UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Wymiana koła – kiedy można liczyć na pomoc ubezpieczyciela?

Z koniecznością wymiany koła, prędzej czy później, spotyka się niemal każdy kierowca. Ważne, żeby być przygotowanym na taką sytuację i posiadać przy sobie wszystkie niezbędne do tego narzędzia. Czy samodzielna wymiana koła jest trudna? Czy można poradzić sobie z tym zadaniem bez pomocy mechanika albo drugiej osoby? Co trzeba zrobić, żeby dokonać wymiany?

mechanik zmienia koło

Wymiana koła w samochodzie – jak to zrobić?

W przypadku wielu czynności, które wykonujemy, najtrudniejszy jest ten pierwszy raz. Nie inaczej jest w przypadku wymiany koła. Warto mieć świadomość, że być może sami staniemy przed takim wyzwaniem. Żeby sobie to ułatwić, skontrolujmy, czy posiadamy w aucie wszystko, co będzie potrzebne do realizacji tego zadania. W bagażniku powinniśmy mieć:

  • Koło zapasowe – nie wszystkie auta są w nie wyposażone. Często w pojeździe znajduje się wyłącznie zestaw naprawczy, który zajmuje dużo mniej miejsca. Jednak umożliwia on przejechanie jedynie kilku kilometrów i to bardzo wolno, a nie w każdym przypadku ma on zastosowanie. Dlatego warto posiadać koło zapasowe lub dojazdowe, nawet jeśli wiąże się to z jego zakupem. Bardzo ważne jest również sprawdzenie tego, gdzie znajduje się owe koło w samochodzie. Często w pojazdach wykorzystywana jest tzw. winda. Wówczas koło jest ukryte pod bagażnikiem pojazdu i korzystając ze specjalnego mechanizmu, należy opuścić je na ziemię.
  • Podnośnik.
  • Klucz do odkręcania kół – sprawdź, czy na pewno pasuje on do twojego auta. Warto mieć jeden zapasowy klucz, gdyż możliwe, że ulegnie on uszkodzeniu podczas użytkowania.
  • Preparat WD-40 – przyda się, na wypadek gdyby śruby koła się zapiekły.

Wymiana koła krok po kroku

Nagła sytuacja zmusza do wymiany koła? Najważniejsze, żeby mieć przy sobie wszystkie konieczne narzędzia. Oto kolejne kroki, które powinniśmy wykonać:

  • Wszyscy pasażerowie niech opuszczą pojazd. Postarajmy się wyjąć z niego również rzeczy, które mogą go znacznie obciążać.
  • Koła trzeba ustawić w kierunku na wprost, zaciągnąć hamulec ręczny i wrzucić pierwszy lub wsteczny bieg.
  • Wyjmijmy koło zapasowe i narzędzia, o których wspomnieliśmy.
  • Następnie należy poluzować śruby o mniej więcej jeden obrót. Tutaj może się pojawić problem – jeśli się zapiekły, konieczne może okazać się użycie preparatu WD-40. Jeżeli nie będziemy w stanie poluzować śrub ręką, musimy to zrobić nogą. Uważajmy jednak, żeby nie naciskać zbyt mocno – możemy złamać klucz lub uszkodzić śruby.
  • Czas na skorzystanie z podnośnika. Ustawmy go w miejscu wskazanym przez producenta pojazdu. Na początek podnieśmy auto tylko odrobinę i sprawdźmy, czy jest ono stabilne. Jeśli wszystko będzie w porządku, przystępujemy do uniesienia go na odpowiednią wysokość, żeby możliwe było zdjęcie odkręconego koła.
  • Załóżmy koło zapasowe i dokręćmy śruby, ale nie do oporu – zróbmy to palcami. Maksymalnie dokręcenie powinniśmy wykonać dopiero po opuszczeniu samochodu. Sprawdźmy, czy wszystko dobrze się trzyma. Jeśli tak, to oznacza, że się udało.

Wymiana koła – kiedy pomoże ubezpieczyciel?

Samodzielna zmiana kół w samochodzie nie zawsze będzie możliwa. Przeszkodą może być brak działającego podnośnika, złamanie klucza, kłopot z opuszczeniem koła z windy czy śruby, których nie da się odkręcić. Wymiana koła wymaga dużo siły, dlatego wiele osób nie poradzi sobie z tym zadaniem. W takich przypadkach warto skorzystać z pomocy ubezpieczyciela, ale żeby było to możliwe, musimy najpierw wykupić właściwą ochronę.

Żeby mieć taką możliwość, zawrzyjmy umowę ubezpieczenia assistance, pamiętając o wyborze odpowiedniego wariantu ochrony. Warto też sprawdzić, na jakiej zasadzie można korzystać z pomocy przy wymianie koła. Ubezpieczyciel, po otrzymaniu zgłoszenia, powinien skierować do nas specjalistów, którzy pomogą w wymianie koła, a jeśli nie będzie to możliwe, odholują pojazd do warsztatu. Zwróćmy uwagę na limity dotyczące holowania: kwotowy, a także kilometrowy. Ważne jest również to, czy ochrona obowiązuje w Polsce, czy także za granicą (o ile oczywiście korzystamy z auta poza Polską). Posiadając ubezpieczenie assistance, uzyskamy wsparcie zawsze, kiedy zajdzie taka potrzeba i unikniemy dodatkowych kosztów.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Leasing operacyjny - czym jest, co go wyróżnia?

Kodeks cywilny reguluje zasady zawierania umów cywilnoprawnych, wśród których znajduje się umowa leasingowa. Czym jest leasing? Został zdefiniowany w art. 7091, gdzie wskazano, że przez umowę tego rodzaju finansujący (leasingodawca) zobowiązuje się do oddania do używania lub używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony określonych aktywów na rzecz korzystającego. Najpierw jednak przedmiot kontraktu musi zostać nabyty przez leasingodawcę od oznaczonego zbywcy na wcześniej określonych…

Czytaj dalej

Czym jest blokada alkoholowa? Jaki ma wpływ na ubezpieczenie OC?

W I półroczu 2021 roku, jak wynika ze statystyk policyjnych, zatrzymano w Polsce prawie 50 tys. nietrzeźwych kierowców, choć kontroli było nawet 3 razy mniej niż zwykle. W całym 2020 roku funkcjonariusze złapali ponad 99 tys. prowadzących pod wpływem alkoholu. Statystyki są niepokojące, tym bardziej że jazda w stanie nietrzeźwości stwarza ogromne ryzyko spowodowania kolizji czy wypadku. Zdarza się, że Ci sami kierowcy bardzo często siadają za kółkiem po alkoholu. To dla nich dobrym rozwiązaniem,…

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat