
Polisa AC – jak się zachować po szkodzie?
W celu odzyskania odszkodowania z polisy AC po spowodowaniu kolizji, wypadku drogowego lub uszkodzenia samochodu należy podjąć odpowiednie działania. Podstawą jest powiadomienie organów porządkowych, a w przypadku, gdy w zdarzeniu uczestniczyły także inne pojazdy – należy spisać ich dane.

Nie jestem sprawcą ale chcę skorzystać z AC auta
Szkodę niepowstałą w wyniku działań kierowcy można zlikwidować z OC sprawcy lub własnego ubezpieczenia AC. Wybór drugiej opcji nie jest równoznaczny z utratą zniżek na podstawowe ubezpieczenia komunikacyjne. Przy czym warto pamiętać, że chociaż wypłata odszkodowania z AC przebiega sprawniej, to standardowo szkody powstałe nie z naszej winy należy likwidować z polisy OC sprawcy.

Kiedy warto kupić ubezpieczenie AC (autocasco)?
Jako posiadacze auta jesteśmy zobligowani jedynie do wykupienia obowiązkowej polisy OC. Nie zapewni nam ona jednak odszkodowania za poniesione szkody, jeśli sami spowodujemy wypadek. Pieniędzy nie otrzymamy również wtedy, gdy auto zostanie nam skradzione lub uszkodzone w inny sposób. W takich sytuacjach przydaje się inne ubezpieczenie – autocasco. Jakie są jego warianty i kiedy warto je wykupić?

Udział własny w szkodzie – czym jest, na czym polega?
Przed wyborem oferty ubezpieczenia AC warto wiedzieć, czym jest „udział własny w szkodzie”. Poprzez ten termin należy rozumieć część wartości szkody, którą kierowca musi wyłożyć z własnej kieszeni, wówczas, gdy spowoduje wypadek lub kolizję drogową. Wysokość udziału własnego w szkodzie znacząco wpływa na cenę polisy AC.

Ubezpieczenie AC – jakie zniżki przysługują? Kiedy możesz stracić zniżki na OC i AC?
Rodzaje zniżek, przysługujące kierowcom przy zakupie polis, uzależnione są od wewnętrznych ustaleń towarzystw ubezpieczeniowych. Zazwyczaj na cenę autocasco wpływają: historia przebiegu ubezpieczenia, wiek kierowcy, marka samochodu czy miejsce zamieszkania. Jak istotny jest przebieg dotychczasowych polis?

Czy wartość auta zmienia się w trakcie trwania ubezpieczenia AC?
Wpływ na maksymalną wysokość odszkodowania z polisy AC ma przede wszystkim wartość rynkowa samochodu. Wraz z upływem czasu spada suma ubezpieczenia, a co za tym idzie również wysokość odszkodowania w przypadku szkody. Jej zmniejszenie następuje również wraz z konsumpcją sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie OC i AC najtaniej – opcje dla ubezpieczenia samochodu firmowego
Przedsiębiorcy, którzy ubezpieczają w danym towarzystwie więcej niż jedno auto, mogą liczyć na atrakcyjne warunki zakupu polisy. Należy przy tym pamiętać, że jeśli korzystają z leasingu, umowa ta zobowiązuje ich do zakupu OC i AC o konkretnym zakresie ochrony.

Ubezpieczenie autocasco – co obejmuje ubezpieczenie AC – jak wybrać?
Autocasco (AC) jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które gwarantuje pokrycie kosztów szkody powstałej w wyniku kolizji lub wypadku drogowego, uszkodzenia auta przez osoby trzecie lub nieprzewidziane warunki atmosferyczne, kradzieży pojazdu czy jego pożaru lub wybuchu.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie AC (autocasco)?
Przy wyborze ubezpieczenia AC warto dokładnie porównać ofertę poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Przy tym należy zwracać uwagę nie tylko na atrakcyjną cenę, ale również na zakres ochrony, wysokość odszkodowania, wysokość udziałów własnych i franszyzy oraz sposób wyceny szkody.

Nadubezpieczenie i niedoubezpieczenie – co oznaczają?
Znaczenie terminów nad- i niedoubezpieczenie przydaje się przy szacowaniu wartości naprawy szkody oraz wysokości odszkodowania. Pierwsze z wymienionych pojęć oznacza kwotę ubezpieczenia, przekraczającą wartość pojazdu. Z kolei niedoubezpieczenie jest pojęciem odwrotnym – oznacza ubezpieczenie pojazdu na wartość niższą niż realna wartość pojazdu.

Gotówkowe i bezgotówkowe rozliczenie AC – jakie są różnice?
W przypadku wystąpienia szkody sposób wypłaty odszkodowania w ramach polisy AC uzależniony jest od wyboru właściciela pojazdu. Wyróżnia się gotówkowe i bezgotówkowe rozliczenie AC. Warto przy tym pamiętać, że kwestie te określa się już przy podpisywaniu umowy.

Historia Pojazdu – sprawdź VIN bezpłatnie
Bezpłatna aplikacja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pozwala na uzyskanie informacji o historii pojazdu. Można to zrobić, wpisując do niej numer rejestracyjny samochodu, datę jego pierwszej rejestracji oraz własny numer identyfikacyjny, który nadany został przez producenta pojazdu. Jest to szczególnie przydatna opcja w przypadku kupna używanego samochodu.

Suma ubezpieczenia w autocasco
Wysokość sumy polisy Autocasco uzależniona jest od umowy zawartej z danym towarzystwem ubezpieczeniowym. Zazwyczaj jest ona ustalana na podstawie gotowych wycen samochodów, przy sporządzaniu, których brane są takie parametry, jak marka, model i wiek samochodu.

Tanie ubezpieczenie AC – kiedy mogę odzyskać składkę?
Przy sprzedaży lub wyrejestrowaniu pojazdu warto postarać się o zwrot kosztów z niewykorzystanego ubezpieczenia AC. Warto przy tym pamiętać, że kwota ta zostanie pomniejszona o uprzednio zlikwidowaną szkodę. Poza tym suma ubezpieczenia może się zmniejszyć, jeśli znacząco spadła wartość samochodu.

Obliczenie składki ubezpieczenia OC/AC
Przed zakupem ubezpieczenia OC i AC warto wcześniej skorzystać z kalkulatorów i porównywarek, które są zbiorczym zestawieniem najatrakcyjniejszych na rynku ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Tego typu działania powinni podjąć wszyscy kierowcy, którym zależy na jak atrakcyjniejszym pod względem cenowym ubezpieczeniu.

Franszyza – czyli nasz udział w odszkodowaniu
Franszyza redukcyjna jest terminem ubezpieczeniowym i oznacza udział własny w odszkodowaniu. W ubezpieczeniach komunikacyjnych najczęściej kierowcy spotykają się z nim przy umowie AC. Franszyza jest szczególnie atrakcyjną opcją dla właścicieli aut, którzy chcą zminimalizować koszty swojego ubezpieczenia AC.

Ubezpieczenie OC za granicą – o czym należy pamiętać?
Wyjazd samochodem za granicę może wiązać się z różnymi nieprzewidzianymi sytuacjami, w tym, m.in. kolizją lub wypadkiem drogowym. Dlatego też przed podróżą warto upewnić się o tym, czy wykupiona polisa OC obowiązuje w miejscu, do którego się udajemy i jaki jej jest zakres ochrony.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) – od czego zależy jego wysokość?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym, zatem każdy posiadacz pojazdu powinien wykupić ubezpieczenie na swój pojazd.

Bezpośrednia likwidacja szkody – była szkoda i co dalej?
Wydarzyła się stłuczka nie z Twojej winy? System Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS) pozwala likwidować szkodę z ubezpieczenia OC sprawcy bezpośrednio w UNIQA. Dzięki temu nie musisz zgłaszać zdarzenia do towarzystwa sprawcy. Sprawę załatwisz wygodnie u ubezpieczyciela, którego znasz i którego Ty wybrałeś!
Brzmi ciekawie? W dalszej części artykułu dowiesz się, dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania.

Jak kupić ubezpieczenie OC online?
Jak znaleźć polisę komunikacyjną, by nie przepłacać za ubezpieczenie? Jedną z metod jest zakup OC przez internet. Chociaż taką możliwość daje dziś wiele towarzystw ubezpieczeniowych, warto dobrze przygotować się do tego procesu. Czym jest e-polisa i jak kupić ubezpieczenie przez internet? Sprawdź w naszym poradniku.

Jak zlikwidować szkodę z polisy OC sprawcy? Jak zgłosić szkodę i jak wygląda likwidacja szkody oraz uzyskanie odszkodowania?
W celu zlikwidowania szkody z polisy OC sprawcy kolizji lub wypadku drogowego należy złożyć komplet dokumentów do ubezpieczyciela. Po zgłoszeniu można spodziewać się wizyty rzeczoznawcy w celu oszacowania wartości poniesionych strat.Nie jest to jednak jedyna opcja oceny uszkodzeń. W Unice możesz także skorzystać z aplikacji AudaSmart, gdzie umieszczasz zdjęcia bądź też wartość szkody szacowana jest w warsztacie, który z nami współpracuje. Zawsze poszkodowanemu kierowcy pozostawia się wybór co…

Ubezpieczenia samochodu – obowiązkowe ubezpieczenie OC i dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne. Gdzie po najlepsze i tanie OC i AC pojazdu?
W Polsce kierowcy są zobowiązani do posiadania polisy ubezpieczeniowej OC, która jest formą zabezpieczenia finansowego w przypadku spowodowania szkody. Taki obowiązek nakłada na właściciela pojazdu ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Inne typy ubezpieczeń samochodowych nie są obowiązkowe. Ich wybór uzależniony jest od indywidualnych potrzeb kierowców. Warto sprawdzić, jakie są to ubezpieczenia auta i od czego zależy wysokość składki na nie?

Zniżki OC – od czego zależy cena ubezpieczenia OC? Jak sprawdzić, czy przyznane są Ci pełne zniżki OC?
Towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają zniżki od stawki podstawowej na ubezpieczenie samochodu. Wysokość tych zniżek zależy od aktualnej polityki ubezpieczyciela. Można je uzyskać, płacąc za polisę metodą płatności preferowaną przez towarzystwo - np. kartą kredytową - oraz decydując się na formę zakupu ubezpieczenia za pomocą kalkulatora OC, gdzie można uzyskać nawet 15% zniżki. Na zniżki mogą liczyć także kierowcy, którzy mają wykupione w danym towarzystwie ubezpieczenie na dom lub inny pojazd.…

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie OC
W związku ze sprzedażą samochodu nowemu nabywcy należy przekazać ważną polisę OC. W takim przypadku obowiązkiem sprzedającego jest poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o dokonaniu transakcji. Należy to zrobić w formie pisemnej oraz dostarczyć komplet wymaganych dokumentów.

Ubezpieczenie assistance – jakie usługi może objąć?
Ubezpieczenie assistance jest formą zabezpieczenia w przypadku awarii samochodu. Obejmuje ono również awarie, które nastąpiły na skutek wypadku drogowego. Spośród dostępnych w towarzystwach ubezpieczeniowych opcji można wybrać polisę assistance w wariancie mini lub maxi

Rodzaje ubezpieczeń assistance – przed czym chroni polisa?
Najpopularniejszym typem polisy assistance jest ubezpieczenie komunikacyjne, w ramach którego zapewnia się pomoc w przypadku wystąpienia nieprzewidzianej awarii drogowej. Wśród innych rodzajów ubezpieczeń assistance można wyróżnić: ubezpieczenie domu, firmy oraz zdrowotne, na wypadek sytuacji, w których konieczna jest interwencja medyczna.

Pakiet ubezpieczeń OC i AC – jak wybrać najlepszy?
Przy zakupie pakietu OC i AC warto wziąć pod uwagę zakres ochrony, który powinien być dostosowany do indywidualnych preferencji właścicieli pojazdów mechanicznych. Warto również podjąć wysiłek porównania ofert poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Mogą się one różnić od siebie nie tylko ceną, ale również zakresem ochrony.

Kiedy mogę wypowiedzieć ubezpieczenie OC samochodu? Jak wygląda w praktyce wypowiedzenie umowy OC i jak zmienić ubezpieczyciela?
Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Przeważnie ulega ona przedłużeniu na kolejny rok po wygaśnięciu poprzedniej polisy. Nie można wypowiedzieć OC w dowolnym momencie trwania umowy. Jest to możliwe jedynie w kilku przypadkach. Na taki krok najczęściej decydują się kierowcy tuż przed wygaśnięciem umowy polisy OC, oraz właściciele aut, którzy nabyli ubezpieczenie w innym towarzystwie. Wedle obowiązujących przepisów ubezpieczenie OC można rozwiązać także w…

Samochód jest używany ale nie ma polisy OC – co robić?
W Polsce posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe, nawet wtedy, kiedy samochód stoi nieużywany. Przy zakupie auta bez ważnej polisy OC, należy ją zakupić w dniu nabycia pojazdu. W przypadku użytkowania samochodu bez ważnego ubezpieczenia OC kierowcy grożą wysokie kary finansowe.

Przedłużenie polisy OC – kiedy nie dostaniemy oferty na kolejny rok?
W niektórych przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe nie przedłużają polisy OC automatycznie na kolejne 12. miesięcy. Najczęstszą przyczyną takiego obrotu spraw jest zaleganie z opłatami. Nieprzedłużenie ubezpieczenia OC, występuje także w związku z brakiem zgłoszenia chęci kontynuacji polisy po zmianie właściciela auta.
Materiały mają charakter informacyjny i marketingowy oraz nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego.
Ubezpieczenie OC już od 378 zł/rok. Składka została wyliczona 18.02.2025 r. dla kierowcy z Torunia, w wieku 66 lat, jeżdżącego samochodem TOYOTA Yaris z silnikiem 998 cm3 z 2018 roku. W cenie została uwzględniona 15-proc. zniżka za zakup online. Twoja indywidualna cena może się różnić od podanej w reklamie.
Ubezpieczenie OC+AC już od 985 zł/rok. Składka została wyliczona 18.02.2025 r. dla kierowcy z Torunia, w wieku 66 lat, jeżdżącego samochodem TOYOTA Yaris z silnikiem 998 cm3 z 2018 roku. W cenie została uwzględniona 15-proc. zniżka za zakup online oraz udział własny w pokryciu kosztów szkody wypadku i kradzieży. Twoja indywidualna cena może się różnić od podanej w reklamie.