UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne do Japonii?

Podróż do Japonii to jedyne w swoim rodzaju przeżycie i moc niezapomnianych wrażeń. Odmienna kultura, fantastyczna kuchnia, bajeczne krajobrazy i liczne udogodnienia dla turystów – to tylko niektóre powody, dla których warto odwiedzić Kraj Kwitnącej Wiśni. Nie powinno się przy tym zapomnieć o zakupie odpowiedniego ubezpieczenia, które zapewni ochronę w wielu sytuacjach.

Japonia

Japonia – najważniejsze informacje

Japonia jest wyspiarskim państwem leżącym na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji. Kraj ten może się poszczycić najwyższą przeciętną długością życia na świecie oraz bardzo wysoko rozwiniętą gospodarką. Dokumentem uprawniającym Polaków do przekroczenia japońskiej granicy jest paszport (również paszport tymczasowy). Nie ma wymaganego minimalnego okresu ważności tego dokumentu. Wiza nie jest wymagana, ale pod warunkiem, że to wyjazd krótkoterminowy w celach turystycznych, naukowych lub służbowych nie dłuższy niż 90 dni. Ruch bezwizowy Polski z Japonią został przywrócony 11 października 2022 r. Oprócz tego nie ma żadnych restrykcji wjazdowych do Kraju Kwitnącej Wiśni – zostały one zniesione z dniem 29 kwietnia 2023 r.

Jeżeli chodzi o poruszenie się po kraju, to w tym zakresie nie ma żadnych ograniczeń. Każdy, kto planuje wakacje w Japonii, musi pamiętać, iż jest ona położona w strefie aktywnej sejsmicznie. Trzęsienia ziemi zdarzają się tutaj regularnie, niekiedy też dochodzi do erupcji wulkanów. W okresie od czerwca i grudnia realnym zagrożeniem są tajfuny. Poza tym na odludnych obszarach górskich trzeba zachować szczególną ostrożność z racji na rosnącą liczbę ataków niedźwiedzi.

W Japonii jest bezpiecznie. Zagrożenie przestępczością jest relatywnie niskie, co rzecz jasna nikogo nie zwalnia z obowiązku zachowania czujności. Japończycy przykładają też ogromną wagę do jakości świadczonych usług – kształtuje się ona na wysokim poziomie. Poruszanie się po kraju jest łatwo zaplanować, ponieważ środki publicznego transportu są niezwykle punktualne.

Od osób, które przybywają tutaj z wizytą, nie są wymagane zaświadczenia o szczepieniach. Pomimo że ryzyko zachorowania na tropikalną chorobę jest małe, warto zaszczepić się przeciwko: błonicy, krztuścowi, grypie, meningokokom, pneumokokom, tężcowi, WZW A i B, wściekliźnie i japońskiemu zapaleniu mózgu. Jeśli ktoś cierpi na choroby przewlekłe, powinien brać poprawkę na zmiany ciśnienia w ciągu dnia – nawet o kilkadziesiąt jednostek. Ponadto przez cały rok występuje tu silna koncentracja alergenów takich jak pleśnie, grzyby i pyłki roślin. Warto zatem kupić ubezpieczenie wyjazd za granicę uwzględniające różne ryzyka.

Co warto zobaczyć podczas wyjazdu do Japonii?

Japonia jest krajem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. To idealny wybór na egzotyczne wakacje. Jeżeli lubisz np. podróże samochodem po Europie, to wycieczka autem po Japonii także przypadnie Ci do gustu. Lista atrakcji, które warto odwiedzić podczas pobytu, jest bardzo długa. Znajdują się na niej m.in.:

  • Tokio

To stolica kraju i jednocześnie największy obszar metropolitalny na świecie. Zwiedzanie można zacząć od dzielnicy Asakusa, gdzie znajduje się najstarsza w mieście świątynia Senso-ji. Nie wypada też pominąć np. słynnego skrzyżowania w Shibuy, wieży Tokyo Skytree, Pałacu Cesarskiego, dzielnic Akihabara i Harajuku z ulicą Takeshita Dor czy największego targu rybnego na świecie Tsukiji. Popularną atrakcją, z której słynie Tokio i która jest związana z gastronomią są sushi bary.

  • Osaka

Jest to trzecie pod względem wielkości japońskie miasto. Na uwagę zasługuje tu m.in. Zamek Osaka-jo z XVI w. charakteryzujący się imponującą architekturą. Turyści chętnie zaglądają też do rozrywkowej dzielnicy Dotonbori czy najdłuższej galerii handlowej w kraju - Shinsaibashi. W osace znajduje się jedno z największych akwariów na świecie - Osaka Aquarium Kaiyukan. Nie sposób także pominąć wizyty w Universal Studios Japan.

  • Nara

Spośród tutejszych atrakcji godne polecenia są np. świątynia Todai-ji z olbrzymim posągiem Buddy Vairocana znanym jako Daibutsu, świątynia Kasuga-taisha czy Muzeum Narodowe.

  • Kioto

To stolica dawnej Japonii, zachwycająca kulturą i pięknem natury. Warto przyjechać tu wiosną, kiedy kwitną wiśnie – efekt jest niesamowity. Znajduje się tu ponad 2 000 świątyń i sanktuariów ze Złotym Pawilonem na czele. Bardzo charakterystycznym elementem krajobrazu tego miasta są uliczki z drewnianymi domami machiya. Nieopodal Kioto znajduje się Fushimi Inari Shrine, czyli sanktuarium zbudowane na cześć bogów ryżu i sake.

  • Hiroszima

Jest to miasto znane w głównej mierze za sprawą tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w sierpniu 1945 r. Obecnie Hiroszima uznawana jest za symbol pojednania – Park Pokoju to miejsce pamięci o bombardowaniu atomowym.

  • Góra Fuji

Miłośnicy górskich wędrówek z pewnością nie pominą tej atrakcji. Można stąd podziwiać wschody i zachody słońca, a także obserwować zmiany w roślinności i klimacie.

  • Wyspa Miyajima z kompleksem świątyń i Wielką Bramą Tori.

Kiedy wybrać się w podróż do Japonii?

Japonia leży w zasięgu trzech stref klimatycznych: na południu – zwrotnikowej, w części centralnej – podzwrotnikowej, a na północy – umiarkowanej ciepłej. Dobrym pomysłem jest przyjechanie tu w kwietniu, maju, wrześniu lub październiku czy listopadzie. Najgoręcej jest w lipcu i sierpniu – temperatury zwykle przekraczają 30 st. C, a w niektórych miejscach nawet 40 st. C. Najchłodniejszymi miesiącami są grudzień i styczeń. W czerwcu natomiast zaczyna się sezon deszczowy, w związku z czym częste są opady. To, kiedy przyjechać do Japonii w celach turystycznych, zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji.

Jak działa służba zdrowia i jakie są koszty leczenia w Japonii?

Podstawą systemu zdrowotnego w Japonii są kliniki i nieduże przychodnie, które specjalizują się w konkretnej dziedzinie medycyny. Opieka zdrowotna jest bezpłatna dla wszystkich obywateli tego kraju, a także dla obcokrajowców przebywających tu minimum 1 rok. Jeśli chodzi o usługi medyczne, to w tym zakresie panuje spora konkurencja. Przekłada się to na duże różnice w cenach świadczeń. Przykładowo za wizytę lekarską trzeba zapłacić od ok. 8 do 30 tys. JPY, a za dobę pobytu w szpitalu od 10 do 40 tys. JPY (plus kilka tys. JPY za wyrobienie specjalnej karty pacjenta). W przypadku nagłych zdarzeń wymagających wezwania karetki i wykonania badań należy się liczyć z wydatkiem rzędu nawet 80 tys. JPY. Dlatego warto posiadać ubezpieczenie kosztów leczenia z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia.

EKUZ i polisa z biura podróży – czy takie ubezpieczenie podróżne wystarczy do Japonii?

Karta EKUZ to cieszące się ogromną popularnością uprawniające do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest honorowana w Japonii.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie turystyczne z biura podróży, to zazwyczaj zapewnia ono ograniczony zakres ochrony. Jest on przeważnie ograniczony do kosztów leczenia, czasami ubezpieczenia bagażu oraz NNW (ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków) z niską sumą ubezpieczenia. Taka polisa nie obejmuje m.in. OC w życiu prywatnym, , opóźnienia czy odwołania lotu oraz wielu innych zdarzeń. Z reguły większość wydatków trzeba w takim przypadku ponieść z własnej kieszeni. Na odszkodowanie za opóźniony lot nie ma co zatem liczyć, a w ramach długiego lotu do Japonii ma to duże znaczenie. Najlepszym rozwiązaniem jest dodatkowe ubezpieczenie na wakacje dopasowane do konkretnych potrzeb. Aby kupić ochronę skrojoną na miarę indywidualnych oczekiwań, należy wybrać ofertę uwzględniającą ubezpieczenie na wyjazd za granicę z wysoką sumą ubezpieczenia.

Jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne do Japonii?

Zastanawiasz się, gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę? Chcesz mieć pewność, że w razie nieoczekiwanych zdarzeń takich jak nagła choroba, utrata dokumentów czy odwołany lot odszkodowanie będzie Ci przysługiwać? Zapoznaj się z warunkami polisy turystycznej Supertravel, którą znajdziesz w ofercie UNIQA. Ten produkt ubezpieczeniowy dostępny jest w 4. wariantach i obejmuje m.in.:

  • sporty amatorskie – ubezpieczane są zarówno zaplanowane, jak i niezaplanowane amatorskie aktywności sportowe,
  • koszty ratownictwa – jako ubezpieczyciel pokrywamy koszty poszukiwania, transportu do punktu opieki medycznej i udzielenie doraźnej pomocy,
  • koszty leczenia w razie zaostrzenia chorób przewlekłych – do 100% sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, bez dodatkowej opłaty,
  • szkody spowodowane pod wpływem alkoholu (w ramach KL i NNW),,
  • koszty transportu medycznego do Polski lub kraju rezydencji w przypadkach uzasadnionych z medycznego punktu widzenia,
  • koszty leczenia COVID-19, izolacji i kwarantanny.

Solidne ubezpieczenie do Japonii przyda się np. na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu, kradzieży czy uszkodzenia bagażu oraz szkód nieumyślnie wyrządzonych osobom trzecim. Uwzględnia też ubezpieczenie opóźnienia lotu i szereg innych zdarzeń. Kupisz je online na naszej stronie.

Wybierasz się do Japonii? O tym pamiętaj!

Planując wycieczkę do Japonii, warto uzyskać informacje o tym:

  • jak sprawdzić biuro podróży – koszt wyjazdu do Kraju Kwitnącej Wiśni jest duży, dlatego też stawiaj wyłącznie na sprawdzone i stabilne finansowo biura, mające doświadczenie w organizowaniu wypraw do Japonii;
  • jak spakować walizkę do samolotu – koniecznie zapoznaj się z wytycznymi zamieszczonymi na stronie Twoich linii lotniczych;
  • jak postępować na lotnisku – przy wylocie do Japonii obowiązują takie same procedury na lotniskach, jak przy rejsach do innych państw.
Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych w UNIQA TU S.A.

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od ponad 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych. Od 2009 w AXA TUiR S.A. na stanowisku Menedżera odpowiedzialnego za produkt i ocenę ryzyka. Obecnie Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA TU S.A. i odpowiada za sprzedaż, tworzenie produkt, ocenę ryzyka, rozwój sieci sprzedaży, relację z Polską Izbą Turystyki, uczestniczy również w komisji PIU dotyczącej ubezpieczeń turystycznych i gwarancji turystycznych. Bierze czynny udział w szkoleniach dla sieci agentów, Biur Podroży, spotkaniach branżowych, publikuje w prasie branżowej.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Jak wygląda odprawa na lotnisku przed odlotem krok po kroku?

Wybierasz się w podróż samolotem? Będzie to Twój pierwszy lot? Możesz odczuwać stres przed wzbiciem się w powietrze. Dobrze wszystko zaplanuj, aby zmniejszyć to poczucie. Sprawdź, jak wygląda odprawa w porcie lotniczym, którą przechodzisz, zanim jeszcze wejdziesz na pokład samolotu. Czeka Cię też kontrola bezpieczeństwa na lotnisku, przy której musisz okazać dokumenty. Zobacz, jak nadać bagaż i jakie jego rodzaje możesz zabrać ze sobą.

Czytaj dalej

Jak wygląda odprawa na lotnisku? Ile trwa odprawa przed odlotem?

Pierwsza podróż samolotem może być stresująca, ale właściwe przygotowanie do niej i zdobycie wszystkich informacji dotyczących tego, jak wygląda odprawa biletowo-bagażowa czy kontrola bezpieczeństwa przed odlotem pozwoli Ci poczuć się pewniej. Sprawdź razem z nami, jak zachować się na lotnisku i dlaczego trzeba stawić się w odpowiednim porcie lotniczym zwykle na dwie godziny przed planowaną godziną wylotu. Czy naprawdę odprawa trwa aż tak długo?

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,62 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat