Ubezpieczenie turystyczne do Egiptu - jakie ubezpieczenie na wakacje będzie odpowiednie na wyjazd do Egiptu?
Wyjazd do Egiptu to atrakcyjny i cieszący się dużą popularnością sposób na spędzenie urlopu. Piramidy w Gizie, Dolina Królów i inne zabytki, piękna pogoda i bajeczne plaże niezmiennie od lat przyciągają tłumy turystów. W 2023 roku według informacji Egipskiego Urzędu ds. turystyki kraj ten odwiedziło 14,9 mln podróżnych, z czego 485 tys. to Polacy. W I połowie 2024 roku turystów było już 7,1 mln. Popularność tego turystycznego raju jest bezdyskusyjna. W ramach przygotowań do wakacji w tym niezwykłym państwie nie powinno się zapomnieć o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.
Egipt – praktyczne informacje
Język: arabski
Waluta: funty egipskie
Stolica: Kair

Numery alarmowe:
Gorąca linia dla turystów przebywających w Egipcie: 19654 – zgłoszenia o sytuacjach nagłych, skargach oraz sugestiach (infolinia uruchomiona przez Ministerstwo Turystyki i Starożytności Arabskiej Republiki Egiptu; rozmowy w języku angielskim)
Ambasada RP w Kairze
adres: 5 El-Aziz Osman, Zamalek, Egipt, Kair
telefon: +20 227355416
faks: +20 227355427
e-mail: cairo.secretariat@msz.gov.pl (odpowiedzi na maile są udzielane od niedzieli do czwartku w godz. 9:00 - 15:00).
Kontakt telefoniczny możliwy jest od niedzieli do czwartku od godz. 9:00 do 15:00.
Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Kairze
adres: 5 El-Aziz Osman, Zamalek, Egipt, Kair
telefon: +20 227367456
faks: +20 227355427
e-mail: kair.konsul@msz.gov.pl (odpowiedzi na maile są udzielane od niedzieli do czwartku w godz. 8:00 - 16:00)
Jak wybrać ubezpieczenie na wyjazd do Egiptu? Jakie są koszty leczenia w Egipcie?
Koszt wizyty u lekarza ogólnego prywatnie: 100-200 euro
Koszt hospitalizacji (doba): od 200 euro
Rekomendowana suma ubezpieczenia: 200 tys. euro
Sugerowane dodatkowe opcje ubezpieczenia turystycznego do Egiptu
Gdy wybierasz się do Egiptu i zamierzasz np. nurkować, pływać na desce surfingowej czy windsurfingowej, albo na paralotni, warto, byś wybrał dodatkowe opcje ubezpieczeniowe. Miej na uwadze, że standardowa polisa turystyczna nie będzie najprawdopodobniej obejmowała kosztów wynikających z uprawiania sportów ekstremalnych.
Podróżuj bez zmartwień! Sprawdź ile kosztuje Twoje ubezpieczenie.
Uzupełnij dane i poznaj cenę
Ciekawostki, apele i zagrożenia, oficjalnie komunikowane przez MSZ o Egipcie
Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swoich stronach internetowych odradza wszelkie podróże:
do gubernatorstwa Synaju Północnego,
na obszary znajdujące się przy granicy z Libią i Sudanem, w tym do tzw. trójkąta Halaib (południowo-wschodniego rejonu przy granicy z Sudanem).
Jeśli nie jest to konieczne, nie powinieneś wyjeżdżać do Doliny Nilu pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel). Na pozostałym terenie Egiptu zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności.
Bardzo często przeprowadzane są kontrole obywateli i cudzoziemców na ulicach oraz przy wejściach do świątyń i do budynków użyteczności publicznej. Władze mogą dokonać aresztowań pod zarzutem zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz ograniczać dostęp do zatrzymanych.
Dodatkowo MSZ odradza podróże morskie w rejonach Morza Czerwonego, Zatoki Adeńskiej, Cieśniny Bab al.-Mandab i wybrzeża Somalii. Związane jest to z zagrożeniem dla życia, zdrowia i wolności przebywających tam obywateli i jednostek morskich z uwagi na piractwo, ataki z użyciem pocisków i dronów oraz prowadzone obecnie działania militarne.

Na wielu trasach w Egipcie znajdują się punkty kontrolne, gdzie sprawdzane są autobusy i samochody prywatne. Mogą w wielu przypadkach nie wydać zgody na dalszy przejazd. Trudności występują zwłaszcza na pustyniach i przy próbie przejazdu przez tunel pod Kanałem Sueskim.
Ciekawostki o kraju – co warto wiedzieć przed wakacjami w Egipcie?
Egipt jest państwem leżącym w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Od północy ma dostęp do Morza Śródziemnego, a od wschodu do Morza Czerwonego. Przeważa tutaj klimat skrajnie suchy zwrotnikowy, a roczna suma opadów zwykle nie przekracza zaledwie kilkudziesięciu milimetrów. Jedną z najważniejszych i najbardziej dochodowych gałęzi egipskiej gospodarki stanowi turystyka. Polacy najchętniej decydują się na pobyt w takich kurortach jak Hurghada, Szarm el-Szejk i Marsa Alam czy Taba.
Wakacje w Egipcie to doskonała okazja do podziwiania imponujących zabytków z czasów starożytnych, a także do nurkowania i oglądania raf koralowych oraz uprawiania sportów wodnych. Osoby wybierające się na wycieczkę, często zastanawiają się, czy jest tam bezpieczne. W tej kwestii najlepiej śledzić komunikaty zamieszczane na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Choć naturalne jest to, że turyści przyjeżdżający do Egiptu robią tu tysiące zdjęć, ponieważ z pewnością jest co fotografować, to jednak Dekret Premiera z 2022 roku zabrania używania do tego sprzętu blokującego drogi publiczne lub korzystającego ze sztucznego oświetlenia zewnętrznego bez zezwolenia.
Jeszcze do sierpnia 2022 roku w wielu przypadkach w Egipcie w miejscach publicznych nie było prawnej możliwości wykonywania zdjęć.
Nie jest dozwolone fotografowanie na własny użytek następujących miejsc publicznych:
na terenie, przy gmachach i obiektach ministerstw,
aprzy organach sądowniczych i parlamencie.
Nie można robić lub publikować zdjęć, które mogłyby zaszkodzić wizerunkowi kraju, obrażać jego obywateli lub naruszać moralność publiczną.
Dokumentem wjazdowym do Egiptu jest paszport biometryczny lub tymczasowy, o ważności co najmniej 6 miesięcy od planowanego wyjazdu z kraju faraonów. Trzeba też wyrobić odpowiednią wizę:
Wielokrotnego wjazdu, która kosztuje 25 dolarów i ważna jest przez okres 30 dni. Uprawnia do poruszania się po całym terytorium Egiptu.
Wielokrotnego wjazdu – kosztuje 60 dolarów, jest ważna przez 6 miesięcy i uprawnia do poruszania się po całym terytorium Egiptu nie dłużej niż 30 dni w ciągu jednego pobytu.
Wiza Sinai Only – bezpłatna wiza, w postaci stempla paszportowego, wydawana przyjezdnym na Półwysep Synaj, do kurortów takich jak Sharm El-Sheikh, Taba czy Dahab. Wiza ważna jest przez 14 dni i uprawnia do podróżowania wyłącznie po wschodnim Wybrzeżu Półwyspu Synaj: od Granic Ras Mohammed do Taby włącznie oraz do Klasztoru Świętej Katarzyny na południu półwyspu.
Przy wyjeździe z Egiptu konieczne będzie okazanie wizyt pobytowej w tym kraju.
W przypadku przylotu do Egiptu połączeniem regularnym, nie ma możliwości wylotu z niego połączeniem czarterowym. Jeśli będziesz przebywać w Egipcie powyżej 28 dni, nie możesz skorzystać z połączeń czarterowych, a jedynie regularnych. W przypadku przyjazdu przez przejście w Tabie egipska straż graniczna może zażądać powrotu tą samą drogą.
Co warto zwiedzić? Atrakcje turystyczne w Egipcie

Wizytówką kraju są piramidy w Gizie, Grobowce Cheopsa, Chefrena i Mycerinusa uznawane za jeden z cudów starożytnego świata. Strzeże ich majestatyczny Sfinks. Ten monolityczny posąg wykuty w litej skale ma 72 m długości i 20 m wysokości. Piramidy, a konkretnie schodkową piramidę Dżesera, podziwiać można również w Sakkarze położonej w odległości ok. 30 km na południe od centrum Kairu.
Podczas pobytu w Egipcie warto też odwiedzić Luksor, który powstał w miejscu starożytnych Teb. Głównym jego zabytkiem jest kompleks świątynny w Karnaku na czele ze Świątynią Amona. Ostateczny kształt uzyskała ona za panowania władcy Ramzesa II. Luksor i Karnak połączone są ciągnącą się na 3 km Aleją Sfinksów.


Kolejnym obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Egiptu jest Dolina Królów, będąca miejscem pochówku faraonów z okresu XVIII-XX dynastii. Do dziś prowadzone są tam prace archeologiczne. Do tej pory pozwoliły one ujawnić ponad 60 grobowców. Najsłynniejszy jest grobowiec Tutanchamona, którego odkrycie w 1922 r. przez Howarda Cartera i George’a Carnarvona to jedno z najważniejszych i zarazem najbardziej spektakularnych wydarzeń w historii światowej archeologii. Nieopodal Doliny Królów znajduje się Dolina Królowych.
Zdecydowanie godne uwagi w kraju faraonów są także:
świątynia grobowa Hatszepsut w Deir el-Bahari,
Asuan – główne miasto południowego Egiptu,
wyspy na Nilu - File i Elefantyna,
świątynie w Abu Simbel,
klasztor Św. Katarzyny położony w górach półwyspu Synaju,
meczet i uniwersytet Al Azhar.
Niezapomnianych wrażeń dostarcza też rejs po Nilu.
Ciekawostki kulturowe o Egipcie
Egipt jest krajem muzułmańskim, w związku z czym obowiązują pewne normy obyczajowe. Do miejsc kultu religijnego kobiety mogą wejść jedynie z zasłoniętymi ramionami i kolanami oraz włosami. Każdy turysta wchodzi do meczetów otwartych dla zwiedzających na boso. Na ulicach miast, poza kurortami turystycznymi, niewłaściwe jest noszenie krótkich spódniczek i szortów czy wydekoltowanych bluzek na ramiączkach. Panowie z kolei powinni unikać noszenia krótkich spodenek. Kobiety chodzące po ulicach miast bez towarzystwa mężczyzny narażają się na zaczepki miejscowych. Niemile widziane jest okazywanie publicznie uczuć.
Ciekawym aspektem kulturowym związanym ze spożywaniem posiłków jest to, że nie należy jeść lewą ręką, ponieważ jest uznawana za nieczystą.
Co warto zjeść w Egipcie? Narodowe potrawy i napoje alkoholowe
Kuchnia egipska jest zróżnicowana, bogata w różne aromaty i smaki. Korzysta się w niej z dużej ilości przypraw orientalnych, dlatego też uznawana jest za jedną z najciekawszych na świecie. Ma swoją bogatą historię. Starożytni Egipcjanie znali m.in. technikę wypieku chleba, która następnie została przekazana Grekom. Kiedy w VII wieku oficjalną religią Egiptu stał się islam, Egipcjanie zmodyfikowali swoją dietę. W żyznej Dolinie Nilu uprawiano zboża, warzywa i owoce. Brzegi rzeki stały się miejscem wypasu bydła.
Obecnie do narodowych potraw Egiptu zaliczyć należy:
Koftę – danie przygotowywane z mięsa mielonego, najczęściej baraniny, uformowane w paluchy lub kulki na patykach, najczęściej grillowane.
Shawarma – odmiana kebaba w egipskim wydaniu, z cienkim, pszennym plackiem, mięsem z jagnięciny czy kurczaka, z dodatkiem warzyw, sosu i pietruszki.
Ful medames – tradycyjne danie śniadaniowe, przygotowywane gotowanych fasoli, czosnku, cebuli, oliwy z oliwek i przypraw, serwowane z chlebem pita.


Mahszi – faszerowane warzywa lub zawinięte w liście winogron farsz z ryżem i mięsem z dodatkiem sosu pomidorowego – egipskie gołąbki.
Falafel – smażone kulki bobu lub ciecierzycy, obtoczone w sezamie, serwowane z sałatką albo tradycyjnym chlebem.
Om Ali – pudding chlebowy, narodowy deser Egiptu.
Średnie ceny za podstawowe produkty żywnościowe, noclegi, leki, kawę w restauracji i obiad
W jednym z supermarketów w Egipcie można spotkać się z takimi orientacyjnymi cenami produktów spożywczych jak (aktualne na styczeń 2025):
Banany 500 g – 14,97 EGP,
Ziemniaki 500 g – 8,47 EGP,
Pomidory 500 g – 4,97 EGP,
Olej słonecznikowy 700 ml – 49,95 EGP,
Pasta pomidorowa 300 g – 17,95 EGP,
Chleb tostowy 500 g – 43,95 EGP,
Sok ananasowy 1 l – 25,95 EGP,
Woda mineralna 15 butelek po 1,5 l – 86,95 EGP.
Koszt noclegów np. w kurorcie Hurghada nad Morzem Czerwonym, w pokoju dwuosobowym w czterogwiazdkowym hotelu nad samym morzem, z wyżywieniem all inclusive w marcu na dwie osoby kosztuje 2300 zł. Za tradycyjne danie Falafel Wrap w jednej z restauracji nad morzem trzeba zapłacić 160 EGP.
Pogoda w Egipcie
Egipt to kraj, który najlepiej odwiedzać w kwietniu, maju, czerwcu i październiku, aczkolwiek dobrym rozwiązaniem są także marzec, lipiec, sierpień, wrzesień i listopad. Wiele zależy od celu Twojego wyjazdu. Jeżeli nastawiasz się np. na zwiedzanie, świetną opcją jest wczesna wiosna lub wczesna jesień. Niezmiernie upalne lata z temperaturami nawet powyżej 40 st. C niekoniecznie sprzyjają podziwianiu zabytków, ale za to są idealne dla miłośników nurkowania. Najchłodniej w Egipcie jest w styczniu, kiedy termometry pokazują średnio 18-22 st. C. Najgorętszy z kolei jest sierpień ze średnią temperaturą 33,7 st. C.
W tabeli umieściliśmy średnie temperatury powietrza w ciągu dnia w popularnych turystycznie miejscach w Egipcie.
Kair | Luksor | Hurghada | Dahab | |
---|---|---|---|---|
Styczeń | 18℃ | 23℃ | 20℃ | 20℃ |
Luty | 20℃ | 25℃ | 21℃ | 21℃ |
Marzec | 23℃ | 27℃ | 23℃ | 23℃ |
Kwiecień | 28℃ | 35℃ | 27℃ | 27℃ |
Maj | 32℃ | 39℃ | 30℃ | 30℃ |
Czerwiec | 34℃ | 41℃ | 32℃ | 32℃ |
Lipiec | 34℃ | 41℃ | 33℃ | 33℃ |
Sierpień | 34℃ | 40℃ | 33℃ | 33℃ |
Wrzesień | 32℃ | 39℃ | 32℃ | 32℃ |
Październik | 29℃ | 35℃ | 29℃ | 29℃ |
Listopad | 24℃ | 28℃ | 26℃ | 26℃ |
Grudzień | 19℃ | 24℃ | 22℃ | 22℃ |
Co warto zabrać ze sobą na podróż do Egiptu?
Na wyjazd do Egiptu weź ze sobą krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym SPF, kapelusz czy czapeczkę chroniącą przed słońcem i okulary przeciwsłoneczne, czy buty do wody – rafa koralowa w płytkiej wodzie może poranić stopy. Prócz tego przydadzą się leki na wymioty i biegunkę oraz elektrolity. Potrzebne są solidne probiotyki, środki na oparzenia słoneczne i na komary, których w wielu miejscach w Egipcie są całe chmary.
Przed wyjazdem do Egiptu nie zapomnij o tym:
jak postępować na lotnisku – procedury wyglądają tak samo, jak przy innych lotach,
jak spakować walizkę do samolotu – najlepiej kierować się wytycznymi, które znajdziesz na stronie Twoich linii lotniczych,
jak sprawdzić biuro podróży – oprócz ceny wycieczki ważne są też takie kwestie jak m.in. doświadczenie i wypłacalność danej firmy czy posiadanie przez nią niezbędnych ubezpieczeń.
Przy wyjeździe do Egiptu nie wystarczy dowód osobisty. Trzeba posiadać paszport, który w dniu wjazdu do tego kraju powinien być ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy. Obowiązkowa jest też wiza do Egiptu wydawana przez placówkę dyplomatyczną Egiptu lub na lotnisku po przylocie.
Do Egiptu nie wolno wwozić żadnych typów dronów, nawet najmniejszych, jeśli nie uzyskasz wcześniej zezwolenia, które wydane może być przez egipskie Ministerstwo Obrony lub Egyptian Civil Authority (ECCA). Drony są traktowane w tym kraju jako sprzęt specjalny. Jeśli nie masz zezwolenia, służby celne konfiskują taki sprzęt. Za złamanie przepisów grozi kara grzywny w wysokości od 5 tys. do 50 tys. EGP lub kara pozbawienia wolności od roku do 7 lat. Sprawy są rozpatrywane przez sąd wojskowy.
Aplikacje na telefon niezbędne w Egipcie
Jeśli planujesz podróż do Egiptu, może zainteresują Cię ciekawe aplikacje, które ułatwiają zwiedzanie i poruszanie się po tym kraju:
MAPS.ME – nawigacja GPS działająca bez dostępu do sieci internetowej.
Airalo – aplikacja do obsługi kart e-sim.
Revolut – aplikacja pozwalająca na dokonywanie płatności bezgotówkowych, walutowych, po atrakcyjnym kursie.
Aplikacja VPN – pozwalająca na zmianę IP telefonu, co umożliwi uzyskanie połączenia wideo i audio przez WhatsApp w Egipcie.
Bezpieczeństwo w Egipcie
Pomimo faktu, że Egipt ma niezaprzeczalne walory turystyczne, to niestety w ostatnich latach nie jest najbezpieczniejszym kierunkiem wakacyjnych podróży. Istnieje tam podwyższone zagrożenie terroryzmem. Turystom zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach najbardziej narażonych na ataki, takie jak:
obiekty kultu religijnego,
atrakcje turystyczne,
budynki rządowe,
lotniska,
dworce autobusowe.
Zdarzają się także ataki na autobusy czy samoloty.
Przy planowaniu wyjazdu do Egiptu najlepiej skorzystaj z usług biura podróży lub licencjonowanych przewodników. Lista operatorów turystycznych akredytowanych przy Ministerstwie Turystyki dostępna jest na stronie etaa-egypt.org (Egiptan Travel Agents Associations). Unikaj poruszania się samemu wieczorem i w nocy po drogach, poza strefami turystycznymi czy głównymi szlakami komunikacyjnymi.
Jedną z kluczowych zasad bezpieczeństwa zdrowotnego w Egipcie jest restrykcyjne dbanie o higienę osobistą. Myj często ręce! Ważne jest, byś pił tylko wodę butelkowaną oraz spożywał jedynie dokładnie umyte owoce i warzywa. W Egipcie częstą przypadłością jest tzw. zemsta faraona, która wynika z odmiennej flory bakteryjnej. Tubylcy mają naturalną odporność na drobnoustroje występujące w tym rejonie świata, a turyści już niekoniecznie. Jeśli zdarzy Ci się zemsta faraona, pamiętaj o nawadnianiu organizmu. W przypadku gdy zaburzenia żołądkowo-jelitowe będą mocno nasilone, skontaktuj się z lekarzem i kup odpowiednie leki hamujące biegunkę czy mdłości i wymioty.
Czy karta EKUZ wystarczy na urlop w Egipcie? Czy warto kupić ubezpieczenie podróżne?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli popularne europejskie ubezpieczenie turystyczne, jest dokumentem, który uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii na takich samych zasadach, jak ich mieszkańcy. Może Ci się przydać, jeśli planujesz np. podróże samochodem po Europie – wtedy warto ją mieć, zwłaszcza że za jej wyrobienie nic nie zapłacisz. Jednakże w Egipcie karta EKUZ nie działa. Jadąc tam, warto wykupić prywatną polisę turystyczną.
Jak wybrać idealne ubezpieczenie turystyczne do Egiptu?
W ofercie swojego biura podróży z pewnością znajdziesz ubezpieczenie wyjazdu za granicę. Zawiera się ono w podstawowej cenie wycieczki, ale nie zapewni Ci należytej ochrony – i to z kilku powodów. Przede wszystkim zakres ochrony jest w tym przypadku mocno ograniczony – przeważnie do NNW, kosztów leczenia oraz ubezpieczenia bagażu. Suma ubezpieczenia jest przy tym bardzo niska, co w praktyce oznacza, że odszkodowanie wypłacone przez towarzystwo nie pokryje poniesionych kosztów. Co więcej, nie masz również możliwości wybrania ubezpieczyciela, gdyż biura podróży mają podpisane umowy z konkretnymi firmami. Takie ubezpieczenie podróżne nie uwzględnia wielu zdarzeń takich jak np. odwołanie lotu czy kradzież dokumentów. Za opóźniony czy odwołany lot odszkodowanie z takich polis zazwyczaj nie przysługuje, podobnie jak i za szereg innych szkód – ich koszty pokryjesz z własnej kieszeni. Żeby polisa je pokrywała, musisz wybrać taką, która ma szerszy zakres.
Jeżeli zastanawiasz się, gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę, kup nasz dodatkowe ubezpieczenie na wakacje Supertravel.
Zakres ochrony możesz rozszerzyć o ubezpieczenie opóźnienia lotu, odwołania lotu czy assistance pomocne np. przy kradzieży lub zgubieniu dokumentów. W UNIQA masz to w standardzie. Towarzystwo wypłaci m.in. odszkodowanie za opóźniony lot oraz zapewni kompleksowe ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę. Kup ubezpieczenie online, zaoszczędzając w ten sposób cenny czas. Za pomocą kalkulatora policzysz, ile będzie kosztować ochrona.
Jednym z najczęstszych zagrożeń naturalnych występujących w Egipcie jest egipska zemsta faraona, przebiegająca głównie z biegunką. Do tego coraz częściej zdarzają się w ostatnich latach ataki rekinów, np. w pobliżu Marsa Alam w 2024 roku.
Aktualny Terrorism Index in Egypt wynosi 5,22 (2023 rok), podczas gdy w 2022 roku był wyższy i wynosił 6,63. Egipt jest na 20 miejscu, zaraz po Filipinach czy Kenii wśród krajów najbardziej zagrożonych atakiem terrorystycznym.
Wypadki drogowe w Egipcie zdarzają się stosunkowo często. Ich przyczyną są głównie nadmierna prędkość, zły stan dróg lub złe egzekwowanie przepisów ruchu drogowego. Jak podaje portal Al-Arabija, w 2021 roku w kraju wydarzyło się około 57 tys. wypadków drogowych, w których zginęło ponad 6,1 tys. osób. W raporcie z sierpnia 2023 roku wskazano, że w 2022 roku aż 55 991 osób w Egipcie odniosło obrażenia w wyniku wypadków drogowych, a 7762 z nich zmarło.
Najczęściej zadawane pytania przed wyjazdem do Egiptu
Pełny opis i ogólne warunki ubezpieczenia
Dokumenty obsługowe
Prezentowana na stronie oferta może się różnić w zależności od dostępnych opcji i wariantów ubezpieczenia w wybranym kanale sprzedaży.
Ubezpieczenie turystyczne już od 4,62 zł dzień. Składka została wyliczona dnia 12.09.2024 r. dla wyjazdu indywidualnego.
Twoja indywidualna cena może się różnić od podanej w reklamie.