Jak napisać opis wypadku czy kolizji drogowej? Jak przygotować opis zdarzenia wypadku do odszkodowania?
Zgodnie z przepisami poszkodowanemu w wypadku czy kolizji drogowej należy się odszkodowanie. Jeśli sprawcą zdarzenia jest kierowca pojazdu mechanicznego, rekompensata zostanie wypłacona z polisy OC zawartej na pojazd sprawcy. Aby jednak uzyskać odszkodowanie, musisz zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. Do wniosku należy dołączyć protokół policyjny lub oświadczenie powypadkowe podpisane przez uczestników zdarzenia. Konieczne jest potwierdzenie okoliczności przez sprawcę i bezsprzeczne przyznanie…
Jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu? Jak możesz online sprawdzić ważność polisy OC pojazdu?
Posiadacz pojazdu mechanicznego, zarejestrowanego w Polsce, musi wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli polisę OC. Chroni ona przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód osobowych i rzeczowych spowodowanych w ruchu drogowym. Ochrona ubezpieczeniowa trwa zwykle 12 miesięcy, a okres ten liczony jest od daty wskazanej na aktualnej polisie. Nawet najmniejsza przerwa w OC może Cię słono kosztować! Jak sprawdzić, czy Twoje ubezpieczenie samochodu jest aktualne?
Jakie konsekwencje niesie brak ważnego OC? Kary za brak OC 2024 - ile wynoszą i jak ich uniknąć?
Polisa OC jest jedyną obowiązkową w Polsce formą ubezpieczenia komunikacyjnego. Jej brak pociąga za sobą wysokie kary finansowe. Ich wysokość ustalana jest corocznie przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w zależności od wysokości wynagrodzenia minimalnego. Brak ważnego ubezpieczenia OC wiąże się dodatkowo z koniecznością pokrycia szkód z własnej kieszeni w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. UFG wypłaca wówczas odszkodowanie poszkodowanym, ale zwraca się z regresem…
Kupno samochodu – formalności po zakupie auta używanego lub nowego. Co musi zrobić nowy właściciel?
Nabycie nowego czy używanego samochodu wiąże się z szeregiem formalności. Podpisanie umowy kupna-sprzedaży to nie wszystko. Sprawdź, co powinieneś zrobić po zakupie auta. Czy formalności będą różnić się w zależności od tego, jaki samochód kupujesz?
Ubezpieczenie samochodu w leasingu – jak to zrobić? Kto musi wykupić ubezpieczenie dla auta w leasingu?
Do najpopularniejszych form zewnętrznego finansowania zakupu pojazdów należą kredyt samochodowy i leasing. Wśród firm szczególnym zainteresowaniem cieszy się druga z wymienionych możliwości. Co to jest leasing samochodowy? Czy auto z leasingu staje się Twoją własnością? Kto odpowiada za ubezpieczenie pojazdu?
Ubezpieczenie OC „z drugiej ręki” – ubezpieczenie samochodu używanego po zakupie. Czy polisa OC zbywcy po kupnie samochodu pozostaje ważna?
Przy zakupie używanego samochodu istotną kwestią jest ważność ubezpieczenia OC. Musisz zweryfikować jego status, jeżeli nie chcesz zostać pociągnięty w przyszłości do odpowiedzialności finansowej. Ponadto, w przypadku zmiany właściciela auta, towarzystwo ma prawo rekalkulacji polisy OC, a nabywca – zmiany firmy ubezpieczeniowej. Powinieneś jednak uważać na sytuację, w której pojawić się może problem podwójnego OC. Zobacz również, co zrobić, jeśli decydujesz się na zakup auta bez ważnego OC.
Jak ubezpieczyć samochód na wyjazd za granicę? Polisa OC i AC czy Assistance za granicą?
Przed wyruszeniem za granicę warto zorientować się, jaki zakres terytorialny ma wykupione ubezpieczenie auta na wyjazd. Polska polisa OC ważna jest na terenie wszystkich państw UE oraz kilku krajów spoza struktur Wspólnoty. Jednakże warto dodatkowo zabezpieczyć się na wypadek awaryjnych sytuacji, wykupując pakiet Assistance na wyjazd i Autocasco. Zobacz, jakie ubezpieczenia są obowiązkowe przy wyjeździe za granicę własnym samochodem.
Suma ubezpieczenia – co to jest, na jaką kwotę się ubezpieczyć? Sprawdź sumę ubezpieczenia na życie
Kupując ubezpieczenie, można spotkać się z wieloma pojęciami i zapisami, które nie są do końca zrozumiałe. Sprawia to, że trudno ocenić atrakcyjność polisy. Jedną z kwestii, która budzi wiele wątpliwości, jest suma ubezpieczenia. To od niej zależy wysokość wypłaconego odszkodowania. Czym jest suma ubezpieczenia? Co odróżnia ją od sumy gwarancyjnej? Na jaką kwotę ubezpieczyć samochód? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Wypowiedzenie umowy OC w 2024 – kiedy i jak złożyć ubezpieczycielowi wypowiedzenie polisy OC?
Wypowiedzenie umowy OC możliwe jest najpóźniej dzień przed końcem jej obowiązywania. Taki krok jest możliwy również przy podwójnym ubezpieczeniu, po zakupie pojazdu oraz po wyrejestrowaniu go. Aby mieć pewność, że dokumentacja zawiera wszystkie niezbędne informacje, najlepiej skorzystaj z gotowych wzorów dostępnych na stronie firm ubezpieczeniowych.
Jak ustalić wartość samochodu do ubezpieczenia AC? Jakie czynniki mają wpływ na wycenę pojazdu do ubezpieczenia?
Przy ubezpieczaniu samochodu w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC skupiamy się zwykle na jak najniższej składce. Natomiast przy AC, które zaliczane jest do dobrowolnych polis komunikacyjnych, najważniejszą kwestią powinny być zakres ochrony i suma ubezpieczenia. Dla ustalenia składki na AC znaczenie ma to, jaka jest wartość auta i na jaką kwotę – sumę ubezpieczenia, chcemy zawrzeć umowę. Jak ją ustalić?
Jak wykupić najtańsze ubezpieczenie OC? Wystarczy poszukać najtańszego OC w 2024 roku. Znajdź tanie OC i zaoszczędź na AC online
Cena to dla wielu posiadaczy pojazdów podstawowy czynnik determinujący wybór ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Na najniższą składkę mogą liczyć kierowcy z największym stażem i pozytywną historią ubezpieczeniową. Wpływ na wysokość składki mają także m.in.: model, wiek, pojemność silnika samochodu oraz miejsce zamieszkania. Kiedy wybierasz pakiet ubezpieczeń OC i AC powinieneś, zwrócić także uwagę na zakres ochrony. Tanie ubezpieczenie OC AC może być dobrym wyborem, ale cena nie powinna…
Jak wypełnić PCC-3 po kupnie samochodu? Jak krok po kroku wypełnić druk PCC-3 po zakupie samochodu i zapłacić podatek PCC?
Zakup pojazdu wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku obowiązków. Jednym z nich jest wypełnienie deklaracji PCC‑3 i zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, w skrócie nazywanego PCC. Czy w każdym przypadku istnieje taka konieczność? Jak wypełnić druk PCC i ile wynosi podatek od czynności cywilnoprawnych?
Współwłasność auta a ubezpieczenie OC i rejestracja pojazdu: co musisz wiedzieć, jeśli jesteś współwłaścicielem samochodu?
Współwłaścicielem auta może zostać każdy – nawet osoba niepełnoletnia. Może to być korzystne cenowo, jeśli chodzi o ubezpieczenie OC. Dwóch właścicieli a polisa – sprawdź, co warto wiedzieć, czy to opłacalne i z jakimi formalnościami się wiąże?
Ubezpieczenie samochodu na wynajem: kluczowe aspekty, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu
Wynajem samochodu to sprawdzony sposób na komfortowe przemieszczanie się między miastami w czasie urlopu. W Polsce funkcjonuje ponad 1000 wypożyczalni aut. Przy wynajmie pojazdu warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę usługi, ale i kwestie związane z ubezpieczeniem samochodu. Jak to wygląda z perspektywy właściciela auta, czyli wypożyczalni, a jak z punktu widzenia wynajmującego?
Mandat za nieprawidłowe parkowanie – ile wynosi mandat za złe parkowanie czy brak biletu na płatnym parkingu?
W wielu miastach, zwłaszcza tych największych jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, znalezienie wolnego miejsca parkingowego w godzinach szczytu lub o poranku, jest bardzo trudne. Kierowcy naginają albo wręcz łamią przepisy, pozostawiając swoje samochody w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Muszą się wówczas liczyć z ryzykiem nałożenia kary w postaci mandatu karnego, założenia blokady na koło samochodu czy też odholowaniem auta na policyjny parking. Zobacz, co grozi za parkowanie w niedozwolonym…
Międzynarodowe prawo jazdy – jak wyrobić dokument i uzyskać międzynarodowe prawo jazdy? Kiedy będzie nam potrzebne?
W 2022 roku Rzeczpospolita informowała, że 42,5 proc. Polaków wybierało się na wakacyjny wyjazd własnym samochodem. Część z nich decydowała się na urlop poza granicami kraju. Jeśli i Ty planujesz taką podróż, sprawdź, czy nie będziesz potrzebować międzynarodowego prawa jazdy. Niestety, nie wszędzie akceptowany jest polski dokument. Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy i w jakich przypadkach będzie to wymagane?
Autostrady w Polsce – jak dużo ich jest i jak z nich korzystać? Jakie są opłaty za autostrady i drogi ekspresowe w Polsce?
Sieć dróg krajowych i autostrad w Polsce pozwala na szybkie dotarcie do wielu miast i tranzytowy przejazd przez nasz kraj. Chociaż mamy do dyspozycji znacznie mniej autostrad niż, np. Niemcy czy Francuzi, to ich długość systematycznie rośnie. W 2024 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiedziała, że w tym roku do użytku zostanie oddanych 142 km nowych autostrad i dróg ekspresowych. Zobacz, jak z nich korzystać i jakie obowiązują na nich opłaty.
Rzeczoznawca samochodowy – kiedy warto skorzystać z jego usług?
W następstwie wypadku czy kolizji na drodze samochód może ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu. W celu ustalenia kwoty odszkodowania z ubezpieczenia komunikacyjnego OC lub AC wartość powstałej szkody musi być właściwie oszacowana. Zajmują się tym rzeczoznawcy komunikacyjni. Jakie są uprawnienia i obowiązki takich osób? Jak wygląda likwidacja szkody przez rzeczoznawcę? Jaki jest koszt powołania niezależnego rzeczoznawcy samochodowego? Sprawdź w naszym artykule.
Stłuczka samochodowa – jak uzyskać odszkodowanie?
Każdego dnia w Polsce dochodzi do wypadków i stłuczek samochodowych. Przykry incydent może się zdarzyć tak naprawdę każdemu, nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Wystarczy chwila nieuwagi z naszej, bądź osoby jadącej z przeciwnej strony, by doszło do zdarzenia. Jeśli będziemy wiedzieć, jak się zachować, unikniemy niepotrzebnych konfliktów i czasu poświęconego na uzyskanie odszkodowania. Jak się zachować po stłuczce samochodowej, kto powinien zgłosić szkodę ubezpieczycielowi i po jakim…
Ubezpieczenie NNW - jak działa i od czego chroni?
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) jest formą ubezpieczenia, obejmującą ochronę życia i zdrowia zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Wypłacane jest ono w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. Ubezpieczenie NNW obejmuje szkody poniesione w wyniku wypadku drogowego oraz w innych sytuacjach związanych z pojazdem.
Ubezpieczenie samochodu ciężarowego – ile kosztuje, jaki jest jego zakres?
Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy pojazd mechaniczny w Polsce podlega obowiązkowo komunikacyjnemu ubezpieczeniu OC. Nie inaczej jest w przypadku samochodów ciężarowych. Co warto wiedzieć przed zakupem ochrony dla tych pojazdów? Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego i jaki jest jego zakres?
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – jakie konsekwencje grożą, jeśli nie ustąpisz pierwszeństwa pieszemu?
Komenda Główna Policji, w swoim raporcie dotyczącym wypadków na drogach w 2023 roku, podała, że trzecią najczęstszą przyczyną incydentów na prostych odcinkach było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu. Z tego powodu doszło do 1537 takich zdarzeń. Jednocześnie było to przyczyną ponad 600 wypadków na skrzyżowaniach z pierwszeństwem przejazdu. Sprawdź, co grozi kierowcom za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.
Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego? Sprawdź koszt ładowania samochodu elektrycznego w domu i na stacjach
Na koniec I kwartału 2024 roku, według Licznika Elektromobilności uruchomionego przez PZPM i PSPA, po polskich drogach jeździło 108 331 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Popularność takich pojazdów rośnie. Z siódmej edycji Barometru Nowej Mobilności, tj. corocznego badania obrazującego preferencje Polaków związane z elektromobilnością, przygotowanej przez Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności wynika, że niemal 25 proc. respondentów jest zainteresowanych zakupem auta elektrycznego.…
Ruch lewostronny na świecie – w których krajach obowiązuje ruch lewostronny?
W Polsce i większości krajów europejskich obowiązuje ruch prawostronny, co oznacza, że samochody poruszają się po prawej stronie jezdni. Nie jest to jednak normą na świecie. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej samochody jeżdżą po lewej stronie. Gdzie jeszcze panują takie zasady? Warto to wiedzieć, zwłaszcza przy planowaniu wyjazdów turystycznych własnym autem.
Zgubiłeś prawo jazdy? Sprawdź, co powinieneś zrobić? Jak zastrzec dokument i jak wygląda wydanie wtórnika prawa jazdy?
Kierujący pojazdami mechanicznymi w Polsce nie muszą mieć przy sobie fizycznego dokumentu uprawniającego do poruszania się po drogach. Nie narażą się przez to na nałożenie mandatu, nawet w trakcie kontroli policyjnej. Jeśli jednak zgubisz prawo jazdy, powinieneś wyrobić nowy dokument. Jak to zrobić i jak postępować, jeśli dojdzie do zgubienia czy kradzieży prawa jazdy w Polsce i poza granicami kraju?
Jak przewozić psa w samochodzie? Przewóz psa a względy bezpieczeństwa i aktualne przepisy
Wakacje całą rodziną często oznaczają, że jadą na nie rodzice z dziećmi oraz czworonożny pupil. Jeśli chcesz zabrać swojego czworonożnego przyjaciela na wczasy, a wybierasz transport kołowy, sprawdź, jak przewozić psa w samochodzie. Jak powinna wyglądać podróż z czworonogiem?
Konfiskata auta za alkohol – nowe przepisy i nowe kary dla pijanych kierowców
Tylko w I półroczu 2023 roku Policja zatrzymała ponad 47 tys. nietrzeźwych kierujących pojazdami. Pomimo faktu, że rok wcześniej było ich ponad 48 tysięcy, to nadal bardzo wysoki wynik. Dlatego Policja ogłasza „zero pobłażliwości dla pijanych kierowców”. Postrach ma siać wprowadzona 14 marca 2024 roku kara w postaci konfiskaty auta za prowadzenie pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Jak to wygląda w praktyce?
Ubezpieczenie OC krótkoterminowe – kto i kiedy może wykupić krótkoterminowe OC na miesiąc?
Standardowo większość polskich kierowców wykupuje ubezpieczenie OC na rok. Jednak istnieją wyjątki od tej reguły. Towarzystwa oferują swoim również OC krótkoterminowe (tzw. ubezpieczenie komisowe), które gwarantuje ochronę przez co najmniej 30 dni – co istotne, daje taki sam zakres ochrony jak standardowe OC zawierane na 12 miesięcy. Kto najczęściej korzysta z czasowego ubezpieczenia samochodu i czy OC na miesiąc odnawia się automatycznie? Kiedy możliwe jest ubezpieczenie samochodu na miesiąc?
Jak sprawdzić OC pojazdu? Czy numer polisy wystarczy do sprawdzenia ważności ubezpieczenia OC?
Posiadacz pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ochrona ubezpieczeniowa trwa zwykle 12 miesięcy, a okres ten liczony jest od daty wskazanej na polisie OC. Jak sprawdzić, czy OC samochodu jest aktualne i nie dopuścić do powstania przerwy w okresie działania polisy? Jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu sprawcy kolizji czy wypadku drogowego?
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) – co należy do jego zadań? Jak sprawdzić OC w UFG?
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja powołana w 1990 roku w związku z rozwojem rynku ubezpieczeń w Polsce. Jej istnienie jest niezbędne, gdyż pełni ona bardzo ważne funkcje, szczególnie istotne z punktu widzenia poszkodowanych w wypadkach i kolizjach. Co należy do zadań funduszu? Co warto o nim wiedzieć?
Materiały mają charakter informacyjny i marketingowy oraz nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego.
Ubezpieczenie OC już od 321 zł/rok. Składka została wyliczona 19.02.2024 r. dla kierowcy z Łopuszna, w wieku 47 lat, jeżdżącego samochodem TOYOTA-Auris 1.6 MR`13 E5-Premium z silnikiem 1598 cm3 z 2013 roku. W cenie została uwzględniona 15-proc. zniżka za zakup online. Twoja indywidualna cena może się różnić od podanej w reklamie.