Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Ile będą kosztować tablice indywidualne? Jaki kształt mogą mieć indywidualne numery rejestracyjne?

Tablice rejestracyjne w są jedną z cech identyfikujących każdy pojazd. Umieszczone są z tyłu i z przodu samochodu czy z tyłu motoru. Zamieszczone na nich symbole znajdują się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu i na polisie OC. Możesz wyróżnić swoje auto i zdecydować się na indywidualną tablicę rejestracyjną. Jak to zrobić? Jaka może być treść tablic rejestracyjnych indywidualnych? Dowiedz się również, ile kosztuje indywidualna tablica rejestracyjna.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak muszą…

Czytaj dalej

Kiedy konieczna jest wymiana dowodu rejestracyjnego? Czy z powodu braku miejsca na pieczątki z badania technicznego trzeba go wymienić?

Podstawowym dokumentem potwierdzającym własność pojazdu jest dowód rejestracyjny. Znajdują się w nim wszystkie najważniejsze informacje o cechach technicznych auta, a także dane właściciela czy współwłaścicieli. Jest również miejsce na pieczątki potwierdzające fakt przeprowadzenia badania technicznego, które ważne jest zazwyczaj 12 miesięcy od jego wykonania. Sprawdź, kiedy musisz dokonać wymiany dowodu rejestracyjnego. Czy brak miejsca na kolejne wpisy będzie jedną z przyczyn wymiany?…

Czytaj dalej
Widok na nowoczesny wielopasmowy autostradowy most z białymi kablami, po którym poruszają się różne pojazdy w obu kierunkach, z ciężarówką i samochodami osobowymi – potencjalny przykład drogi objętej systemem opłat drogowych eurowinieta

Eurowinieta, czyli opłata drogowa obowiązująca w Szwecji, Danii, Holandii i Luksemburgu - jak ją zamawiać?

O ile w Polsce obowiązuje system e-Toll przy płatnościach za poruszanie się płatnymi autostradami i drogami, o tyle w wielu krajach w Europie konieczne jest wykupienie winiet. Istnieje również Eurowinieta. Czym jest i jakie europejskie kraje obejmuje?

Czytaj dalej

Strefa zamieszkania i strefa ruchu - jakie zasady poruszania się w nich obowiązują?

Kierowcy w ruchu drogowym musi stosować się do przepisów Kodeksu drogowego. Szczególną ostrożność każdy – zarówno kierowca pojazdu mechanicznego, jak i pieszy–powinien zachować w tak zwanej strefie zamieszkania. Co to za miejsce? Jaka jest definicja strefy zamieszkania i jakie przywileje mają w niej przechodnie?

Czytaj dalej
Zapalona kontrolka silnika i przypomnienie o wymianie oleju na desce rozdzielczej samochodu z widocznym przebiegiem pojazdu.

Zapalona kontrolka silnika check engine na desce rozdzielczej - czy oznacza poważną awarię?

Nieprawidłowo działający silnik może doprowadzić do poważnych awarii, ale i do tragedii na drodze. Dla własnego bezpieczeństwa nigdy nie powinieneś lekceważyć kontrolki silnika. Co ona oznacza i czy zawsze jej zapalenie na desce rozdzielczej powinno skłonić Cię do zaprzestania jazdy i zamówienia lawety? Sprawdź to!

Czytaj dalej
Pojazdy poruszające się po wielopasmowej drodze wśród zielonych wzgórz, zdjęcie pokazuje ruchliwy szlak komunikacyjny.

Zakaz zatrzymywania i zakaz postoju - znak B-35 i B-36 w praktyce

Znajomość znaków i ich poprawna interpretacja oraz stosowanie się do nich to obowiązek każdego uczestnika ruchu drogowego. Młodzi adepci uczący się zasad poruszania się po drogach, przyszli kierowcy, muszą wiedzieć, co oznacza znak zakaz postoju. Często jest mylony ze znakiem zatrzymywania się. Zobacz, jak go rozumieć.

Czytaj dalej

Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Co to za kategoria? Jak zrobić prawo jazdy na motor?

Aby poruszać się po drogach pojazdami mechanicznymi, kierowca musi mieć prawo jazdy właściwej kategorii. W przeciwnym wypadku korzystać będzie z dróg publicznych nielegalnie. Sprawdź, jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii A.

Czytaj dalej

Klimatyzacja samochodowa - jak działa klimatyzacja w samochodzie? Budowa układu klimatyzacji i możliwe awarie

Klimatyzacja pozwala na utrzymanie pożądanej temperatury wewnątrz pojazdu. Jak działa? Jakie jej elementy muszą pracować sprawnie, by nawet w czasie największych upałów w aucie było przyjemnie chłodno?

Czytaj dalej
Zbliżenie na światła pozycyjne samochodu, przedstawiające jasną lampę kierunkowskazu i czerwoną lampę światła stop na tle metalicznego lakieru pojazdu, z rozmytym lustrzanym odbiciem otoczenia.

Światła pozycyjne – do czego służą, kiedy należy je włączać?

W zakresie obowiązkowego wyposażenia każdego samochodu w Polsce znajduje się oświetlenie zewnętrzne, w tym światła pozycyjne. Kiedy należy ich używać i czym różnią się one od świateł mijania?

Czytaj dalej

Jak wygląda i kiedy powinna być dokonana wymiana dowodu rejestracyjnego pojazdu?

Samochody czy motocykle poruszające się po polskich drogach muszą być dopuszczone do użytku, co potwierdza urzędowo wydział komunikacji, wydając właścicielowi czy właścicielom dowód rejestracyjny. Dowód ten wyrabiany jest przy okazji rejestracji samochodu. Kiedy jednak powinna być dokonana jego wymiana?

Czytaj dalej
Klient sprawdza automatyczne odnowienie OC

Czy polisa OC jest wznawiana automatycznie co roku?

Polisa OC po upływie okresu na jaki została zawarta przez właściciela podlega automatycznemu wznowieniu, jeśli ubezpieczający pojazd nie wypowie ubezpieczenia. Wyjątek stanowi sytuacja, gdzie w trakcie roku polisowego zmienił się właściciel. Wówczas ubezpieczenie zawarte przez poprzedniego właściciela nie przedłuży się automatycznie.

Czytaj dalej
Kobieta właśnie sprzedała swój samochód, czekają ją teraz kolejne formalności

Jak zgłosić zbycie pojazdu? Gdzie trzeba złożyć zgłoszenie zbycia pojazdu?

Zbycie pojazdu może oznaczać jego sprzedaż albo przekazanie w formie darowizny. W obu przypadkach dotychczasowy właściciel przestaje nim być, co pociąga za sobą konieczność dopełnienia pewnych ważnych formalności, a przekroczenie terminu na zgłoszenie zbycia pojazdu skutkować będzie nałożeniem wysokiej kary finansowej. Jak poinformować, że sprzedałeś pojazd? Gdzie złożyć zawiadomienie o zbyciu auta? Co w takim przypadku z ubezpieczeniem OC samochodu?

Czytaj dalej
Mężczyzna uzupełnia wniosek o rejestrację pojazdu

Jak wypełnić aktualny wniosek o rejestrację pojazdu? Jak pobrać i wypełnić wniosek PDF lub DOC?

Po zakupie pojazdu lub jego nabyciu w drodze spadku czy darowizny konieczne jest jego zarejestrowanie w urzędzie. Wskazują na to przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym i szereg innych ustaw i rozporządzeń. Podstawą jest odpowiedni wniosek. Sprawdź, jak go wypełnić i gdzie złożyć.

Czytaj dalej
Leśną drogą jedzie biały samochód bez ważnego OC

Kara za brak OC: ile wynosi, jak jej uniknąć i co warto wiedzieć?

Niezawarcie polisy ubezpieczeniowej OC wiąże się z karami finansowymi, których wysokość jest uzależniona od typu pojazdu, okresu przerwy w ubezpieczeniu oraz wysokości minimalnego wynagrodzenia w danym roku - kierowca samochodu ciężarowego zapłaci więcej niż właściciel osobówki. A może kupiłeś nowy samochód, przeraża Cię wysokość Twojej składki OC, więc postanawiasz jej nie płacić? Bądź pewien, że jeśli zostanie to wykryte, możesz ponieść dużo wyższe koszty niż roczna składka tego obowiązkowego…

Czytaj dalej
Elegancko ubrany mężczyzna ogląda samochód który zamierza pozyskać w ramach leasingu operacyjnego.

Leasing operacyjny - czym jest, co go wyróżnia?

Kodeks cywilny reguluje zasady zawierania umów cywilnoprawnych, wśród których znajduje się umowa leasingowa. Czym jest leasing? Został zdefiniowany w art. 7091, gdzie wskazano, że przez umowę tego rodzaju finansujący (leasingodawca) zobowiązuje się do oddania do używania lub używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony określonych aktywów na rzecz korzystającego. Najpierw jednak przedmiot kontraktu musi zostać nabyty przez leasingodawcę od oznaczonego zbywcy na wcześniej określonych…

Czytaj dalej
Mały czerwony samochodzik-zabawka stoi na dokumentach niezbędnych do opłacenia akcyzy za samochód.

Jak zapłacić akcyzę za samochód? Jak sprowadzić samochód osobowy i opłacić podatek akcyzowy?

Jeśli decydujesz się na sprowadzenie auta z zagranicy, licz się z kosztami. W przypadku samochodów, które z różnych powodów nie mogą przekroczyć granicy kraju na własnych kołach, musisz doliczyć koszty wynajęcia lawety i tankowania. Natomiast już w Polsce powinieneś przejść procedurę rejestracji sprowadzonego auta oraz uregulować należną fiskusowi opłatę. Jak zapłacić akcyzę za samochód?

Czytaj dalej
Czerwony samochód ze zgubioną tablicą rejestracyjną

Co zrobić, kiedy zostanie zgubiona tablica rejestracyjna? Czy AC pokryje koszty?

Cechą charakterystyczną przypisaną do każdego pojazdu jest jego numer rejestracyjny, umieszczany w dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu (jeśli jest wydana), na dokumencie własności czy na tablicach. Tablice rejestracyjne muszą być trwale umieszczone w wyznaczonym miejscu samochodu czy motocykla. Jednak pomimo dołożenia wszelkich starań do tego, by tak je zamocować, mogą zginąć podczas ulewy czy w innych okolicznościach. Sprawdź, co zrobić, kiedy zostanie zgubiona tablica rejestracyjna…

Czytaj dalej
Mężczyzna odmawia napicia się alkoholu ponieważ będzie prowadził auto z blokadą alkoholową

Czym jest blokada alkoholowa? Jaki ma wpływ na ubezpieczenie OC?

W I półroczu 2021 roku, jak wynika ze statystyk policyjnych, zatrzymano w Polsce prawie 50 tys. nietrzeźwych kierowców, choć kontroli było nawet 3 razy mniej niż zwykle. W całym 2020 roku funkcjonariusze złapali ponad 99 tys. prowadzących pod wpływem alkoholu. Statystyki są niepokojące, tym bardziej że jazda w stanie nietrzeźwości stwarza ogromne ryzyko spowodowania kolizji czy wypadku. Zdarza się, że Ci sami kierowcy bardzo często siadają za kółkiem po alkoholu. To dla nich dobrym rozwiązaniem,…

Czytaj dalej
Mężczyzna otwiera schowek samochodowy w którym znajduje się karta pojazdu

Jak sprawdzić, czy była wydana karta pojazdu?

Do podstawowych dokumentów pojazdu samochodowego zalicza się dowód rejestracyjny oraz instrukcję obsługi, jaką dołącza do auta jego producent czy kolejni właściciele przy sprzedaży. Każdy pojazd podlegający rejestracji w Polsce powinien mieć też dowód zawarcia umowy ubezpieczenia OC, a jego właściciel musi dbać o to, by zachować ciągłość trwania ochrony. Bardzo często też wśród dokumentów samochodowych znajduje się karta pojazdu. Zobacz, czym ona jest i jak sprawdzić czy była wydana karta…

Czytaj dalej
Tankowanie auta firmowego z dokonaniem płatności przy użyciu karty paliwowej

Karta paliwowa dla Twojej firmy - transakcje flotowe pod kontrolą - zobacz interpretację ogólną i najczęściej zadawane pytania

Polskie przedsiębiorstwa utrzymują często szeroką flotę samochodową. Zalicza się do niej pojazdy osobowe i ciężarowe, w tym TIR-y. Mogą one być własnością firmy lub też być finansowane z wykorzystaniem leasingu lub kredytów. Wszystkie wymagają niezmiennie ponoszenia wydatków na utrzymanie, łącznie z kosztem eksploatacji i paliwa. Dużym ułatwieniem przy korzystaniu z samochodów firmowych są karty paliwowe. Sprawdź, na czym polega ich specyfika.

Czytaj dalej
Czerwony samochód pędzi przez miasto

Mandaty za przekroczenie prędkości i nie tylko - zobacz nowy taryfikator mandatów 2022

Przekroczenie dozwolonej prędkości przez kierowcę na drodze w Polsce powoduje, że przy kontroli drogowej lub wykonaniu zdjęcia fotoradarem zostanie ukarany mandatem. Jego wysokość oraz liczba punktów karnych przyznanych w związku z wykroczeniem drogowym lub przestępstwem jest zależna od aktualnego taryfikatora mandatów 2022. Sprawdź, ile zapłacisz za dwukrotne przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, a jaki mandat będzie musiał zostać opłacony za spowodowanie kolizji.

Czytaj dalej
Elegancki mężczyzna prowadzi samochód sfinansowany za pomocą leasingu finansowego

Czym jest leasing finansowy? Jakie są różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym

Związek Polskiego Leasingu ocenił rok 2021 pod względem liczby i wartości zawieranych umów leasingowych. Przez pierwsze trzy kwartały wzrosło udzielone finansowanie na pojazdy lekkie, samochody ciężarowe oraz maszyny i urządzenia. Polska branża leasingowa udzieliła finansowania na poziomie 68,2 mld zł. Część tych umów obejmowała leasing finansowy. Na czym on polega?

Czytaj dalej
Kobieta stoi przy samochodzie i sprawdza, gdzie znajdzie tabliczkę znamionową

Tabliczka znamionowa w samochodzie – czego można się z niej dowiedzieć?

Zgodnie z obowiązującym prawem każdy samochód przed dopuszczeniem do ruchu drogowego powinien mieć zamontowaną tabliczkę znamionową. Jej brak powoduje, że auto nie przejdzie corocznego badania technicznego na stacji kontroli pojazdów. Co właściwie powinno znajdować się na tabliczce znamionowej?

Czytaj dalej
Mężczyzna siedzi w aucie - wozi przy sobie dokumenty OC

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie podczas jazdy autem?

Dwukrotne zmiany w Prawie o ruchu drogowym spowodowały ograniczenia w zakresie konieczności wożenia ze sobą dokumentów pojazdu czy prawa jazdy. Zobacz, które dokumenty będą Ci potrzebne podczas kontroli drogowej.

Czytaj dalej
Młoda kobieta użytkuje samochód po śmierci właściciela

Użytkowanie samochodu po śmierci właściciela – co z ubezpieczeniem?

Śmierć właściciela pojazdu nie powoduje, że OC wygasa. Ochrona ubezpieczeniowa trwa, a do opłacenia kolejnej składki na OC zobowiązani będą spadkobiercy zmarłego.

Czytaj dalej
Cudzoziemiec, bez meldunku w Polsce, siedzi w aucie i zastanawia się jak powinien dokonać rejestracji samochodu

Rejestracja samochodu przez cudzoziemca bez meldunku – czy jest to możliwe?

Nie możesz legalnie poruszać się po drogach samochodem, który nie jest zarejestrowany. Cudzoziemcy przebywający w Polsce ponad pół roku powinni zarejestrować auto w polskim urzędzie. Podobnie należy zrobić, jeśli kupujesz samochód w Polsce i tu przebywasz z zamiarem pobytu stałego. Jak wyglądają formalności rejestracyjne, jeśli nie masz zameldowania na terenie RP? Gdzie powinieneś zarejestrować pojazd?

Czytaj dalej
Kobieta musiała wymienić swoje zagraniczne prawo jazdy i prezentuje teraz nowy dokument

Wymiana zagranicznego prawa jazdy – czy to konieczność?

Zagraniczne prawo jazdy powinieneś wymienić na nowe, jeśli mieszkasz w Polsce i masz udokumentowany pobyt czasowy lub stały od co najmniej 185 dni. Wymiana prawa jazdy wydanego w państwach UE czy EFTA nie jest problematyczna. Jak jej dokonać?

Czytaj dalej
Dwie młode kobiety jadą samochodem i dyskutują na temat czy trzeba wozić OC ze sobą

Czy trzeba wozić OC i dowód rejestracyjny? Cyfryzacja dokumentów od 1 października 2018 roku i zmiany po 2020 roku

Dwukrotna nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym spowodowała zmiany w zakresie konieczności wożenia ze sobą dokumentów pojazdu czy prawa jazdy. Zobacz, które będą Ci potrzebne podczas kontroli drogowej. Jeszcze kilka lat temu każdy kierowca musiał mieć przy sobie dowód rejestracyjny, potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC dla auta oraz prawo jazdy. Jak jest teraz? Czy taki komplet dokumentów nadal powinien towarzyszyć każdej podróży samochodem? Czy trzeba wozić dowód rejestracyjny w…

Czytaj dalej
Dwóch współwłaścicieli samochodu jedzie autem i rozmawia o wykupieniu ubezpieczenia OC

Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie OC — z czym wiąże się współwłasność?

Samochód należący do dwóch lub więcej osób jest przedmiotem współwłasności. Dzięki dopisaniu do dowodu rejestracyjnego doświadczonego kierowcy z bezszkodowym przebiegiem historii ubezpieczenia możesz zmniejszyć wysokość składki na OC. Jednak w takim wypadku obaj współwłaściciele wspólnie ponoszą konsekwencje szkód w ruchu drogowym, bez względu na to, przez którego zostaną one spowodowane w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej auta będącego współwłasnością. Tzn. ma to wpływ na historię…

Czytaj dalej
Na parkingu stoją różne modele aut i wszystkie wymagają opłacenia podatku od zakupu samochodu

Czy podatek od zakupu auta i ubezpieczenie jest obligatoryjne?

Przy zakupie auta od osoby fizycznej musisz pamiętać o konieczności opłacenia podatku od zakupu samochodu. Jest to tzw. podatek od wzbogacenia się. Jeśli z kolei były właściciel nie miał ważnej polisy OC, od razu zadbaj o zakup obowiązkowego ubezpieczenie samochodu.

Czytaj dalej
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę