Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Kobieta prowadzi auto, którego oc automatycznie zostało przedłużone

Automatyczne przedłużenie OC – jak to działa i kiedy ubezpieczenie OC przedłuży się automatycznie?

Standardowa umowa ubezpieczenia OC samochodu zawierana jest na 12 miesięcy. Czy po tym czasie ochrona wygasa? Musisz zawrzeć nową umowę, a może polisa automatycznie się przedłuży? Sprawdź, co się dzieje, kiedy zakończy się aktualne OC pojazdu.

Czytaj dalej
podpisywanie dokumentów

Wypowiedzenie OC przez nabywcę po zakupie auta – jak złożyć wypowiedzenie umowy OC przez nabywcę pojazdu?

Jeśli kupiłeś pojazd, to powinieneś otrzymać od sprzedającego dokumenty dotyczące auta, umowę sprzedaży podpisaną przez obie strony transakcji, a także, obowiązkowo – polisę OC. Zbywca nie może sobie zachować ubezpieczenia i wypowiedzieć umowy OC, by odzyskać środki za niewykorzystany okres ochrony. Za to Ty jako nowy właściciel auta możesz korzystać z polisy zbywcy do końca trwania umowy, ale jeśli ten nie opłacił wszystkich składek, to Ty będziesz zobowiązany do takiej zapłaty. Czy nabywca…

Czytaj dalej
kobieta wyciąga rękę do uścisku dłoni

Polisa ubezpieczeniowa – do czego uprawnia posiadacza?

Terminu polisa często używany jest zamiennie z pojęciem ubezpieczenie, ale jest to błąd. Określenia te, chociaż dotyczą tych samych kwestii, oznaczają coś innego. Co to jest polisa ubezpieczeniowa? Do czego uprawnia jej posiadacza?

 

Czytaj dalej
mężczyzna za kierownicą auta

Homologacja samochodu – na czym polega?

Jeśli jesteś posiadaczem pojazdu, to być może spotkałeś się już z pojęciem homologacja, ale nie znasz jego definicji. Co oznacza uzyskanie świadectwa homologacji? Czy masz na to jakikolwiek wpływ? Od czego i kogo to zależy?

Czytaj dalej
kobieta za kierownicą auta

Karta pojazdu – czym jest, jakie zawiera informacje?

Jeśli posiadasz samochód, to prawdopodobnie masz również kartę pojazdu. Dokument ten został wprowadzony na mocy ustawy Prawo o ruchu drogowym 1 lipca 1999 roku. Jakie zawiera informacje? Kto go wydaje? Czy posiadanie karty pojazdu jest obowiązkowe?

Czytaj dalej
młoda kobieta za kierownicą auta

Profil kandydata na kierowcę – jak złożyć wniosek?

Kiedyś rozpoczęcie nauki jazdy wymagało zapisania się na kurs. Obecnie sytuacja wygląda inaczej. Pierwszym krokiem, który należy podjąć, jest wyrobienie profilu kandydata na kierowcę (PKK). Co to oznacza, ile kosztuje i co musisz zrobić, żeby go uzyskać?

Czytaj dalej
auto z kierownicą po prawej stronie

Ubezpieczenie „anglika” w Polsce – ile kosztuje w 2024 roku?

Polacy od lat chętnie sprowadzają samochody z zagranicy, np. Niemiec, Francji czy Anglii. Dane instytutu Samar wskazują, że tylko w sierpniu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 78 735 zagranicznych samochodów używanych, osobowych i dostawczych o DMC do 3,5 tony. Używane auta z innych państw często są tańsze, choć należy zwracać uwagę na ich stan techniczny. Nic dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na zakup pojazdu za granicą. Jak wygląda ubezpieczenie „anglika” w Polsce w 2024 roku? Co warto…

Czytaj dalej
mężyczna w salonie samochodowym

Ubezpieczenie GAP – czym jest, czy warto wykupić polisę?

Kupując auto z salonu, należy liczyć się z dużą utratą wartości pojazdu - uśredniając, w ciągu 3 lat jego wartość rynkowa spada o około 40-50%. Warto pomyśleć więc o ubezpieczeniu GAP (z ang. Guaranteed Auto Protection) - zapewnia ochronę konsumentowi, który kupił samochód na kredyt lub skorzystał z opcji leasingu i doświadczył szkody całkowitej. Ile kosztuje polisa GAP i co należy wiedzieć o tym produkcie ubezpieczeniowym?

Czytaj dalej
mechanik sprawdza auto

Przegląd techniczny samochodu – co jest sprawdzane?

Każde auto, które porusza się po drogach, musi posiadać ważne badanie techniczne pojazdu - jest ono obowiązkowe. W przeciwnym razie, podczas rutynowej kontroli, kierowcy grozi wysoki mandat. Pojazd powinien być poddawany również okresowym przeglądom technicznym. Jak wygląda standardowy przegląd techniczny samochodu? Czym jest tzw. przegląd zerowy?

Czytaj dalej
kobieta za kierownicą auta

Franszyza integralna – co to jest, jak działa?

Franszyza integralna to wysokość szkody, która często decyduje o odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Jeśli wysokość szkody jest mniejsza niż określona we franszyzie integralnej, wówczas zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania. Informacje na temat franszyzy znaleźć możemy w treści ogólnych warunków ubezpieczeń lub na polisie.

 

Czytaj dalej
podpisywanie dokumentów

Franszyza redukcyjna w ubezpieczeniu – czym jest?

Franszyza redukcyjna to pewna wysokość szkody, którą Ubezpieczony będzie zobowiązany pokryć we własnym zakresie, a pozostałą część pokryje zakład ubezpieczeń.

Czytaj dalej
stłuczka na parkingu

Stłuczka na parkingu – co zrobić, jak należy się zachować?

Jedną z kłopotliwych sytuacji, jaka może przydarzyć się kierowcy, jest stłuczka na parkingu. Cofanie, wymuszenie pierwszeństwa czy próba wciśnięcia się samochodem w zbyt wąskie miejsce parkingowe - to tylko niektóre sytuacje, kiedy może dojść do kolizji. Jak zachować się, gdy nieumyślnie najedziemy na inny pojazd i doprowadzimy do jego uszkodzenia? Czy do stłuczki parkingowej warto wezwać policję? Jakie konsekwencje karne i ubezpieczeniowe grożą kierowcy za ucieczkę z miejsca kolizji?

 

Czytaj dalej
kluczyki w stacyjce

Zatrzaśnięte kluczyki w aucie – co zrobić, jak się zabezpieczyć?

Nieustannie cierpimy na brak czasu. Wszędzie nam się śpieszy. Kiedy prowadzimy auto, dzwoni telefon, dzieci narzekają, że chcą być już w domu, a po drodze musimy jeszcze zrobić przystanek na szybkie zakupy. W wyniku natłoku obowiązków i stresu może dojść do tego, że zatrzaśniemy kluczyki w aucie. Co wówczas zrobić? Jak sobie poradzić z tym problemem?

Czytaj dalej
młody kierowca pokazuje swoje prawo jazdy

Ile się czeka na prawo jazdy po zdaniu egzaminu w 2021 roku?

Egzamin na prawo jazdy to procedura, która ma na celu zweryfikowanie umiejętności kierowania pojazdem danego kursanta. Wiele młodych osób, które rozważa zapisanie się do szkoły nauki jazdy, zastanawia się, ile zajmuje zrobienie prawa jazdy kategorii B. Jaki jest czas oczekiwania na prawo jazdy po egzaminie państwowym? Sprawdź, ile się czeka na prawo jazdy.

Czytaj dalej
ruch uliczny

Jazda bez prawa jazdy – co grozi za jazdę bez uprawnień w 2024 roku?

Żeby móc prowadzić pojazdy danego rodzaju, trzeba najpierw zdobyć do tego uprawnienia. Kiedy już je posiadasz, możesz legalnie jeździć np. samochodem osobowym. Niektórzy decydują się jednak na prowadzenie pojazdów mimo tego, że nie mają uprawnień. Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?

Czytaj dalej
holowanie samochodu za pomocą linki holowniczej

Holowanie samochodu – jak poprawnie holować auto? Zasady holowania pojazdu

Sytuacja, w której samochód odmówił posłuszeństwa, z pewnością nie jest przyjemna ani przewidywalna, ale może zdarzyć się każdemu kierowcy. Dlatego osoby posiadające prawo jazdy powinny wiedzieć, jak zachować się podczas holowania auta, aby działać zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego i bez problemu przetransportować pojazd pod dom lub do warsztatu mechanicznego. Tak więc, jakie są podstawowe zasady holowania samochodu?

Czytaj dalej
ruch uliczny

Jazda pod wpływem alkoholu – co za to grozi w 2021 roku?

Jazda pod wpływem alkoholu jest nieodpowiedzialna i surowo karana - to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych. Sprawcami tego typu zdarzeń są najczęściej osoby w wieku 25-39 lat. Mimo to, jak wynika z danych policji, wciąż wielu polskich kierowców siada za kółkiem po wypiciu nisko- lub wysokoprocentowych trunków. Z jakimi konsekwencjami prawnymi muszą liczyć się ci, którzy zdecydują się na jazdę pod wpływem alkoholu?

Czytaj dalej
wspólny przejazd

Carpooling: jak działa i co z ubezpieczeniem?

Carpooling to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na tańszych przejazdach do pracy, szkoły lub w zupełnie inne miejsce (cyklicznie lub od czasu do czasu). Idea carpoolingu jest bliska zwolennikom ekologicznych postaw - wspólne podróżowanie samochodem wpływa na zmniejszenie natężenia ruchu i emisji spalin. Wielu kierowców, którzy rozważają zwiększenie liczby pasażerów podczas codziennych przejazdów, zastanawia się, jak wygląda kwestia ubezpieczenia w razie kolizji lub stłuczki.

Czytaj dalej
przejście graniczne

Winiety – kiedy należy je mieć, gdzie można je kupić?

Wybierasz się w podróż swoim samochodem poza granice Polski? Zanim to zrobisz, sprawdź, w których krajach potrzebne ci będą winiety. Upewnij się, ile one kosztują, gdzie możesz je kupić i ile za nie zapłacisz. W których państwach nie musisz ponosić takiego kosztu?

Czytaj dalej
kobieta za kierownicą auta

Samochód bez prawa jazdy – jakie auta można prowadzić?

Żeby prowadzić w Polsce samochód osobowy, musisz posiadać do tego uprawnienia. Jeśli ich nie masz, to licz się z ryzykiem nałożenia kar. Czy nie istnieją wyjątki od tej reguły, na podstawie których można prowadzić samochód bez prawa jazdy? A może istnieją pojazdy, którymi można kierować bez uprawnień?

Czytaj dalej
mężczyzna otwiera drzwi do auta

Oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym – jak je czytać?

Wiele istotnych informacji na temat pojazdu, jego właściciela lub współwłaścicieli zawiera dowód rejestracyjny. Oznaczenia znajdujące się w dokumencie mogą być jednak dla nas częściowo niezrozumiałe, ponieważ każda ze zmiennych ma przypisany swój kod. Jakie dane znajdują się w dowodzie rejestracyjnym? Co symbolizują oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym i jak powinniśmy je odczytywać?

Czytaj dalej
kluczyki do auta

Użyczenie samochodu – jak wpływa na ubezpieczenie OC i AC?

Bezpłatne korzystanie z auta rodziców przez dziecko lub pożyczenie pojazdu przyjacielowi na weekend to dosyć powszechne zjawisko. Jednak nie każdy właściciel jest świadomy, że takie działanie nazywamy użyczeniem samochodu. Co w sytuacji, gdy biorący wyrządzi pojazdem szkodę - kto za to odpowiada? Jak wygląda kwestia ubezpieczenia OC? Na czym polega umowa użyczenia samochodu i co należy w niej zawrzeć?

Czytaj dalej
przegląd techniczny auta

Rejestracja samochodu z Niemiec – ile kosztuje, jakie dokumenty potrzebne do rejestracji auta trzeba przedstawić, by zarejestrować sprowadzony pojazd?

Sprowadzanie samochodów z Niemiec od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego - ceny są korzystne, procedury nieskomplikowane, a techniczny stan pojazdów - przeważnie bardzo dobry. Aby móc w pełni cieszyć się nowym nabytkiem i z niego korzystać, konieczne jest przerejestrowanie samochodu. Z jakimi kosztami musi się liczyć nowy właściciel auta? Jakie dokumenty są niezbędne, aby zarejestrować samochód? Sprawdź to w naszym poradniku.

 

Czytaj dalej
podpisywanie dokumentów

Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) – co zawierają?

Ogólne warunki ubezpieczenia to dokument, w którym znajdują się najważniejsze informacje na temat umowy ubezpieczenia. Wskazuje się w nim przedmiot ubezpieczenia, ograniczenia oraz wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Warto wiedzieć, jaki jest zakres ochrony ubezpieczenia i poświęcić czas na lekturę OWU. Na co zwracać uwagę podczas czytania ogólnych warunków ubezpieczenia? Sprawdź w naszym poradniku.

Czytaj dalej
ruch uliczny

Rejestracja samochodu z zagranicy – formalności krok po kroku

Zakup samochodu z zagranicy wiąże się nie tylko z kosztami, które wynikają z samego kupna pojazdu. Pod uwagę należy wziąć także wydatki na ubezpieczenie, rejestrację samochodu oraz podatek akcyzowy. Z artykułu dowiesz się, jak zarejestrować samochód sprowadzony z zagranicy, jakie dokumenty są potrzebne oraz jaki będzie koszt rejestracji.

Czytaj dalej
mężczyzna za kierownicą auta

Stłuczka samochodem służbowym a odszkodowanie

Wielu kierowców zastanawia się jakie regulacje obowiązują, gdy w kolizji uczestniczą pojazdy wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy pracownik odpowiada za szkodę powstałą w samochodzie służbowym? W jakiej sytuacji ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania?

Czytaj dalej
zepsute auto

Jak odzyskać zatrzymany dowód rejestracyjny? Co mówi o tym prawo o ruchu drogowym?

Zgodnie z prawem po drogach mogą poruszać się tylko pojazdy, które mają ważny dowód rejestracyjny. Jeśli zostanie on zatrzymany np. przez policję, wówczas samochód nie powinien uczestniczyć w ruchu drogowym. Gdzie odebrać dowód rejestracyjny zabrany przez służby? Czym grozi brak dokumentów podczas kontroli?

Czytaj dalej

Czym jest cesja z umowy ubezpieczenia – kto i jak może dokonać cesji ubezpieczenia?

Ustanowienie cesji praw z ubezpieczenia może być wymagane na przykład przy kredytowaniu zakupu samochodu i podpisywaniu z bankiem umowy. Cesja ubezpieczenia zabezpiecza interesy kredytodawcy w sytuacji, gdy przedmiot zabezpieczenia ulegnie zniszczeniu lub uszkodzeniu. Jednocześnie możliwa jest też cesja z polisy innego rodzaju, m.in. z ubezpieczenia nieruchomości. Kto i w jaki sposób może jej dokonać? Czym ona jest?

Czytaj dalej
kontrolki w samochodzie

Kontrolki w samochodzie – co oznaczają?

Deska rozdzielcza samochodu nie służy tylko do tego, by kontrolować prędkość, z jaką się poruszamy podczas jazdy czy sprawdzać obroty silnika. To także miejsce, z którego wiele możemy dowiedzieć się na temat aktualnego stanu naszego auta. Kontrolki na desce rozdzielczej wskazują, jakie światła samochodowe są włączone, a także informują o awariach. Znajduje się tam przykładowo kontrolka silnika, kontrolka temperatury czy kontrolka akumulatora. Inna może nas poinformować również o awarii układu…

Czytaj dalej
Widok na zabytkowe, położone nad morzem miasto Dubrownik w Chorwacji. Czerwone dachy budynków harmonizują z otaczającym je błękitnym Adriatykiem, co może być atrakcją dla osób poszukujących Zielonej Karty

Zielona karta w Chorwacji – czy jest potrzebna?

Jeszcze przed przystąpieniem Polski do struktur Unii Europejskiej i postępującą integracją europejską, kierowcy wyjeżdżający za granicę musieli posiadać zieloną kartę. Bośnia, Albania, Chorwacja, a nawet Słowacja czy Czechy – m.in. w tych krajach trzeba było ją mieć ze sobą w podróży zagranicznej własnym autem, ponieważ stanowiła ona potwierdzenie objęcia pojazdu obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Czy dzisiaj, jeśli celem naszej wyprawy samochodem jest Chorwacja, zielona karta nadal jest wymagana?

Czytaj dalej
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę