Jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne do Turcji? Jak podróżować bezpiecznie?
W pierwszych 9 miesiącach 2024 roku wakacje w Turcji wybrało 49,2 mln turystów z całego świata, w tym 1,6 mln Polaków. Ministerstwo Kultury i Turystyki podało, że w całym ubiegłym roku liczba przyjezdnych mogła przekroczyć 60 mln. Znakomity klimat, który umożliwia wypoczywanie na wybrzeżu niemal przez cały rok, w połączeniu z licznymi atrakcjami turystycznymi i zabytkami, sprawia, że Turcja jest pożądanym kierunkiem turystyki wyjazdowej. Chcąc zorganizować sobie wyjazd do Turcji, warto dowiedzieć się o nim nieco więcej. Czy wakacje wymagają posiadania prywatnego ubezpieczenia turystycznego? Sprawdź to! Zobacz też, gdzie kupić ubezpieczenie.
Turcja – praktyczne informacje
Język: turecki
Waluta: lira turecka (w kurortach turystycznych akceptowanymi środkami płatniczymi są również dolary amerykańskie i euro)
Stolica: Ankara

Numery alarmowe:
- Numer alarmowy ogólny: 112 – pogotowie, straż pożarna, policja, żandarmeria
- Straż wybrzeża: 158
- Infolinia w sprawie pozwoleń na pobyt: 157
- AFAD: 112 – zarządzanie kryzysowe
- Przemoc w rodzinie: 183
Ambasada RP w Ankarze
adres: 06-650 Ankara - Kavaklidere PK-20, Ataturk Bulvari 241
telefon: +90 312 457 20 00
faks: +90 312 467 89 63
e-mail: ankara.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Adres skrytki ESP: /AMB_Ankara/SkrytkaESP
Wydział Konsularny Ambasady RP w Ankarze
adres: 06-650 Ankara - Kavaklidere PK-20, Ataturk Bulvari 241
telefon: +90 312 457 20 17, +90 312 457 20 18
faks: +90 312 468 83 01
e-mail: ankara.konsul@msz.gov.pl
Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Turcji? Ile kosztuje leczenie?
Koszt wizyty u lekarza ogólnego: od 150 euro wzwyż
Koszt hospitalizacji (doba): od 500 euro, bez badań i zabiegów
Rekomendowana suma ubezpieczenia: 150 tys. euro
Podróżuj bez zmartwień! Sprawdź ile kosztuje Twoje ubezpieczenie.
Uzupełnij dane i poznaj cenę
Ciekawostki, apele i zagrożenia, oficjalnie komunikowane przez MSZ o Turcji
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże w regiony graniczące z Syrią i Irakiem: okręgi Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Batman, Şırnak, Hakkari. Wszystko z uwagi na odbywające się w nich operacje wojskowe i policyjne oraz utrzymujące się zagrożenie terroryzmem.
MSZ jednocześnie odradza podróże, które nie są konieczne:
do okręgów Gaziantep, Şanliurfa, Mardin i przy granicy z Syrią,
do okręgów Van i Ağrı przy granicy z Iranem.
Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w czasie podróży do takich prowincji jak: Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye i Şanlıurfa. Trwają tam prace związane z odbudową infrastruktury zniszczonej lub uszkodzonej w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło Turcję w 2023 roku.
Na pozostałych obszarach Turcji MSZ zaleca zachowanie zwykłej ostrożności.
Przed wyjazdem do Turcji przygotuj dokumenty podróży. Możesz przekroczyć granicę na podstawie:
paszportu,
paszportu tymczasowego,
dowodu osobistego, jeśli wyjeżdżasz w celach turystycznych lub tranzytowych, na okres nie dłuższy niż 90 dni w okresie 180 dni.
Dokument paszportowy musi być ważny przy tym co najmniej przez 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego. Licząc od dnia pierwszego wjazdu do Turcji, Twój paszport powinien być ważny jeszcze przez 150 dni.
Natomiast dowód osobisty wystarczy, by był aktualny przez cały okres Twojego pobytu na terenie tego kraju.
Obywatele RP, podróżujący do tego kraju w celach turystycznych na okres do 90 dni, nie muszą mieć wiz. W przeciwnym wypadku musisz złożyć wniosek wizowy w Ambasadzie Turcji w Warszawie.
Jeśli używasz dowodu osobistego przy przekraczaniu tureckiej granicy, możesz spotkać się z tym, że w momencie odprawy miejscowe służby przekażą Ci kartkę, zawierającą potwierdzenie Twojego wjazdu, tj. stempel wraz z datą. Dokument okazać musisz wówczas przy wyjeździe.
Dodatkowo, uszkodzony dowód osobisty czy paszport zostaną potraktowane przez służby tureckie jako dokumenty nieważne. Jeśli Twój dokument straci aktualność lub dojdzie do kradzieży dokumentów w trakcie wakacji, musisz wyrobić na miejscu paszport tymczasowy, by móc przekroczyć granicę. Musisz też zgłosić kradzież na komisariacie policji, a następnie udać się do polskiego urzędu konsularnego w Turcji, by załatwić wszystkie wymagane w takim wypadku formalności.
Przy tureckich obiektach wojskowych, które są wyraźnie oznakowane, nie można robić zdjęć, zatrzymywać się czy rozbijać namiotu.
Ciekawostki o kraju – co warto wiedzieć przed wakacjami w Turcji?
Turcja jest krajem na granicy pomiędzy Europą a Azją. Istambuł dosłownie leży na dwóch kontynentach. W kraju tym ścierają się wpływy orientalne i europejskie. Turcja ma piękne plaże, doskonały klimat i liczne zabytki. Wszystkie to sprawia, że turyści tłumnie tam przybywają. Kraj ten pozwala zorganizowaćegzotyczne wakacje w cudownie urządzonych ośrodkach wypoczynkowych. Nawet zimą w wielu miejscach panują odpowiednie warunki, by korzystać z uroków plaż i kąpieli w basenach lub w morzu. Kurorty turystyczne jak Alanya, Side czy Izmir czekają na turystów.
Ruch uliczny w Turcji, zwłaszcza w tak dużych miastach jak Stambuł, to istny chaos. Kierowcy często trąbią, co u Europejczyków może budzić zdziwienie.
Ciekawostką jest to, że z pozoru zwykłe kopanie w ziemi może Cię narazić na poważne problemy natury prawnej. Jeśli kopiesz w regionie, w którym istnieje możliwość dokonania odkrycia archeologicznego, możesz mieć kłopoty z tureckim prawem. Nie ryzykuj także kupna antyków z nieoficjalnych źródeł. Przestępstwem jest obrażanie godności bohatera narodowego, jakim jest Ataturk, i Republiki Tureckiej.
Jadąc na wycieczkę do przepięknej Kapadocji, warto zabrać ze sobą cieplejsze okrycie. Nawet z początkiem lata może być tam dość chłodno, zwłaszcza po zmroku.
Powinieneś wiedzieć, że każda karta SIM kupiona w salonie sieci telefonii komórkowej lub w punktach sprzedaży w Turcji podlega rejestracji. Przy zakupie będziesz musiał okazać paszport, który zostanie skopiowany i będzie przechowywany przez dany salon. Po zalogowaniu się do sieci komórkowej jako właściciel karty SIM ponosisz pełną odpowiedzialność za wszelkie czynności, jakie zostaną wykonane przy jej użyciu.
Co warto zwiedzić? Atrakcje turystyczne w Turcji
Piękna Riwiera Egejska i Turecka, bajeczna Kapadocja, a może wapienne tarasy w Pamukkale? To tylko jedne z licznych atrakcji zlokalizowanych w Turcji. Wśród miejsc godnych zobaczenia należy wymienić:

Stambuł – łącznie z meczetem Hagia Sofia i Wielkim Błękitnym Meczetem, Pałacem Topkapi.

Fethiye – grobowce licyjskie wykute w skałach.

Kapadocja – wielki obszar w środkowej Turcji, gdzie można zobaczyć księżycowe doliny, kościoły wykute w skałach czy podziemne miasto.

Efez – słynne miasto starożytności z Biblioteką Celsusa i kompleksem domów szeregowych z freskami oraz Wielkim Teatrem.

Ruiny Troi

Duden Waterfalls – wielki obszar w środkowej Turcji, gdzie można zobaczyć księżycowe doliny, kościoły wykute w skałach czy podziemne miasto.

Pamukkale – słynne miasto starożytności z Biblioteką Celsusa i kompleksem domów szeregowych z freskami oraz Wielkim Teatrem.
Jeśli ktoś planuje wakacje w Turcji, może zdecydować się albo na samodzielny wyjazd, na własną rękę, albo na zorganizowane wczasy z biurem podróży. Rezerwacje biletów i noclegów na własną rękę wymagają wiedzy dotyczącej tego, jak postępować na lotnisku, gdzie znaleźć kartę pokładową, jak przejść przez odprawę bezpieczeństwa i jak spakować walizkę do samolotu, by nie dopłacić za nadbagaż i nie musieć nic wyrzucać przed wejściem na pokład. Noclegi można rezerwować głównie w hotelach, nawet razem z wyżywieniem.
Przy wyborze oferty wakacyjnej u touroperatora dobrze wiedzieć, jak sprawdzić biuro podróży, zanim podpiszesz z nim umowę. Dzięki takim wyjazdom masz wszystko zorganizowane za Ciebie – począwszy od lotu, przez transfery na miejscu, aż po hotel, a często i wyżywienie. Biuro turystyczne może zaoferować wakacje all inclusive, czyli takie, w których posiłki i napoje są już w cenie. Pozostaje tylko zdecydować się na wycieczki fakultatywne, pozwalające na poznanie największych atrakcji Turcji – a tych jest naprawdę wiele.
Ciekawostki kulturowe o Turcji
Turcja jest krajem muzułmańskim. Cudzoziemcy przebywający do tego kraju, nawet jako turyści, powinni przestrzegać określonych reguł. Przy zwiedzaniu miejsc kultu religijnego, czyli np. meczetów, należy przed wejściem zdjąć obuwie. Kobiety nie mogą wejść do świątyni z odkrytymi głowami, ramionami i kolanami. W Turcji wschodniej nawet na ulicy panie powinny mieć zasłonięte nogi i ramiona.
Czy wiesz, że w Turcji eleganckie przywitanie kobiety przez dżentelmena poprzez pocałowanie dłoni zostanie uznane za niestosowne zachowanie? Może to w skrajnych przypadkach zakończyć się wezwaniem funkcjonariuszy policji, a nawet aresztowaniem i wszczęciem postępowania karnego.
Co warto zjeść w Turcji? Narodowe potrawy i napoje alkoholowe
Kebab to nie jedyny przysmak kuchni tureckiej, choć zdecydowanie najbardziej lubiany i bezpośrednio identyfikowany z Turcją. Kuchnia tego kraju cechuje się ogromnym zróżnicowaniem, z wpływami europejskimi, azjatyckimi i stricte arabskimi. Do typowych, narodowych potraw i specjałów kuchni tureckiej zaliczyć należy:
Pilaf (pilaw) – połączenie ryżu i kaszy bulgur z kawałkami mięsa – baraniną, kurczakiem czy rybami i owocami morza oraz z warzywami, przyprawione na ostro.
Burek – rodzaj warstwowej potrawy, nadziewanej farszem warzywnym, mięsnym lub serowym, przygotowywanej z placów cienkiego ciasta filo lub yufka.
Icli kofte – kotleciki mięsne w cieście z kaszy bulgur, kaszy manny, mąki, jajka, pasty pieprzowej i przypraw.
Dolma – rodzaj tureckich gołąbków, z farszem mięsnym z ryżem, papryką, orzeszkami piniowymi, cebulą, oliwą z oliwek i dodatkiem przypraw.
Lokum – deser w postaci twardej galaretki przygotowywanej z cukru, skrobi pszennej lub mąki ziemniaczanej, często barwionej i aromatyzowanej.
Baklava – turecki deser robiony z kilkoma warstwami cienkiego ciasta filo smarowanego masłem, z nadzieniem z orzechów, miodu, cynamonu i cukru.
Marcimek corbasi – kremowa zupa z soczewicy.


Do tego Turcy chętnie piją ayra, czyli solony jogurt rozrzedzony wodą. Pomimo panujących upałów, sięgają po gorącą, czarną herbatę z rejonów Rize albo słodką kawę (kahve). Tradycyjnym tureckim alkoholem jest Yeni Raki – wódka z winogron o anyżowym smaku.
Średnie ceny za podstawowe produkty żywnościowe, noclegi, leki, kawę w restauracji i obiad
W supermarketach w Turcji można spotkać się z następującymi orientacyjnymi cenami produktów żywnościowych (aktualne na styczeń 2025):
olej słonecznikowy 5l – 275 TL,
herbata 1000 g – 125 TL,
biszkopty 700 g – 94,50 TL,
herbata mrożona Fusetea 6x330 ml – 166,50 TL,
Pepsi 6 x 200 ml – 89,50 TL,
czekolada Milka jogurtowa 100g – 69,90 TL,
banany 1kg – 74,95 TL,
pomidory 1 kg – 59,95 TL,
mleko 3% 1l – 33,95 TL.
Koszt noclegów np. w nadmorskim kurorcie Alanya w południowej Turcji, na riwierze, na tydzień w maju dla dwóch osób dorosłych wynosi nawet niespełna 700 zł za apartament z 1 sypialnią. Za 1000 zł można wynająć pokój dwuosobowy w 4-gwiazdkowym hotelu ze wszystkimi posiłkami w cenie, tuż przy plaży z dostępem do basenu i zjeżdżalni wodnych. Za kawę Latte w barze w Alanyi trzeba zapłacić 130 TL, a za piwo Efes 0,5l – 170 TL. Za turecki kebab jako danie główne zapłacisz około 600 TL (około 68 zł na dzień 22.01.2025).
Pogoda w Turcji
Z uwagi na dużą powierzchnię zajmowaną przez Turcję, jej klimat jest zróżnicowany. Na południu przez większą część roku panują odpowiednie warunki do plażowania i aktywności na świeżym powietrzu. Jednak w głębi kraju zwykle jest dużo chłodniej. Cały kraj położony jest co prawda w strefie klimatu podzwrotnikowego, ale na wybrzeżu jest on łagodny, śródziemnomorski, a w centralnych regionach to klimat kontynentalny. W tabeli umieściliśmy średnie temperatury powietrza w dzień w kilku popularnych lokalizacjach w Turcji.
Wybrzeże Egejskie | Riwiera turecka | Kapadocja | Stambuł | Ankara | |
---|---|---|---|---|---|
Styczeń | 13℃ | 14℃ | 2℃ | 8℃ | 4℃ |
Luty | 13℃ | 15℃ | 5℃ | 9℃ | 6℃ |
Marzec | 16℃ | 18℃ | 10℃ | 11℃ | 12℃ |
Kwiecień | 19℃ | 21℃ | 16℃ | 17℃ | 17℃ |
Maj | 24℃ | 25℃ | 21℃ | 21℃ | 21℃ |
Czerwiec | 29℃ | 30℃ | 25℃ | 26℃ | 26℃ |
Lipiec | 32℃ | 33℃ | 29℃ | 28℃ | 29℃ |
Sierpień | 32℃ | 33℃ | 29℃ | 28℃ | 29℃ |
Wrzesień | 28℃ | 31℃ | 25℃ | 25℃ | 26℃ |
Październik | 23℃ | 26℃ | 17℃ | 19℃ | 19℃ |
Listopad | 18℃ | 21℃ | 11℃ | 15℃ | 13℃ |
Grudzień | 15℃ | 20℃ | 4℃ | 11℃ | 6℃ |
Na wybrzeżu wyraźnie panują lepsze warunki dla uprawiania turystyki wypoczynkowej, niż w głębi kraju. W Stambule jest nieco chłodniej niż w Turcji Egejskiej czy na Riwierze Tureckiej. Kiedy w Alanyi jest w grudniu nawet 20 stopni Celsjusza, w Kapadocji jedynie 4 stopnie.
Co warto zabrać ze sobą na podróż do Turcji?
Wyjeżdżając, zwłaszcza latem, na wczasy do Turcji warto wziąć ze sobą nakrycie głowy, chroniące od słońca, czy krem przeciwsłoneczny. Przydadzą się wygodne i przewiewne buty, by móc zwiedzać najpiękniejsze miejsca tego kraju.
Weź ze sobą okulary przeciwsłoneczne i przewiewną, lekką odzież. Jeśli wybierasz się do Kapadocji, spakuj cieplejszą bluzę czy kurtkę, ponieważ nawet w maju czy w czerwcu na tym terenie jest dużo chłodniej, zwłaszcza w nocy. Kobiety powinny zabrać dużą chustę czy pareo, albo sukienkę zakrywającą kolana i ramiona, jeśli chcą złożyć wizytę w meczecie.
Jeśli podróżujesz do Turcji wraz z dzieckiem, najlepiej zabierz ze sobą wielojęzyczny odpis aktu urodzenia dziecka, ponieważ straż graniczna może poprosić o potwierdzenie, że dana osoba dorosła podróżująca z małoletnim ma prawo do opieki nad nim.
Aplikacje na telefon niezbędne w Turcji
Jeśli planujesz podróż do Turcji, może zainteresują Cię ciekawe aplikacje, które ułatwiają zwiedzanie i poruszanie się po tym kraju:
AirBnB czy Booking.com – pozwalające na rezerwację miejsc noclegowych, nie tylko w Turcji, ale i na całym świecie.
Hava Durumu Meteoroloji, Piri Reis – aplikacje umożliwiające śledzić prognozy pogody i ostrzeżenia.
Airalo – aplikacja do obsługi kart e-sim.
Revolut – aplikacja pozwalająca na dokonywanie płatności bezgotówkowych, walutowych, po atrakcyjnym kursie.
Bezpieczeństwo - na co uważać w Turcji?
Turcja jest krajem bezpiecznym dla turystów przebywających w kurortach nadmorskich. Jednak nie zapominaj, że to państwo zagrożone terroryzmem. Należy więc zachować szczególną ostrożność w miejscach, które mogą być celem ataków, m.in. przy atrakcjach turystycznych, klubach nocnych, budynkach użyteczności publicznej, miejscach zbiegowisk i demonstracji.
Warto wiedzieć, że na pograniczu Turcji z Syrią i Irakiem trwają działania wojskowe. Ruch na drogach kontrolowany jest przez wojsko i żandarmerię. Musisz liczyć się z tym, że na terenie całego kraju pasażerowie, kierowcy autobusów i samochodów mogą być kontrolowani. Nawet cudzoziemcy przebywający w hotelach mogą doświadczyć przeprowadzenia niezapowiedzianej kontroli przez policję i służby bezpieczeństwa. Jeśli wychodzisz z hotelu, miej ze sobą zawsze paszport lub dowód osobisty.
W dużych miastach zdarzają się rozboje, kradzieże i drobna przestępczość. Są przypadki, kiedy turysta jest usilnie zapraszany do lokali, gdzie pod groźbą przemocy musi zapłacić wygórowany rachunek.
W Turcji surowo zabroniony i restrykcyjnie karany jest przemyt i handel narkotykami.
Dlaczego karta EKUZ nie działa w Turcji?
Polacy przywykli do tego, że organizując podróże samochodem po Europie czy też podróże lotnicze mogą w większości europejskich krajów i w krajach EFTA korzystać na podstawie karty EKUZ – Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego z usług publicznej służby zdrowia na tych samych zasadach co obywatele danego kraju. Jednak Turcja nie zalicza się do tych, w których działa Europejskie Ubezpieczenie Turystyczne. Karta EKUZ jest tam więc bezwartościowa. Z tego względu przyda się ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę, które zapewni co najmniej pokrycie w ramachubezpieczenia kosztów leczenia i NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków).
Niestety, ale koszty leczenia w Turcji nie należą do niskich. Dlatego pokrycie ich z własnej kieszeni narazić Cię może na duże wydatki. Lepiej więc zadbać o dodatkowe ubezpieczenie na wakacje u ubezpieczyciela, by nie płacić samodzielnie za pomoc lekarską na miejscu.
Wyjeżdżając na wakacje do Turcji z biurem podróży, w ramach zawieranej umowy powinieneś mieć zapewnione co najmniej podstawowe ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź, za jakie szkody odpowiada w takim wypadku firma i ile wynosi suma ubezpieczenia, która jest podstawą do wyliczania odszkodowania np. przy doznaniu wypadku i nagłego zachorowania na terenie Turcji.
Dla zapewnienia sobie maksimum bezpieczeństwa na wczasach za granicą, w tym podczas podróży do Turcji, możesz wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne. W UNIQA oferujemy Ci polisę na wyjazdy w obrębie Europy i innych kontynentów.
Jak wybrać idealne ubezpieczenie turystyczne na Turcję?
Wybór ubezpieczenia wyjazdu za granicę powinien być podyktowany Twoimi indywidualnymi potrzebami. Dopasuj wariant polisy do tego, jakiej ochrony na miejscu potrzebujesz. Nasze ubezpieczenie Supertravel zapewni Ci niezbędną ochronę. Nie musisz martwić się o koszty, gdy zdarzą się nieoczekiwane sytuacje. Nagłe zachorowanie? Uszczerbek na zdrowiu spowodowany nieszczęśliwym wypadkiem, a może wyrządzenie innej osobie szkody? Wszystkie koszty leczenia, rehabilitacji i odszkodowań dla poszkodowanych możesz sobie zapewnić w ramach jednego ubezpieczenia turystycznego. Zakres ochrony obejmować może przy tym:
ubezpieczenie kosztów leczenia i rehabilitacji,
ubezpieczenie ryzyka uprawiania sportów amatorskich,
ochronę w razie zaostrzenia chorób przewlekłych,
szkody pod wpływem alkoholu – dotyczy kosztów leczenia i NNW, ale nie obejmuje szkód z OC,
transport medyczny do Polski,
koszty zakupu leków,
NNW,
ubezpieczenie OC w życiu prywatnym,
ubezpieczenie w dostarczeniu bagażu podróżnego.
Ubezpieczenie zapewni Ci assistance za granicą, a więc pomoc firmy ubezpieczeniowej, np. wtedy, gdy będzie odwołany lot. Odszkodowanie otrzymasz niemal od ręki, podobnie jak w przypadku odszkodowania za opóźniony lot. Uzyskasz je niezależnie od świadczeń przysługujących z linii lotniczych.
Gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę? W UNIQA formalności związane z nabyciem polisy załatwisz online. Kalkulator ubezpieczeń turystycznych po wprowadzeniu podstawowych danych dotyczących ochrony i liczby osób ubezpieczanych w jej ramach pokaże wysokość składki. Może ona wynosić zaledwie kilka złotych dziennie, a ubezpieczenie i tak będzie mieć szeroki zakres ochrony.
W Turcji występuje ryzyko trzęsień ziemi, a ostatnie miało miejsce we wschodniej części kraju w 2023 roku.
Turcja jest krajem zagrożonym terroryzmem. W przeszłości dochodziło do ataków w Ankarze w 2023 roku czy w Istambule w 2024 roku.
Aktualny Terrorism Index in Turkey wynosi aktualnie 4,17, ale rok temu był on na poziomie 5,60 punktów.
Drogi w Turcji są bardzo dobrej jakości, ale w dużych miastach ruch uliczny jest tak duży, że nie trudno o wypadek, zwłaszcza że kierowcy traktują przepisy drogowe jako wskazówkę, a nie obowiązujące prawo. Według Euronews, przykładowo w 2021 roku, w Turcji doszło do ponad 187,5 tys. wypadków drogowych, w których 2 422 osoby zginęły a 276 935 zostało rannych.
Najczęściej zadawane pytania przed wyjazdem do Turcji
Pełny opis i ogólne warunki ubezpieczenia
Dokumenty obsługowe
Prezentowana na stronie oferta może się różnić w zależności od dostępnych opcji i wariantów ubezpieczenia w wybranym kanale sprzedaży.
Ubezpieczenie turystyczne już od 4,62 zł dzień. Składka została wyliczona dnia 12.09.2024 r. dla wyjazdu indywidualnego.
Twoja indywidualna cena może się różnić od podanej w reklamie.