Ubezpieczenie turystyczne do Gruzji

Ubezpieczenie turystyczne do Gruzji – jakie kupić odpowiednie ubezpieczenie podróżne do Gruzji?

Gruzja to coraz popularniejszy cel wśród turystów. Każdy, kto lubi podróżować i odkrywać nowe miejsca, zdecydowanie powinien wziąć ten kierunek pod uwagę. Położona na styku Europy i Azji Gruzja zachwyca malowniczymi krajobrazami, dzikimi miejscami w górach Kaukazu, ale i nowoczesnością w Tbilisi. Decydując się na wyjazd, warto wybrać odpowiednie ubezpieczenie, biorąc pod uwagę konkretne oczekiwania. Sprawdź, co powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze polisy na wyjazd do Gruzji.

Gruzja – praktyczne informacje

Gruzja – praktyczne informacje

Język: gruziński

Waluta: lari gruzińskie (GEL)

Stolica: Tbilisi

Numery alarmowe:

  • Numery alarmowe:
  • Numer alarmowy ogólny: 112
  • Telefon alarmowy do ambasady RP: +995 599 701 279
  • Policja: 022
  • Pogotowie ratunkowe: 033
  • Straż pożarna: 08

Ambasada RP w Tbilisi
adres: Oniashvili 24, 0160 Tbilisi, Gruzja
telefon: +995 322 92 03 98
e-mail: tbilisi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Kierownik Placówki: Artur Gębal

Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Tbilisi
adres: Oniashvili 24, 0160 Tbilisi (Saburtalo), Gruzja
telefony: +995 322 92 03 98 (w godz. 9:00-17:00),
+995 322 93 62 36 (informacje wizowe, w godz. 13:00-15:00)
 e-mail: tbilisi.amb.rk@msz.gov.pl, tbilisi.konsul@msz.gov.pl

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Gruzji?

Koszt wizyty u lekarza ogólnego prywatnie: 50-80 euro
Koszt hospitalizacji (doba): 100 euro
Rekomendowana suma ubezpieczenia: min. 200 tys. euro

Sugerowane dodatkowe opcje ubezpieczenia na wyjazd do Gruzji

W przypadku, gdy zamierzasz eksplorować gruzińskie góry Kaukazu, koniecznie zadbaj o objęcie ubezpieczeniem turystycznym ryzyko związane z uprawianiem takiej turystyki pieszej. Polisa powinna pokrywać koszty organizacji akcji ratunkowej w górach – w Gruzji nie funkcjonuje służba podobna do TOPR-u czy GOPR-u, jak w polskich górach. Agencja Zarządzania Kryzysowego w Gruzji dopiero kształtuje podobne jednostki. Korzystają one w razie potrzeby z komercyjnych śmigłowców, co niestety niemało kosztuje. Jeśli nie będziesz mieć stosownego ubezpieczenia, to za taką akcję i transport medyczny oraz pobyt w szpitalu np. w Tbilisi, możesz zapłacić horrendalnie wysoki rachunek.


Podróżuj bez zmartwień! Sprawdź ile kosztuje Twoje ubezpieczenie.

Uzupełnij dane i poznaj cenę

Oblicz składkę online
Już od 4,62 zł /dzień!

Kup ubezpieczenie turystyczne

Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Pole jest wymagane
Dzieci i młodzież: 0, dorośli: 0, seniorzy: 0
Dzieci i osoby do 24 lat
Osoby 25-69 lat
Osoby powyżej 70 lat
Pole jest wymagane. Wybierz minimum 1 osobę.
Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie.

Czy wszystkie osoby, które chcesz ubezpieczyć, znajdują się obecnie w Polsce?

Określ, czy wszystkie osoby znajdują się na terenie kraju.
Jeśli osoby, które chcesz ubezpieczyć, nie przebywają obecnie w Polsce, to ochrona ubezpieczeniowa może rozpocząć się dopiero po upływie 3 dni od dzisiaj.

Czy osoby 70+, które ubezpieczasz, planują podróż do USA, Kanady lub Australii?

Określ, czy osoby 70+ podróżują do USA, Kanady lub Australii.
Niestety nie możemy zaproponować Ci ubezpieczania.
Ciekawostki, apele i zagrożenia

Ciekawostki, apele i zagrożenia, oficjalnie komunikowane przez MSZ o Gruzji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce odradza na swoich stronach internetowych wszelkie podróże do terytoriów okupowanych Abchazji i Regionu Cchinwali (Osetii Południowej). W szczególności dotyczy to wjazdu do Gruzji z terytorium Federacji Rosyjskiej przez Abchazję lub Osetię Południową. W kraju tym obowiązuje prawo, zgodnie z którym wjazd w taki sposób jest nielegalny, a dana osoba podlega karze pozbawienia wolności lub grzywny.

Polskie władze zalecają zachowanie szczególnej ostrożności podczas wyjazdów do Gruzji, w związku z utrzymującymi się w większych miastach demonstracjami i starciami sił proeuropejskich z policją. Możliwa jest dalsza eskalacja. Zaleca się unikanie miejsc wystąpień publicznych oraz potencjalnych miejsc masowych zgromadzeń. Jeśli pojawią się napięcia czy agresywne zachowanie, kategorycznie zaleca się oddalenie w bezpieczne miejsce. Warto śledzić komunikaty prasowe na temat dalszego rozwoju sytuacji bezpieczeństwa w Gruzji.

 

Ciekawostki o kraju – co warto wiedzieć przed wakacjami w Gruzji?

Gruzja położona jest na pograniczu Europy i Azji, w Kaukazie Południowym. Ma dostęp do Morza Czarnego, a na jej terytorium panuje klimat podzwrotnikowy. Tutejsza gospodarka rozwija się bardzo dynamicznie, co rzutuje również na branżę turystyczną. Sytuacja jest co prawda daleka od ideału, aczkolwiek z każdym kolejnym rokiem rośnie liczba przybywających tu podróżnych. Przyjeżdżają, aby podziwiać krajobrazy, które zapierają dech w piersiach, czy rozkoszować się w gruzińskiej kuchni. Jej klasyki takie jak np. chaczapuri czy chinkali zyskały międzynarodową sławę.

Aby przekroczyć granicę Gruzji, musisz posiadać ważny dowód osobisty lub paszport (może być to też paszport tymczasowy). Polskie MSZ radzi, żeby zabrać ze sobą oba te dokumenty, przy czym nie należy trzymać ich w tym samym miejscu. 

    Uwaga!

    Wjazd tylko na dowodzie osobistym dotyczy jedynie lotu bezpośredniego z Polski oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Bez względu na to, w jakim celu odwiedzasz Gruzję, nie masz obowiązku wyrabiania wizy. Polscy obywatele mogą wjechać do tego kraju w ruchu bezwizowym oraz przebywać na jego terenie do 365 dni. Nie podlegają wówczas obowiązkowi meldunkowemu.

    W Gruzji obowiązuje strefa czasowa UTC+4. Różnica czasu pomiędzy Polską a Gruzją to plus 2 godziny latem i plus 3 godziny zimą.

    Ciekawostką związaną z Gruzją jest również i to, że gruzińskie banknoty produkuje nie kto inny, jak Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Monety wybijane są w Mennicy Polskiej.

    Przed wyjazdem do Gruzji koniecznie dowiedz się:

    Co warto zwiedzić? Atrakcje turystyczne w Gruzji

    Nawet jeśli preferujesz typowo egzotyczne wakacje, Gruzja z całą pewnością Cię zachwyci. To idealny kierunek na podróże samochodem po Europie. Znajduje się tu wiele interesujących miejsc, które warto zwiedzić. Na tej długiej liście są m.in.:

     

    Panorama of the center of Tbilisi from the air

    Tbilisi

    To stolica i zarazem największe gruzińskie miasto. Godne uwagi jest tu w szczególności stare miasto, gdzie można zobaczyć np. liczne zabytki sakralne, stary budynek parlamentu, Park Europejski, pomnik króla Wachtanga Gorgosalego i Most Pokoju. Ze wzgórza Mtatsminda rozciąga się fantastyczny widok nie tylko na miasto, ale i na góry Kaukazu. Tbilisi to także świetna baza wypadowa.

    Wardzia

    Jedyne w swoim rodzaju skalne miasto, którego początki sięgają XII w. Obecnie jest ono objęte ochroną. Najłatwiej dostać się tu można autem lub autobusem, który każdego dnia odjeżdża w te strony miasta Achalkalaki.

    Kościół Trójcy Przenajświętszej Gergeti w Gruzji

    Cminda Sameba

    Klasztor Świętej Trójcy jest ikoną Gruzji, a przy tym jedną z najczęściej fotografowanych budowli, jakie znajdują się w tej części świata. Został wybudowany w XIV w. na wysokości 2170 m n.p.m, u stóp Kazbeku. Dojechać tu można samochodem lub konno albo pieszo.

    Kazbek

    Jest to góra położona na granicy Gruzji z Rosją, we wschodniej części centralnego Kaukazu. Jej wysokość wynosi 5054 m n.p.m. Dla wielbicieli turystyki wysokogórskiej stanowi istną mekkę. Sezon wspinaczkowy w wyższych partiach zaczyna się zwykle w maju i trwa do pierwszej połowy października.

    Swanetia

    To wysokogórski region Gruzji ze stolicą w Zugdidi. Wyróżnia się specyficzną kulturą oraz średniowieczną architekturą, jakiej nie da się zobaczyć nigdzie indziej na świecie. Region dzieli się na Swanetię Dolną i Górną. Górna Swanetia jest w całości wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

    Kachetia jest to region we wschodniej części kraju ze stolicą w Telawi. Największymi tutejszymi atrakcjami są: kompleks monastyrów Dawid Garedża, monastyr Alawerdi, miasto-forteca Udżarma, a także słynące z malowniczych widoków miasteczko Sighnaghi.

    Upliscyche to kolejne w niniejszym zestawieniu skalne miasto figurujące na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się w odległości ok. 10 km na wschód od Gori.

    Mccheta to dawna stolica Gruzji, posiadająca status miasta-muzeum, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W mieście tym zobaczysz najstarsze i najważniejsze prawosławne świątynie w kraju.

    Zamek Chertwisi obiekt znajduje się na trasie z Achalciche do Wardzi. Jest niezmiernie oryginalną atrakcją turystyczną, wzbudzającą niemałe zainteresowanie.

    Batumi to znany kurort położony na wybrzeżu Morza Czarnego, mający status uzdrowiska. Podziwiać tutaj można m.in. turecki meczet, eklektyczną zabudowę willową z przełomu XIX i XX w., Park Przymorski, synagogę, delfinarium oraz ogród botaniczny.

    Kutaisi jest to miasto znajdujące się w zachodniej części Gruzji, jedno z najstarszych w kraju.

    Ciekawostki kulturowe o Gruzji

    Gruzini są bardzo gościnni i często zapraszają do siebie również turystów. Niejednokrotnie częstują alkoholem, ale musisz uważać. To zwykle mocne trunki, dlatego degustuj je, zachowując rozsądek.

    Powinieneś wiedzieć, że Gruzja jest też dość konserwatywnym krajem, gdzie nieprzychylnie patrzy się zwykle na wyzywający strój, tatuaże czy kolczyki. Publiczne palenie papierosów przez kobiety jest tu niemile widziane. Oczywiście, w typowo turystycznych miejscach, jak i w Tbilisi nie ma z tym problemu.

    Gruzja jest krajem chrześcijańskim, a dominuje tutaj prawosławie. Podczas zwiedzania cerkwi i innych miejsc kultu religijnego należy pamiętać o odpowiednim stroju – panowie powinni mieć długie spodnie, a kobiety zakrywać włosy, ramiona i nogi.

     

    Uwaga!

    W cerkwiach w Gruzji zasadniczo obowiązuje zakaz fotografowania i filmowania.

    Uwaga!

    Najlepiej nie poruszaj podczas rozmów z Gruzinami tematów politycznych.

    Już od 4,62 zł/dzień
    Ubezpiecz swoją podróż
    Kup online
    Co warto zjeść

    Co warto zjeść w Gruzji? Narodowe potrawy i napoje alkoholowe

    W Polsce nie brakuje restauracji gruzińskich, które cieszą się wysoką popularnością. Kuchnia gruzińska jest bardzo aromatyczna – korzysta się w niej z wielu różnych przypraw, wśród których króluje kolendra, czosnek czy szafran. Podstawą kuchni w Gruzji są dania mięsne – z baraniny, jagnięciny, wołowiny i wieprzowiny – rzadziej spożywany jest drób. Gruzini mogą pochwalić się wyśmienitymi serami, np. sulguni. Wśród popularnych w Gruzji potraw, których warto spróbować podczas wycieczki do tego kraju, należy wymienić:

    chinkali – pierożki wypełnione bulionem i mięsnym farszem,

    chaczapuri – placek z cienkiego ciasta, nadziewany najczęściej słonym serem i podawany z jajkiem sadzonym,

    kubdari – placki chaczapuri wypełnione mięsnym farszem,

    ostri – pikantny gulasz mięsny,

    lobio – zupa, przypominająca węgierskie leczo, z fasolą,

    pchali – kulki warzywne,

    tołma – gruzińskie gołąbki, w przypadku których kapusta zastępowana jest liśćmi winogron.

    Gruzini często piją lemoniadę, a dorośli gruzińskie wino wyrabiane tradycyjną, domową metodą. Mocnym trunkiem jest czacza – gruzińska wódka.

    Średnie ceny za podstawowe produkty żywnościowe, noclegi, leki, kawę w restauracji i obiad

    W jednym z supermarketów w Gruzji można spotkać się z następującymi cenami produktów (aktualne na luty 2025):

    • baton KitKat 41 g – 1,19 GEL,

    • parówki (6 sztuk) – 6,99 GEL,

    • woda mineralna 1 L- 1,29 GEL,

    • kawa rozpuszczalna 190 g – 28,99 GEL,

    • chipsy Lays 117 g/ 140 g/ 155 g – 3,99 GEL,

    • oliwa z oliwek 250 g – 13,99 GEL,

    • wędlina wieprzowa 100 g – 22,90 GEL,

    • jogurt 150 g – 1,99 GEL,

    • wódka Żubrówka 40% 1 l – 19,95 GEL.

    W jednej z restauracji w Batumi za chaczapuri zapłacić trzeba 16 GEL, a za chinkali – 10 sztuk – 20,50 GEL. Kawa po turecku kosztuje 2 GEL. Pobyt na 2 noce w maju dla dwóch osób w 5-gwiazdkowym hotelu w Batumi w Gruzji tuż przy plaży to wydatek około 250 zł. W lutym 2025 roku 1 GEL odpowiadał 1,40 zł

    Już od 4,62 zł/dzień
    Ubezpiecz swoją podróż
    Kup online
    Pogoda w Gruzji

    Pogoda w Gruzji

    Na wycieczkę do Gruzji warto wybrać się bez względu na parę roku. Niemniej sezon turystyczny trwa od czerwca do połowy września. Najwyższe temperatury, średnio 25 st. C, przypadają na lipiec i sierpień. Najchłodniej jest w styczniu.

    W tabeli umieściliśmy temperatury powietrza w dzień – średnie dla całej Gruzji oraz dla Adżarii i Batumi.

    AdżariaGruzja (wartości średnie)Batumi
    Styczeń9℃6℃8℃
    Luty10℃7℃9℃
    Marzec11℃12℃11℃
    Kwiecień16℃18℃15℃
    Maj21℃23℃20℃
    Czerwiec25℃27℃25℃
    Lipiec27℃31℃27℃
    Sierpień28℃26℃28℃
    Wrzesień26℃26℃26℃
    Październik21℃20℃20℃
    Listopad15℃16℃15℃
    Grudzień11℃7℃10℃
    Co warto zabrać

    Co warto zabrać ze sobą na podróż do Gruzji?

    Przede wszystkim zabierz dokumenty podróży – możesz wjechać z wykorzystaniem paszportu, paszportu tymczasowego lub dowodu osobistego.

    Kobietom wybierającym się do Gruzji przydać mogą się duże chusty czy pareo – łatwo będzie się nimi zakryć przed wejściem do cerkwi.

    Jeśli do Gruzji wybierasz się z dzieckiem, które nie jest Twoje, weź ze sobą pisemną zgodę rodziców czy opiekunów prawnych. Dokument poświadcz notarialnie i przetłumacz na język gruziński lub angielski.

    Aplikacje na telefon niezbędne w Gruzji

    Podczas podróży po Gruzji mogą ci się przydać takie aplikacje jak:

    • Google Maps lub Maps.Me – nawigacja samochodowa, ułatwiająca poruszanie się po Gruzji. Maps.me po ściągnięciu odpowiedniej mapy nie wymaga połączenia z internetem.

    • Google Translate – język gruziński jest trudny, dlatego translator z pewnością się przyda.

    • Taxify/Taxi Maxim lub Yandex Taxi – aplikacje do zamawiania tanich taksówek.

    • Tbilisi Transport – aplikacja ułatwiająca korzystanie z transportu publicznego w Gruzji.

    Bezpieczeństwo

    Bezpieczeństwo w Gruzji

    Gruzja generalnie jest krajem przyjaznym i bezpiecznym dla turystów, ale zdarzają się wyjątki. Tak jak wszędzie na świecie, powinieneś zachować więc ostrożność. Zdarzają się pospolite kradzieże, dlatego pilnuj swojego bagażu. Na drogach – zarówno jako kierowca, jak i jako pieszy zachowaj zasadę ograniczonego zaufania.

    Samotnie podróżujące kobiety w Gruzji budzą ciekawość. Panie powinny uważać i najlepiej jednak wziąć kogoś do towarzystwa na taki wyjazd. Inaczej będą zaczepiane.

    Jeśli zamierzasz iść w góry w Gruzji, najlepiej skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego przewodnika. Samotne wyprawy po górskich szlakach nie są wskazane ze względu na brak dobrego oznakowania. W górach nie ma często zasięgu i pojawia się problem z wezwaniem ewentualnej pomocy.

    Czy karta EKUZ wystarczy na urlop w Gruzji?

    Karta EKUZ to cieszące się ogromną popularnością europejskie ubezpieczenie turystyczne, uprawniające do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii. Ponieważ Gruzja nie należy do UE, wspomniany dokument Ci się tu nie przyda. Bez odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej we własnym zakresie pokryjesz wszystkie wydatki na leczenie bez możliwości uzyskania zwrotu tych wydatków.

    Jak wybrać idealne ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Gruzji?

    Każdy, kto planuje wakacje w Gruzji, musi brać poprawkę na to, że opieka medyczna w tym kraju stoi na niskim poziomie. Turyści powinni być przygotowani na pokrycie kosztów leczenia z własnej kieszeni. W dużych miastach działają prywatne placówki medyczne, oferujące możliwość hospitalizacji. Wizyta w takiej klinice kosztuje ok. 50-80 EUR. Przed wyjazdem warto kupić polisę obowiązkowo zawierającą ubezpieczenie kosztów leczenia.

    Jeśli turysta wybiera się na wycieczkę z biurem podróży, jej cena zawiera koszt ubezpieczenia. Zakres ogranicza się jednak do NNW (ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków), kosztów leczenia i ubezpieczenia bagażu. Podróżny nie wybiera sam ubezpieczyciela. Suma ubezpieczenia jest niska, nie ma zatem co liczyć na wysokie świadczenie. Z kolei odszkodowanie za opóźniony lot czy skradzione dokumenty, a także w wielu innych przypadkach, w ogóle nie przysługuje. Polisa z biura podróży nie jest też zbyt skuteczna jako ubezpieczenie na wyjazd za granicę. Zwykle bowiem może pokryć jedynie korzystanie z podstawowych świadczeń. Najrozsądniej jest nabyć dodatkowe ubezpieczenie na wakacje.

    Przy wyborze podróżnego ubezpieczenia do Gruzji nie należy kierować się jedynie ceną. Niezwykle istotnymi przesłankami decydującymi o jej zakupie są zakres ochrony i sumy ubezpieczenia, które powinny w pełni pokrywać koszty związane m.in. z leczeniem etc. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę, polecamy Twojej uwadze pakiet Supertravel, który w UNIQA przygotowaliśmy właśnie z myślą o Tobie. Obejmuje on m.in.:

    • koszty leczenia

    • sporty amatorskie – ochrona ta odnosi się do zaplanowanych lub niezaplanowanych amatorskich aktywności sportowych,

    • koszty akcji ratunkowej – poszukiwania, transportu do punktu opieki medycznej i udzielenie doraźnej pomocy,

    • koszty leczenia w razie zaostrzenia chorób przewlekłych,

    • szkody pod wpływem alkoholu (w ramach KL i NNW),

    • koszty transportu medycznego do Polski w medycznie uzasadnionych przypadkach,

    • koszty leczenia COVID-19, izolacji i kwarantanny.

    Ubezpieczenie kupisz online. W dobrej polisie nie powinno zabraknąć np. OC w życiu prywatnym czy assistance, które przyda się w razie kradzież dokumentów i w razie innych zdarzeń. Z taką polisą nie musisz się też martwić, czy za opóźnienie lub odwołanie lotu otrzymasz rekompensatę, ponieważ obejmuje onaubezpieczenie opóźnienia lotu. Również za odwołany lot odszkodowanie się należy. Polisę da się rozszerzyć o sporty wysokiego ryzyka czy inne elementy, które z racji na charakter wypoczynku są Ci potrzebne.

    Na łąkach w górach Kaukazu powszechnie występuje Barszcz Sosnowskiego, czyli silnie uczulająca, parząca roślina, która może doprowadzić nawet do śmierci. W Gruzji zdarzają się trzęsienia ziemi, lawiny błotne, śnieżne i kamienne w górach.

    Aktualny Terrorism Index w Gruzji wynosi 0 punktów, podobnie jak w 2022 roku. Najwyższy był w 2009 roku, kiedy trwały napięcia zbrojne z Rosją i wynosił wówczas 4,83 punktów.

    Liczba wypadków i ofiar śmiertelnych na drogach w Gruzji utrzymuje się na wysokim poziomie.

    Już od 4,62 zł/dzień
    Ubezpiecz swoją podróż
    Kup online
    Najczęściej zadawane pytania

    Najczęściej zadawane pytania przed wyjazdem do Gruzji

    Dokumenty i formularze

    Pełny opis i ogólne warunki ubezpieczenia

    Dokumenty obsługowe

    Już od 4,62 zł/dzień
    Potrzebujesz kompleksowej ochrony?
    Oblicz składkę

     


    Prezentowana na stronie oferta może się różnić w zależności od dostępnych opcji i wariantów ubezpieczenia w wybranym kanale sprzedaży.