieczenie NNW na życie zapewnia ochronę przed skutkami takich zdarzeń. Może stanowić także dodatkowe zabezpieczenie dla najbliższych. Jaką ochronę zapewnia taka polisa? Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem? Sprawdź w naszym poradniku.
Ubezpiecz się na wypadek niezdolności do pracy – jak to działa?
Praca to dla nas codzienność i z pewnością wielu z nas trudno wyobrazić sobie, że w wyniku nieszczęśliwego wypadku możemy już więcej do niej nie wrócić. Problem dotyczy nie tylko zawodowego spełnienia, ale przede wszystkim kwestii finansowych. Jak utrzymać się nie będąc zdolnym do wykonywania obowiązków? Czy warto ubezpieczyć się od niezdolności do pracy? Czy takie ryzyko ujmuje swoim zakresem ubezpieczenie na życie?
Materiały mają charakter informacyjny i marketingowy oraz nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego.